Zioła w ogrodzie i w donicy

Zioła w ogrodzie i w donicy

Zioła przede wszystkim kojarzą nam się z pięknym aromatem i właściwościami zdrowotnymi. Warto je mieć w swoim ogrodzie. Poza walorami wykorzystywanymi w kuchni czy domowej apteczce ładnie prezentują się na grządce lub nawet na rabacie kwiatowej, tworzą zgrane kompozycje z innymi roślinami. Gdy posadzimy je przy sypialnianym oknie lub tarasie stworzą przyjemny, zapachowy zakątek.

Miejsce sadzenia

Ogródek ziołowy dobrze założyć w miejscu słonecznym (większość ziół potrzebuje przynajmniej 6 godzin dostępu do światła) i osłoniętym od wiatru. Zioła lubią ziemię lekką i przepuszczalną, nie będą dobrze czuły się w gruncie gliniastym i nadmiernie wilgotnym. Niektóre zioła takie jak popularny koper, pietruszka naciowa czy szczypior możemy uzyskać z nasion wysianych bezpośrednio do gruntu. Inne zioła np. majeranek, anyż, cząber czy bazylia uzyskujemy z rozsady. Chrzan, melisę i lubczyk wkopujemy do gruntu już w formie sadzonek. Forma sadzonek jest w zasadzie najwygodniejszym i najpewniejszym sposobem na stworzenie w sposób trwały i szybki ziołowego ogródka.

Pielęgnacja ziół

Zioła podlewamy w razie potrzeby – nie lubią nadmiernego podlewania. Lubią za to przycinanie, duża lepiej wtedy się krzewią. Obrywajmy i wykorzystujmy je więc regularnie aby ładnie nam się rozrastały. Bardzo ważne jest usuwanie wyrastających w pobliżu ziół chwastów, mogą one zagłuszać wzrastające zioła.

Zbiory ziół

Zbioru dokonujemy zanim wykształcą się kwiaty, najlepiej podczas suchej pogody i rano. W południe pod wpływem ciepła zaczynają wytwarzać więcej olejków eterycznych. Trzy dni przed zbiorem należy wstrzymać się od podlewania.

Zioła możemy wykorzystywać w świeżej formie, możemy je także zasuszyć lub zamrozić.

Zioła w doniczkach

Jeżeli nie znajdziemy w ogródku miejsca na zioła możemy jest także wyhodować w doniczce. Możemy je sadzić w dekoracyjnych pojemnikach, starych skrzyniach, koszach lub metalowych wiaderkach. Mogą być ozdobą tarasu lub balkonu. Niektóre zioła jak bazylia, tymianek czy szałwia będą także rosły w zwykłej doniczce ustawionej na parapecie. Ważne aby w donicy była dziurka umożliwiająca odpływ nadmiaru wody. Na dnie pojemnika wykładamy drenaż. Ziemię najlepiej kupić specjalnie przeznaczoną dla ziół, powinna być dobrze przepuszczalna i próchnicza. Bardzo ważne jest podlewanie – raz a nawet dwa razy dziennie – dziurka w doniczce uchroni przed nadmiernym zalaniem – zioła tego nie lubią. Regularnie usuwamy zżółknięte, uszkodzone i zwiędnięte liście. Obrywajmy je często – będą wtedy pięknie się rozrastały.

Wykorzystanie zebranych ziół

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka