Zimowe rośliny domowe

Zimowe rośliny domowe

Zimowe rośliny domowe – czy wiecie, że Boże Narodzenie to czas, w którym nasz dom także możemy ozdobić pięknymi kwitnącymi roślinami doniczkowymi. Przedstawiamy niektóre z nich i polecamy ozdobić dom tymi naturalnymi, pięknymi świątecznymi dekoracjami.

Grudnik

To popularna i łatwa w uprawie roślina kwitnąca od października do grudnia. Często zwana jest kaktusem bożonarodzeniowym ale posiada nieco odmienne potrzeby niż tradycyjny kaktus. Będzie dobrze rosła na parapecie jasnym lub półcienistym. Lubi zraszanie i regularne podlewanie.
Aby grudnik pięknie kwitł potrzebuje dwóch okresów spoczynku – w okresie luty-marzec i sierpień październik. Postarajmy się zapewnić mu wtedy temperaturę 8-10 stopni i 10 godzin zupełnej ciemności – możemy przykryć go pudełkiem. Kwitnie na różowo, czerwono, żółto lub biało.
Gdy kwitnie nie lubi zmiany miejsca – może to spowodować opadnięcie kwiatów.

Inne nazwy: zygokaktus, schlumbergera zimowa, kaktus bożonarodzeniowy.

Amarylis

To roślina cebulowa, uprawiana w doniczkach w warunkach domowych. Cebulę sadzimy w niewiele większej donicy, tak by nad ziemią wystawało jej około 1/3. Na dnie doniczki wysypujemy drenaż. Ustawiamy ją w jasnym miejscu i regularnie podlewamy. Gdy cebula zacznie wypuszczać pąk, zwiększamy podlewanie. Możemy także pokusić się wtedy o zasilenie rośliny nawozem.

Aby amarylis kwitł regularnie trzeba zapewnić mu okres spoczynku.

Gdy kwiat zaschnie obcinamy go, zostawiając liście. Nie dopuszczamy do wytworzenia nasion – to osłabi cebulę a nawet może doprowadzić do jej zamarcia. Gdy łodyga zaschnie, delikatnie ją usuwamy. Nie ścinamy liści – ich pozostawienie ma wpływ na wzmocnienie rośliny. Gdy liścia zaschną roślina zapada w sen. Wykopujemy ją wtedy z donicy i chowamy w chłodnym miejscu a po 6 tygodniach możemy rozpocząć na nowo jej cykl życia.

Inne nazwy tej rośliny to hipeastrum lub zwartnica.

Gwiazda betlejemska

Bardzo popularna w okresie Bożego Narodzenia, chętnie kupowana jako ozdoba domu w świątecznym okresie.
Lubi miejsca jasne. Źle będzie czuła się w pomieszczeniach, w których jest zbyt gorąco. Lubi ziemię stale wilgotną, nie znosi przesuszenia. Jest wrażliwa na duże skoki temperatury. Po przekwitnięciu obcinamy kwiatostany. Właściwa pielęgnacja pozwoli zakwitnąć jej ponownie za rok.
Inne nazwy to poinsecja lub wilczomlecz piękny.

Uwaga to roślina trująca – mając ją w domu uważajmy na dzieci i zwierzęta.

Ciemierniki

Poza tym, że możemy uprawiać je w ogrodzie mogą także zdobić nasz dom w donicy. To częsta dekoracja na Boże Narodzenie. Gdy temperatura wzrośnie możemy umieścić go w ogrodzie, zabezpieczając agrowłókniną.
W domu nie ustawiajmy jej blisko kaloryfera, dłużej zachowa ładny wygląd gdy będzie stała w chłodniejszym pomieszczeniu. Lubi ziemię stale, lekko wilgotną. Powinna stać w jasnym miejscu.

Zwane są także różami Bożego Narodzenia.

Uwaga to roślina trująca – mając ją w domu uważajmy na dzieci i zwierzęta.

ZIMOWA OCHRONA ROŚLIN OGRODOWYCH I BALKONOWYCH

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka