Zimowanie roślin doniczkowych — pielęgnacja z sezonie spoczynku

zimowanie roślin

Zimą rośliny ogrodowe gubią liście, spowalniają wegetację i zapadają w sen zimowy, ale co dzieje się w przypadku roślin domowych? Czy one wiedzą co dzieje się za oknem? Zieloni mieszkańcy naszych czterech kątów również wymagają zapewnienia odpowiednich warunków do funkcjonowania w zimnych miesiącach. Zapraszamy do przeczytania porad dotyczących pielęgnacji zimą prosto od praktyków. 

 

Sezon spoczynku roślin doniczkowych

Zgodnie z naturalnym rytmem rośliny zimą przechodzą w tzw. stan spoczynku. W zależności od gatunku część roślin zapada w stan uśpienia już na początku października i pozostaje w nim aż do marca, a niektóre z nich rozpoczynają ten czas znacznie później, na przełomie listopada i grudnia. Moment przejścia rośliny w stan spoczynku zależy nie tylko od jej gatunku, ale także od warunków panujących w mieszkaniu. 

 

Co się dzieje z rośliną podczas zimowego spoczynku?

zimowanie roślin

W momencie, w którym roślina zaczyna przechodzić w stan hibernacji, wszystkie jej życiowe procesy zwalniają. Tempo wzrostu znacznie spada, a nawet całkowicie się zatrzymuje, dlatego zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze jest mniejsze. Nie oznacza to jednak, że należy zaprzestać jej podlewania i dokarmiania, wystarczy wykonywać te czynności dużo rzadziej. Jeżeli jednak zaobserwujemy mimo zimy że roślina nadal rośnie i wytwarza nowe liście, warto dokarmić ją zmniejszoną dawką nawozu. 

Poznaj nasze porady dotyczące prawidłowego przesadzania roślin. 

 

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Gatunki preferujące podwyższoną wilgotność powietrza wymagają szczególnej uwagi podczas okresu zimowego. Dodatkowe wysuszenie z powodu włączonego ogrzewania może skutkować zasychaniem końcówek liści, a także ich żółknięciem i odpadaniem. Zraszanie liści miękką wodą pomoże jedynie na chwilę i nie wszystkie gatunki dobrze na nie reagują. Warto postawić rośliny blisko siebie i umieścić w ich pobliżu głębszą podstawkę wypełnioną keramzytem zalanym wodą. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu podstawki, woda może z niej wyparować w zaskakująco szybkim tempie.  

Szukasz oryginalnych roślin, które ozdobią wnętrze Twojego domu? Sprawdź ofertę Hortorusa.

 

Czy nawozić rośliny zimą?

zimowanie roślin

Zima to okres przejściowy, w którym roślina ogranicza swoje wszystkie funkcje życiowe, w tym również wzrost kwitnienie. Właśnie dlatego większość z nich nie potrzebuje dostarczania dodatkowych składników odżywczych w postaci nawozów. Roślina której brakuje światła, stymulowana do wzrostu nawozem azotowym będzie rosła blada, wiotka i podatna na uszkodzenia oraz choroby. Zdecydowanie zdrowiej jest pozwolić jej przejść w stan spoczynku na czas niekorzystnych warunków oświetleniowych. Jednak przy sztucznym oświetlaniu roślin za pomocą odpowiednich lamp, rozwój roślin nie jest tak bardzo zahamowany i należy regularnie dokarmiać je nawozem, stosując nieco mniejsze dawki niż latem. 

 

Doświetlanie roślin zimą — jaka barwa światła?

Oświetlenie roślin lampami pomoże im w zachowaniu zdrowego wyglądu, dobrej kondycji oraz znacznie przyspieszy wzrost w miesiącach zimowych. Barwa światła wywiera określony wpływ na ich funkcjonowanie. Światło w kolorze czerwonym wpływa na pobudzenie kwitnienia, zawiązywanie i dojrzewanie owoców. Światło w kolorze niebieskim pobudza za to wzrost organów zielonych roślin i prawidłowy rozwój bryły korzeniowej. Niezależnie od tego na jakie parametry się zdecydujesz, lepiej zrezygnować z lamp dających różowe światło, jeżeli zamierzamy używać ich w pomieszczeniu, w którym często przebywamy wieczorami. Na dłuższą metę, takie światło jest nieprzyjemne i męczące dla wzroku. 

 

Jak długo doświetlać rośliny doniczkowe zimą?

Rośliny powinniśmy doświetlać tak długo, aby w zależności od naturalnej długości dnia, całkowity czas ekspozycji roślin na absorbowane przez nie światło wynosił co najmniej 12 godzin na dobę. Czas ten można dowolnie wydłużać, pamiętając jednak o tym, że w ciągu dnia warto zapewnić roślinom co najmniej 4 godziny spoczynku w ciemności. 

 

Wilgotność powietrza a rośliny zimą

Wysoka wilgotność powietrza potrzebna jest naszym roślinom do prawidłowego wzrostu i budowy masy zielonej. Liście narażone na suche powietrze żółkną, zasychają, a następnie obumierają. Wilgotność powietrza w naszych domach i mieszkaniach możemy zwiększyć na kilka sposobów — najskuteczniejszym jest stosowanie nawilżaczy powietrza.

 

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują silnik soniczny, rozbijający cząsteczki wody, tworząc aerozol, który wydostaje się z urządzenia za pomocą wbudowanego wentylatora. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup, upewnij się, czy moc oraz wydajność, jakie ma, są w stanie obsłużyć odpowiednią powierzchnię pomieszczenia. Ich zaletą jest cicha praca, więc mogą stać nawet przy łóżku. Jednaj ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka, mogą być uciążliwe dla zwierząt domowych. 

 

Nawilżacze ewaporacyjne

Choć pracują nieco głośniej, są bezpieczne w użyciu dla wszystkich domowników. Nawilżacze zimne to najkorzystniejsze rozwiązanie dla roślin, ponieważ nie wykorzystują one elementów grzewczych, pozostając w pełni bezpieczne w użyciu. Można wlewać do nich zwykłą wodę z kranu i nie powoduje to powstawania białego nalotu na urządzeniu. Technologia, jaką wykorzystują, jest oparta o zjawisko naturalnego parowania wody. Jest to najlepszy wybór zarówno dla roślin jak i dla domowników. 

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka