Ziemia do uprawy roślin doniczkowych

ziemia

W naturze korzenie roślin mają niemal nieograniczony dostęp do podłoża i mogą rozrastać się na wszystkie strony. W uprawie domowej roślina ograniczona jest doniczką, w której ją posadzimy. Objętość podłoża, które się w niej znajduje jest znacznie ograniczona, dlatego należy zadbać o jego jak najlepszą jakość. W poniższym artykule znajdziesz najlepsze rady dotyczące doboru odpowiedniego podłoża dla roślin domowych.

 

Jak wybrać odpowiednią ziemię do uprawy roślin doniczkowych?

Wybór odpowiedniej ziemi jest kluczowy dla zdrowego wzrostu roślin doniczkowych. Dobry substrat do ich uprawy powinien zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas. Ziemia powinna mieć dobrą strukturę, która pozwala na swobodny przepływ powietrza i wody, a także umożliwia korzeniom roślin swobodny wzrost. Kolejnym czynnikiem, jest wartość pH podłoża, którą należy dostosować do preferencji danego gatunku, aby roślina mogła bez przeszkód pobierać składniki odżywcze. Nie ma jednego, idealnego podłoża, które sprawdzi się do wszystkich roślin. Jego strukturę i zasobność należy dobierać nie tylko do preferencji danego gatunku, ale także do warunków, jakimi dysponujemy. Dostępne jest wiele rodzajów gotowego podłoża, dedykowanych różnym grupom roślin. Ważne jest, aby wybierać ziemię dobrej jakości, pozbawioną chorób, szkodników i nasion chwastów.

Sprawdź podłoża do roślin dostępne w Hortorusie.

 

Główne składniki ziemi do uprawy roślin doniczkowych

ziemia

W skład ziemi do roślin doniczkowych mogą wchodzą składniki, takie jak:

  • Torf – podstawowy składnik wielu mieszanek, posiada właściwości rozluźniające i utrzymujące wilgoć.
  • Ziemia kompostowa – dostarcza wielu składników odżywczych oraz rozluźnia podłoże.
  • Piasek – zapobiega zbrylaniu podłoża, rozluźnia je. Częsty dodatek w mieszankach dla sukulentów.
  • Perlit – składnik mineralny napowietrzający podłoże oraz magazynujący nadmiar wilgoci.
  • Keramzyt – poprawia napowietrzenie podłoża, magazynuje nadmiar wilgoci. Często stosowany w formie warstwy drenażowej na dnie doniczki.
  • Włókno kokosowe – zwiększa przepuszczalność podłoża i poprawia jego strukturę.
  • Chipsy kokosowe – świetnie napowietrzają podłoże i magazynują wilgoć.


Kup rośliny doniczkowe najlepszej jakości.

 

Czy warto stosować gotowe mieszanki ziemi do uprawy roślin doniczkowych?

Stosowanie gotowych mieszanek ziemi do uprawy roślin doniczkowych może mieć wiele zalet. Do najważniejszych z nich należy wygoda. Takie podłoża są już odpowiednio zbilansowane pod względem składników odżywczych i pH, więc nie trzeba się nad tym zastanawiać. Gotowe mieszanki ziemi są często specjalnie dopasowane do potrzeb konkretnych gatunków roślin i zawierają dodatki, które korzystnie wpływają na wzrost roślin z danej grupy np. perlit, torf, wermikulit czy humus, które nie zawsze są łatwo dostępne w sklepach. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają dużej wiedzy na temat podłoży i nie są pewne co połączyć z czym i w jakich proporcjach. Dzięki gotowym mieszankom można uniknąć wielu niepowodzeń w uprawie roślin. Dodatkowo, nie jest konieczne kupowanie i przechowywanie wszystkich składników oddzielnie, co pozwala zaoszczędzić czas i przestrzeń w mieszkaniu. Jednakże trzeba pamiętać, że nie wszystkie gotowe mieszanki ziemi są dobrej jakości i warto dokładnie sprawdzić ich skład przed zakupem. 

 

Jakie są objawy złej jakości ziemi i jak je rozpoznać?

ziemia

Większość problemów uprawowych spowodowanych jest podłożem zbyt ciężkim, w którym korzenie nie mogą swobodnie przeprowadzać wymiany gazowej. Zbyt długo zalegająca w nim woda może prowadzić do problemów z gniciem. W takim przypadku zaobserwujemy żółknięcie i opadanie liści, a po wyjęciu bryły korzeniowej będzie ona brązowa, maśląca się, często o nieprzyjemnym zapachu. Problemem może być także zbyt przepuszczalne podłoże dla gatunków preferujących więcej wilgoci w korzeniach. W takim przypadku liście będą żółkły na powierzchni całej blaszki, a końcówki mogą zasychać. Liście delikatniejszych roślin, np. skrzydłokwiatów będą nieustannienie oklapnięte. Nieodpowiednia wartość pH ma negatywny wpływ na pobieranie składników odżywczych przez roślinę, mimo że są one w podłożu. Także zbyt uboga ziemia, lub taka, w której roślina rośnie już zbyt długo będzie miała negatywny wpływ na jej zdrowie i szybkość wzrostu. Dlatego nawet najbardziej odpowiednie podłoże należy regularnie nawozić, oraz wymieniać co kilka lat przesadzając roślinę do nowego. 

 

Jak często należy zmieniać ziemię w doniczkach i jak to robić?

Regularna wymiana ziemi w doniczkach jest ważna, aby zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu. Częstotliwość tego działania zależy od wielu czynników, takich jak wielkość doniczki, gatunek i rozmiar rośliny czy rodzaj używanej ziemi. Zmianę ziemi w przypadku szybko rosnących roślin, takich jak paprocie czy fikusy, zaleca się co 1-2 lata. Dla roślin, które wolno rosną i wymagają mniej składników odżywczych, takich jak kaktusy, zmiana ziemi co 2-3 lata będzie wystarczająca. Aby wymienić ziemię w doniczce, należy najpierw delikatnie usunąć roślinę z doniczki, uważając, aby nie uszkodzić jej korzeni. Następnie delikatnie oczyść korzenie z ziemi i przytnij uszkodzone lub chore korzenie. W kolejnym etapie umieść warstwę świeżej ziemi w doniczce, włóż roślinę i uzupełnij brakującą ilość ziemi wokół korzeni. Uklep delikatnie, a z podlewaniem wstrzymaj się najlepiej do kolejnego dnia. W przypadku dużych egzemplarzy, których przesadzenie byłoby bardzo trudne, wystarczy zazwyczaj wymiana wierzchniej warstwy ziemi, na głębokość kilkunastu – kilkudziesięciu centymetrów. 

 

Ekologiczne alternatywy dla tradycyjnej ziemi do uprawy roślin doniczkowych

ziemia

Jeśli zależy nam na środowisku, warto rozważyć ekologiczne alternatywy dla tradycyjnej ziemi do uprawy roślin doniczkowych. Torf to naturalny materiał, który pochodzący z torfowisk, które są bardzo wartościowymi obszarami naturalnymi. Niestety stanowiąc zasób nieodnawialny, w ostatnich latach są bardzo silnie eksploatowane. Z tego względu, coraz popularniejsze stają się podłoża beztorfowe, których podstawę stanowią zazwyczaj włókna drzewne. Jako podłoże można także stosować przesiany kompost. Jest to organiczny materiał, który powstaje z rozkładających się odpadów roślinnych i innych organicznych materiałów. Jest to doskonały zamiennik ziemi do uprawy roślin doniczkowych, ponieważ zawiera dużo składników odżywczych, oraz pozytywnych mikroorganizmów. Podłoże kokosowe to materiał, który powstaje z łupin kokosowych. Jest to dobry zamiennik ziemi, ponieważ jest lekki oraz przepuszczalny dla powietrza i wody.  

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka