Rośliny cebulowe do nasadzeń jesiennych

ROŚLINY CEBULOWE DO NASADZEŃ JESIENNYCH

Jesień to czas sadzenia cebulek roślin, które wiosną jako jedne z pierwszych zaczną zdobić nasz ogród. Tulipany, szafirki, żonkile, krokusy – są niezwykle urocze, zwiastują wiosnę a po zimie nadają pierwszych kolorów rabacie. Są to rośliny, które zimują w gruncie więc aby cieszyć się nimi w marcu i kwietniu, sadzimy je do gruntu właśnie teraz.

Jak sadzić?

Rośliny sadzimy na głębokość 2-3 wysokości cebuli. Najlepiej posadzić je w specjalnych koszyczkach, które zabezpieczą je przed zniszczeniem przez szkodniki typu nornice. Przed zimą zasadzone cebulki warto okryć iglastymi gałązkami.

Jaki warunki lubią cebulki?

Rośliny te preferują dobrze przepuszczalną glebę, nawet zmieszaną z piaskiem. Nie będą dobrze rosły w miejscach podmokłym. Lubią miejsca słoneczne, a niektóre półcieniste.

Co zasadzić?

Klasyczne tulipany, delikatne szafirki czy wesołe żonkile? Wybór jest ogromny. Jedno jest pewne – te kwiaty najpiękniej wyglądają sadzone w grupach. Wybierając cebulki zwróćmy uwagę by były nieuszkodzone i zdrowe.

Co po wiośnie?

Na wiosnę nasze cebulki zakwitną, po przekwitnięciu obcinamy kwiatostany, zostawiając liście – wpłynie to na wzmocnienie cebuli. Cebulki wykupujemy w lipcu/sierpniu i przechowujemy aż do pierwszych dni jesieni. Musimy zadbać by miejsce przechowywania było suche i przewiewne. Co jakiś czas sprawdzamy stan cebulek, wyrzucamy te z oznakami choroby.

Przedstawiamy najbardziej popularne cebulki do nasadzeń jesiennych:

  • Narcyz

To jeden z bardziej popularnych wiosennych kwiatów cebulowych. Narcyzy sadzimy do gruntu we wrześniu, by w marcu, na wiosnę cieszyć się ich pięknem w ogrodzie. Są to rośliny łatwe w uprawie i mało wymagające. Lubią miejsca słoneczne lub lekko zacienione a grunt przepuszczalny, wilgotny i próchniczy – ale nie jest to konieczne by ich uprawa się udała. Cebule narcyzów są wieloletnie, ale dobrze jest raz na 2-3 lata, najlepiej w lipcu, wykopać je, przesuszyć i ponownie zasadzić we wrześniu. Cięte narcyzy pięknie prezentują się w wazonie – nie lubią w nim jednak towarzystwa gdyż wydzielają substancje szkodzące innym kwiatom. Jeśli chcemy wkomponować je w bukiet, dołączamy je dopiero po odstaniu jednego dnia w osobnym wazonie. A czym różni się narcyz od żonkila? Żonkil to po prostu żółty narcyz.

  • Tulipany

Istnieje duża ilość odmian tulipanów – różnią się kolorem oraz wyglądem kwiatu i wysokością. Możemy znaleźć je w kolorze czarnym, delikatnie paskowane, z pojedynczymi płatkami lub pełne. Ładnie prezentują się na rabatach ale także jako kwiat cięty.

  • Przebiśniegi

Przebiśniegi bardzo często możemy spotkać w naturze. Pojawiają się często np. w leśnych zagajnikach. Te dziko rosnące są pod ochroną ale przebiśniegi ogrodowe z powodzeniem możemy uprawiać przy domu. Przebiśniegi są łatwe w uprawie. Preferują miejsca półcieniste a glebę żyzną i mocno wilgotną. Idealnie pasują na skalniaki, będą się także dobrze czuły rosnąc pod drzewami. Rozrastają się przez cebulki potomne tworząc z czasem piękne, białe dywany.

  • Hiacynty

Hiacynt to roślina cebulowa z pięknym, dużym i gęstym kwiatostanem. Występuje w wielu kolorach. Często oprawiany jest w formie doniczkowej. Można tworzyć z niego piękne kompozycje w dekoracyjnych donicach lub szklanych pojemnikach.

  • Szafirki

To drobne i bardzo urocze rośliny cebulowe. Mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilka lat. Najlepiej prezentują się w grupie. Ładnie będą wyglądać np. na skalniaku. Występują najczęściej w kolorze niebieskim ale można spotkać także szafirek biały i różowy.

  • Krokusy

Niekiedy ich kolorowe kwiaty przebijają śnieg tworząc niepowtarzalny widok. Górska łąka niemalże fioletowa od kwitnących krokusów – tego widoku długo nie można zapomnieć. Najlepiej prezentują się sadzone w grupach. Występują w wielu kolorach – fioletowy, żółty, biały to te najbardziej popularne.

Delikatnie wychylające swoje główki krokusy i przebiśniegi wyglądają w ogrodzie pięknie – zwiastują wiosną, kolorują rabaty, wprowadzają w dobry nastrój. Warto już teraz o nich pomyśleć by już w marcu z własnego okna obserwować budzącą się do życia naturę.

Popularne jesienne kwiaty

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka