Zakładamy warzywnik

zakładamy warzywniak

ZAKŁADAMY WARZYWNIAK

Zakładamy warzywniak bo smak warzyw z własnego ogródka jest wyjątkowy. Różnica jest duża. Całkiem inaczej smakuje rzodkiew czy szczypior świeżo zerwany z własnej grządki. Do tego należy dodać satysfakcję z samodzielnej uprawy plonów. Jeśli więc zastanawiacie się czy warto założyć własny ogródek warzywny – to bez wątpienia odpowiadamy – TAK!

Jak urządzić warzywniak?

Na warzywnik wybieramy miejsce słoneczne. Najlepiej w oddaleniu od dróg, w zacisznym miejscu ogrodu, osłoniętym od wiatru, w otoczeniu roślin które przechwytują metale ciężkie i pyły. Działają tak np. brzozy ale pamiętajmy, że nie mogą być posadzone zbyt blisko zagonów.
Organizując miejsce na warzywnik pamiętajmy o tym by był od blisko źródła wody, lub by wąż ogrodowy był wystarczająco długi by móc nim swobodnie podlewać grządki. Dobrze też gdy pomieszczenie gospodarcze znajduje się w niedalekiej odległości. Narzędzie będą wtedy na wyciągnięcie ręki.

Warzywniak na balkonie

Zapach pomidorów koktajlowych, świeżo zerwana bazylia, kolendra lub oregano, młody szczypiorek podany do porannej jajecznicy — zioła i warzywa na wyciągnięcie ręki to marzenie fanów gotowania. Nie ważne czy masz do dyspozycji duży ogród przed domem, czy kawalerkę z balkonem, Ty także możesz mieć do nich dostęp! Te kilka metrów kwadratowych nie muszą stać puste, a oprócz zakupu popularnych w sezonie kwiatów warto udekorować go roślinami, których użyjesz jako składnika lub dekoracji ulubionego dania.

Jak zrobić warzywniak na balkonie?

Stworzenie warzywniaka na balkonie to wyjątkowo łatwe zadanie, które w ekonomiczny sposób upiększy nam wiosenne i letnie miesiące na świeżym powietrzu. Aby wykonać warzywniak na balkonie, wystarczy wykorzystać różnego rodzaju skrzynki, pojemniki lub donice, które z różnych powodów stoją puste. Możesz mieszać różne faktury, materiały i wielkości tych elementów. Zanim umieścisz w nich jakiekolwiek rośliny, pamiętaj o wykonaniu otworów na dnie, które pozwolą na odprowadzanie nadmiaru wody w każdym momencie.

Zobacz drewniane donice z naszym asortymencie: DREWNIANE ELEMENTY OGRODOWE

Warzywniak w ogrodzie 

Właściciele ogrodu przed domem lub mieszkaniem mogą pozwolić sobie na stworzenie warzywniaka właśnie tam. Aby przejść do stworzenia warzywniaka, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie przestrzeni. Do jego produkcji należy wybrać płaską i dobrze nasłonecznioną przestrzeń i ogrodzić ją w sposób, który utrudni ingerencje zwierząt i obroni przed ewentualnym zniszczeniem sadzonek. Dodatkowo do ogrodowego warzywniaka należy doprowadzić też odpowiednią instalację nawadniającą, taka jak węże roszące czy zraszacze.

Warzywniak ogrodowy – wymiary grządek 

Przygotowanie grządek to podstawa wygodnej obsługi warzywniaka w przyszłości. Zaraz po skopaniu podłoża na głębokość około 20 cm i podsypaniu go kompostem lub innym nawozem możemy przejść do określenia szerokości grządek, które powinny wynosić około 1,2m. Planując taką szerokość, nie będziemy mieli problemu z plewieniem i dotarciem do roślin z każdej strony grządki. Wokół grządek planujemy ścieżki szerokości 30-40 cm. Dobrze jest je utwardzić. Wygląd i układ ścieżek oraz grządek w przydomowym warzywniaku zależy głównie od naszej wyobraźni, możemy rozbudowywać go zgodnie z naszymi aktualnymi wyobrażeniami.

Jakie podłoże pod warzywniak?

Podłoże pod warzywniak powinno być przewiewne i przepuszczalne. Najlepszym wyborem będzie tu przekopana i napowietrzona gleba o kwaśnym odczynie i pH w granicach od 6 do 6,5. Jeśli na naszej działce nie ma zbyt wartościowego gruntu, pod warzywnik najlepiej kupić i wysypać ziemię z obornikiem. Jeśli ziemia na naszej działce jest korzystna i tak warto wzbogacić ją kompostem lub obornikiem (na przykład kurzym, końskim lub bydlęcym). Osoby, którym zależy na użyźnianiu gleby pod uprawę warzyw, zalecane jest dodatkowe stosowanie nawozów organicznych.

Jak zaplanować warzywniak?

Przy planowaniu wyglądu warzywniaka najlepiej rozrysować sobie jego przyszły układ. Bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę szerokości grządek oraz ilości miejsca, którego będziemy potrzebować do dbania o niego w przyszłości. Kolejnym krokiem jest zebranie wszystkich warzyw, które chcemy w nim wysiać. Jeśli jesteśmy początkującym ogrodnikiem, postawmy na warzywa podstawowe, popularne i łatwe w uprawie: nać, koper, szczypior, burak, cukinia, groszek, ogórki, por, sałata, seler korzeniowy, szczaw i szpinak sprawdzą się doskonale. Warto pomyśleć też o kilku krzaczkach truskawek i poziomek.

Warzywa do warzywniaka 

Uwzględnijmy je planując nasz warzywnik. Przykładowo fasola i cebula nie lubią swojego towarzystwa, podobnie ogórki nie lubią się z pomidorami a sałata z pietruszką, groch natomiast źle wpływa na szczypiorek. Inne rośliny z kolei mogą się wzajemnie wspierać – koper i jego aromat zwalcza szkodniki marchwi, ogórków i sałaty. Przed szkodnikami chronią się także marchew i cebula. Dobrze będą czuły się obok siebie buraki z cebulą czy sałata z rzodkiewką.

Między warzywami planujemy kwiaty ozdobne, których właściwości odstraszają szkodniki np. aksamitka. Korzystne jest również towarzystwo ziół: bazylia odstrasza gryzonie, mięta mrówki a cząber mszyce.

Sprawdź, co posadzić w swoim warzywniaku: ORYGINALNE ROŚLINY W WARZYWNIAKU 

Warzywniak kaskadowy – czym jest?

Ostatnie sezony przynoszą nowe trendy związane również z prowadzeniem ogródków warzywnych. Jednym z nich jest tzw. warzywniak kaskadowy, który składa się z kilku pojemników o dowolnych wielkościach ułożonych na różnych wysokościach. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, szczególnie jeśli na warzywniak możemy przeznaczyć mało miejsca. Do głównych z nich należy możliwość ustawienia pojemników pod odpowiednim kątem do opadających na nie promieni słonecznych oraz bardzo dobra ekspozycja minimalizująca ryzyko zacienienia terenu z posadzonymi warzywami.

Warzywniak wertykalny – czym jest i jak go urządzić? 

Kolejnym trendem ostatnich sezonów są ogrody wertykalne. Zauważalne są w licznych miejscach użytku publicznego, takich jak galerie handlowe, nowoczesne biura czy modne restauracje, z których zaczęły przenosić się do mieszkań domów i prywatnych ogrodów. Tak jak sugeruje sama nazwa warzywniak wertykalny to rodzaj zagospodarowania warzyw na ścianie. Stosowany jest najczęściej przy sadzeniu ziół (popularny w ostatnim czasie Urban Farming) oraz warzyw, które spożywane są w części nadziemnej. W uprawie takiego typu ważne jest, żeby nie sadzić roślin o dużych gabarytach i wadze.

Nasiona do domowego warzywniaka – co wiedzieć przed zakupem?

Dobre nasiona to podstawa udanych plonów. Kupujemy je w dobrych sklepach i od dobrych firm. Będą droższe, ale ten wydatek się opłaci. Nasiona możemy kupić w różnych formach – tradycyjne w torebeczkach, wygodnie na taśmie lub niekiedy można je spotkać w ciekawych dyspozytorkach. Na wiosnę możemy pokusić się o kupienie małych sadzonek sałaty, selera, pora – to rośliny zdecydowanie lepiej udadzą nam się z tej formy. Kupując nasiona pietruszki i selera zwróćmy uwagę czy jest to odmiana naciowa czy korzeniowa i wybierzmy taką którą potrzebujemy. Nasionka wysiewamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, stosując podaną na torebce głębokość siewu i rozstawę.

Z tą podstawową wiedzą spokojnie możemy ruszać do ogródkowej pracy. Życzymy wspaniałych plonów, a smak takich warzyw z własnej produkcji wynagrodzi nam trud włożonej pracy.

Przeczytaj także:

Oryginalne rośliny w warzywniku

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka