
ZAKŁADAMY OCZKO WODNE
Oczko wodne to wielka ozdoba ogrodu, dodaje mu uroku i niepowtarzalnego klimatu, a walory dekoracyjne to nie jedyne plusy jego obecności. Pasuje do każdego ogrodowego stylu i przy niewielkim nakładzie pracy, możemy zbudować je własnymi siłami.
Zalety oczka wodnego
Oczko wodne to piękna dekoracja. Jest doskonałym uzupełnieniem ogrodu o element wodny, który domyka pełnię jego kompozycji. Zdobi i stwarza charakterystyczny mikroklimat, który przyciąga pożyteczne zwierzęta. Jeżeli w naszym ogrodzie znajdzie się miejsce na oczko wodne, z pewnością warto je stworzyć.
Miejsce na oczko wodne
Oczko planujemy w miejscu o zmiennej ekspozycji na słońce. Gdy woda będzie nagrzewać się zbyt mocno, będziemy mieli problem z glonami. Oczko umieszczamy w strefie rekreacyjnej ogrodu, tam gdzie wypoczywamy. Zbiornik nie może stać przy dużych drzewach, gdyż liście będą zanieczyszczać wodę.
Plan to podstawa
Rozrysujmy jak chcemy, aby wyglądało nasze oczko wodne. Zastanówmy się czy ma mieć bardziej swobodną formę, czy może chcemy aby było murowane. Naszkicujmy jego rozmiar, a następnie wytyczmy go za pomocą palików i sznurka w miejscu docelowym.
Prace budowlane
Przystępujemy do wykopu. Na jego dnie wysypujemy piasek i wykładamy dobrej jakości folię. Najlepiej, by była w jednym kawałku. Brzegi folii powinny wystawać poza oczko, przykryjemy je później ziemią lub kamieniem. Gdy nasze oczko ma mieć formę murowaną, na jego dnie warto zrobić wylewkę, na której prościej i stabilnej będzie można budować murek. Dno wysypane piaskiem możemy dowolnie ukształtować. Jedna strona oczka wodnego może być głębsza i posiadać strefę bagienną, z drugiej strony oczko może być płytkie i przechodzące w suchą rabatę. Na dnie oczka, na różnych głębokościach możemy usypać tzw. półki. Właściwie wyprofilowanie dna zbiornika zapewni różnorodność flory jak i fauny. Jeśli zamierzamy hodować ryby, powinniśmy zadbać o utworzenie w oczku tzw. strefy głębokiej, która wynosi 100-150 cm.
Do budowy oczka możemy wykorzystać także gotowe formy z tworzywa sztucznego. Występują w różnych wielkościach, kształtach i głębokościach.
Na dnie oczka wodnego powinna znaleźć się pompa i filtr.
Rośliny do oczka wodnego
Sadzenie roślin rozpoczynamy gdy temperatura osiąga 10-12 stopni Celsjusza. Przed napełnieniem oczka wodą sadzimy rośliny strefy głębokiej, po wypełnieniu oczka możemy zadbać o rośliny strefy płytkiej i bagiennej. Rośliny sadzimy w różnej wielkości kieszeniach lub koszach wypełnionych ziemią oraz wyłożonych wyściółką, która zapobiega wypłukiwaniu gruntu.
Rośliny mają różne wymagania co do głębokości wody, na której prawidłowo rosną. Stąd pomocne będą stworzone w trakcie budowy półki, na których zostaną umieszczone koszyki z roślinami. Na stromych skarpach rośliny sadzimy zazwyczaj w kieszeniach. Zwróćmy uwagę także na wysokość na jaką dorastają rośliny. Wyższe lepiej posadzić u brzegów oczka, tak by były tłem dla roślin niższych. Dość głęboko bo nawet na 80-100 cm sadzi się popularne lilie wodne (grzybienie), których kwiaty osiągną wysokość około 10 cm nad taflę wody. Na głębokości około 30 cm możemy zasadzić skrzyp japoński, przy nim irysy i następnie najniższe, kwitnące na żółto oroncjum. Troszkę płycej (na głębokości 10-20 cm) sadzimy pałkę małą i tatarak pstry – osiągają podobną wysokość, możemy więc posadzić je razem. Na tafli wody powinny pojawić się rośliny pływające takie jak na przykład paproć wodna. W strefie bagiennej może pojawić się mięta wodna, sit mieczolistny lub kwitnący na biało anemopsis kalifornijski.
Fauna w oczku wodnym
Jeśli pragniemy zarybić nasze oczko wodne zdecydujmy się na zakup karasi, jesiotrów czy karpi koi. Są to ryby mało wymagające. Dla ryb ważna będzie odpowiednia głębokość oczka oraz tzw. szuwary czyli rośliny typowo podwodne, które będą dla nich schronieniem. Nasze oczko wodne mogą także odwiedzać żaby, a z obecności wody skorzystają jeże, pszczoły, a nawet ptaki.
Pielęgnacja oczka wodnego
W ciepłe dni musimy na bieżąco usuwać glony, aby nie dopuszczać do ich rozwoju. Dbamy o rośliny wodne – rozsadzamy gdy nadmiernie się rozrosną, przycinamy, usuwamy obumarłe liście i łodyżki. Ryby karmimy i obserwujemy czy nie pojawiają się niepokojące objawy chorób. Jesienią oczyszczamy oczko z opadających liści. Zimą musimy zadbać o dostęp tlenu, kładąc na tafli wody styropianowy krążek, który zapobiegnie jej całkowitemu zamarznięciu.