Wytrzymałe kwiaty doniczkowe – 6 popularnych gatunków

kwiaty doniczkowe

Chciałbyś mieć w domu rośliny doniczkowe, ale dotychczasowe próby hodowli nie były udane? Według nas każdy może mieć „rękę do roślin”, trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć. W poniższym artykule przedstawiamy 6 popularnych gatunków kwiatów, które są bardzo łatwe w uprawie i wybaczają błędy pielęgnacyjne, dlatego będą idealnym wyborem dla początkujących. 

 

Rośliny doniczkowe najłatwiejsze w uprawie

Dla osób, które nie mają dużo czasu na zajmowanie są roślinami, lub często zapominają o ich podlewaniu najlepszą grupą roślin na początek będą sukulenty. Kaktusy, sansewierie, grubosze, aloesy, eszewerie  czy zamiokulkasy będą zadowolone z podlewania od czasu do czasu. Mogą rosnąć stanowiskach bardziej lub mniej oświetlonych i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Z kolei osoby, które mają tendencję do przelewania roślin powinny zdecydować się na skrzydłokwiat, zielistkę, czy fitonie, które będą zadowolone z częstszego podlewania. Dodatkowo sygnalizują one pragnienie poprzez delikatne oklapniecie liści. 

 

Jakie warunki świetlne i wilgotnościowe lubią wytrzymałe kwiaty doniczkowe?

kwiaty doniczkowe

Wytrzymałe kwiaty doniczkowe to rośliny, które zwykle nie są zbyt wymagające co do warunków świetlnych i wilgotnościowych. Większość z nich preferuje umiarkowane, rozproszone nasłonecznienie, ale dobrze radzą sobie także na bardziej zacienionych stanowiskach. Długa ekspozycja na ostre światło słoneczne może powodować u nich oparzenia na liściach, dlatego lepiej postawić je nieco dalej od okna, jeśli jest ono skierowane na południe. Większość roślin, a zwłaszcza te uznawane za najbardziej wytrzymałe lepiej znosi przesuszenie, niż przelanie, dlatego jeśli mamy wątpliwości lepiej wstrzymać się z podlewaniem jeszcze kilka dni. Warto także regularnie przyglądać się swoim roślinom, ponieważ wiele gatunków sygnalizuje, że potrzebują wody poprzez delikatne oklapnięcie liści, czy zmarszczenie ich powierzchni. 

 

Wytrzymałe kwiaty doniczkowe — idealne rozwiązanie dla zapracowanych miłośników natury

Wytrzymałe kwiaty doniczkowe to gatunki, które nie wymagają dużo uwagi właściciela, aby cieszyć jego oko. Mogą być uprawiane zarówno w domu, jak i w biurze — ważne, aby stanowisko miało dostęp do rozproszonego światła słonecznego. Dodatkowo wytrzymałe kwiaty doniczkowe są łatwe w rozmnażaniu, co oznacza, że możesz łatwo zwiększać swoją kolekcję lub obdarować kogoś bliskiego. Zdecydowanie są to rośliny, które przynoszą wiele radości i piękna początkującym ogrodnikom, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Rośliny w mieszkaniu przydadzą się zwłaszcza zapracowanym osobom, ponieważ swoją obecnością łagodzą stres i ułatwiają wieczorny relaks, nie wymagając przy tym wielu zabiegów. Podlewanie, czy czyszczenie liści z kurzu jest prostą, mechaniczną czynnością, która pozwala poukładać myśli i oczyścić głowę. 

 

Szukasz roślin doniczkowych z dostawą do domu? Sprawdź ofertę Hortorusa.

 

Jakie gatunki kwiatów możemy zaliczyć do wytrzymałych?

kwiaty doniczkowe

Istnieje wiele roślin prostych w uprawie, jednak do najwytrzymalszych należą zamiokulkasy, sansewierie, grubosze, aspidistry, juki, draceny, epipremnum i aloesy. Są bardzo odporne na nieregularne lub zbyt rzadkie podlewanie i mogą rosnąć na stanowiskach o bardzo różnym rożnym natężeniu światła, a nawet w miejscach bardziej zacienionych. Dodatkowo niezwykle rzadko dopadają je choroby czy szkodniki. Warto jednak przed zakupem dowiedzieć się więcej o preferencjach danego gatunku i nie sprawdzać jak wiele może znieść, jeśli nie ma takiej potrzeby.   

 

Najlepsze sposoby pielęgnacji wytrzymałych kwiatów doniczkowych

Jeśli chcesz zapewnić kwiatom doniczkowym najlepsze warunki do prawidłowego i szybkiego wzrostu, pamiętaj o przestrzeganiu kilku poniższych zasad.

 

  • Odpowiednia ilość światła — dostosuj rośliny do stanowiska, jakim dysponujesz. Kaktusy czy sansewierie mogą rosnąć nawet na pełnym słońcu, a zamiokulkas, czy epipremnum będą pięknie rosły także w ciemniejszych kątach.
  • Podlewanie — regularne, umiarkowane dostosowane do potrzeb danego gatunku oraz pory roku. Jeśli zdarza Ci się zapomnieć o domowej konewce, w pierwszych dniach wytrzymałe kwiaty domowe nie powinny dać tego po sobie poznać. Bezpieczniej jest roślinę przesuszyć niż przelać, jednak wszystkie rośliny potrzebują wody do życia.  
  • Podłoże — podłoże, w którym przynosisz roślinę ze sklepu sprawdza się w produkcji szklarniowej, ale nie zdaje egzaminu w domowej uprawie. Przesadź roślinę do przepuszczalnego, żyznego podłoża i dbaj o jego zasobność poprzez regularne nawożenie.
  • Wilgotność — rośliny domowe uważane za odporne bez problemu rosną w warunkach mieszkaniowych i nie potrzebują zwiększania wilgotności powietrza wokół nich.
  • Reakcja na pojawiające się szkodniki — jeśli na liściach lub łodygach rośliny zauważysz choroby, lub szkodniki, jak najszybciej pozbądź się ich poprzez zastosowanie dedykowanych środków ochronnych.

 

Jak rozpoznać problemy z roślinami i jak im zaradzić?

kwiaty doniczkowe

Aby rozpoznać problem trapiący naszą roślinę, warto wcześniej dobrze ją poznać. Jeśli regularnie będziemy przyglądać się jej liściom i łodygom, od razu zauważymy jakieś zmiany, co pozwoli na szybką reakcję. Ważne, aby zaglądać także na spód blaszki liściowej, gdzie mogą kryć się szkodniki. Niestety wiele niespecyficznych objawów, takich jak żółknięcie, lub opadanie liści może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Dlatego warto przeanalizować, czy w ostatnim czasie zmienialiśmy coś w pielęgnacji, a może zmieniła się pora roku i warunki panujące w naszym mieszkaniu, a my nie zmieniliśmy sposobu podlewania, i roślina zaczęła mieć zbyt wilgotne podłoże? Najczęstszym problemem jest przelewanie rośliny, dlatego jeśli coś zaczyna się z nią dziać, warto zajrzeć w korzenie i sprawdzić, czy nie pojawiają się objawy gnicia. 

Poznaj nasze inne porady: “Peperomia — odmiany, pielęgnacja i uprawa”.

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka