Wyjątkowy oczar

WYJĄTKOWY OCZAR

Oczary to wyjątkowe krzewy lub niewielkie drzewa, które odznaczają się wieloma oryginalnymi cechami. Jedną z nich jest wczesny okres kwitnienia oraz ciekawy, nietypowy wygląd kwiatów.

Kwiat oczaru

Oczary to jedne z nielicznych roślin, które kolorują ogród już w lutym. Mają niezwykle fantazyjny wygląd kwiatów. Kwiat oczaru jest delikatny, nitkowaty, ciekawie postrzępiony. Występuje w kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowym. Niektóre odmiany dodatkowo pięknie pachną!

Oczar krzew wyjątkowy

Oczary ze względu na kształt liści przypominają leszczynę. Ładnie prezentują się także jesienią, gdy liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub w delikatną czerwień. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje owoc w postaci torebki nasiennej, która po osiągnięciu dojrzałości pęka z trzaskiem i wystrzeliwuje nasiona nawet na odległość kilku metrów! Przez tą wyjątkową cechę oczar zwany jest także orzechem czarownicy (z ang. witch hazel).

Z popularnych odmian można wyróżnić oczar pośredni, oczar omszony (chiński), oczar japoński i oczar wirginijski.

Wymagania uprawowe

Oczary preferują stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, zaciszne, osłonięte od wiatrów. Starsze okazy są mrozoodporne, ale młode wymagają okrycia. Potrzebują podłoża żyznego, próchniczego, wilgotnego, o odczynie kwaśnym lub lekko zasadowym.

Oczar nie jest rośliną mocno wymagającą. Niekorzystnie działają na niego okresy suszy. Nie wymaga przycinania, jedynie cięcia pielęgnacyjnego, podczas którego usuwa się zaschnięte gałęzie.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka