Wszystko o Hebe

WSZYSTKO O HEBE

Hebe to bardzo dekoracyjna roślina zaliczana do rodziny wrzosowatych. Jej ozdobą są zarówno zimozielone liście jak i piękne kwiaty. Może być uprawiana na rabacie jak i w pojemniku. Przyjrzyjmy się jej bliżej oraz poznajmy jej popularne odmiany.

Wygląd

Rodzaj Hebe obejmuje około 100 gatunków. Różnią się między sobą na przykład wyglądem liści. Mogą być one różnego kształtu i koloru. Spotkamy się z liśćmi w różnych odcieniach zieleni, a nawet z brzegami wybarwionymi na biało, żółto lub fioletowo. Hebe zakwita na różne kolory. Najczęściej spotykane są kwiaty białe, niebieski i fioletowe. Kwiaty różnią się także wielkością i długością. Kwitnące hebe jest bardzo dekoracyjne. Czas kwitnienia zależy od odmiany. Zazwyczaj obejmuje okres od lata do jesieni.

Stanowisko

Hebe preferuje stanowiska słoneczne, ale nie będzie dobrze czuła się w ostrym słońcu. Warto posadzić je w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatrów. Sprawdzi się zarówno na skalniaku, jak i na wrzosowisku. Najlepiej w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach.

Podłoże

Hebe potrzebuje gleby przepuszczalnej i próchniczej, o odczynie kwaśnym. Źle znosi grunt nadmiernie wilgotny, choć lubi regularne podlewanie. Należy jednak unikać przelewania rośliny.

Mrozoodporność

Jest różna i zależy od odmiany. Zdecydowanie młode sadzonki warto okryć na zimę. W pozostałych przypadkach zabezpieczenie rośliny uzależniamy od wymagań danej odmiany.

Zabiegi pielęgnacyjne

Hebe nawozimy wiosną i w maju nawozami dla roślin kwaśnolubnych. Przed nadejściem zimy wzmacniamy roślinę także odpowiednim rodzajem nawozu, bez azotu. Hebe nie wymaga przycinania.

Popularne odmiany:

HEBE 'CHAMPAGNE’

Mała, gęsta krzewinka, osiągająca wysokość około 50 cm. Listki zielone, dość drobne (długości 15 mm). Zimą mogą zmieniać kolor na fioletowy. Kwitnie na biało od czerwca do września. Dobrze czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Preferuje gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne. Wymaga zimowej osłony, chroniącej przed mrozem.

HEBE ORCHOWATA

Osiąga wysokość do 50 cm, a szerokość około 80 cm. Liście żółto-złote, przypominają nachodzące na siebie łuski. Kwitnie pod koniec maja, na biało. Wymaga podłoża żyznego, średnio przepuszczalnego, o pH kwaśnym. Służy jej stanowisko jasne, ale nie w mocnym słońcu, zaciszne i osłonięte. Wymaga zimowej osłony, szczególnie młode osobniki. Może być uprawiana w pojemnikach.

HEBE 'RED EDGE’

Dorasta do 45-60 cm wysokości. Liście szarozielone z delikatnym czerwonym marginesem pojawiającym się zimą. Latem kwitnie na różowo. Preferuje stanowisko słoneczne.

Przeczytaj także:

Chryzantemy

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka