Wrzosy – jak o nie dbać?

Wrzosy (Calluna)

Wrzosy – jak o nie dbać? Już pojawiły się w naszym Centrum! Możemy stworzyć z nich piękne kompozycje zarówno na rabacie jak i skalniaku czy w tarasowej donicy. Piękne białe, różowe lub fioletowe będą zdobić ogród od późnego lata przez całą jesień, tworząc niezwykle atrakcyjne kolorowe dywany.

Wrzosy najlepiej prezentują się rosnąc w grupach. To w zasadzie jedyna możliwość ich ładnego i efektownego wyeksponowania. Sadzimy je w odstępach około 20-30 cm. W ogrodzie utrzymują się zwykle 5-6 lat. Ich właściwa pielęgnacja może wydłużyć ten okres. Ewentualnie do wrzosowiska możemy dodać popularne w tym sezonie ozdobne trawy. Trawy będą ozdobą ogrodu nawet zimą. Ich oszronione źdźbła będą się pięknie prezentować.

Stanowisko

STANOWISKO: słońce
GLEBA: kwaśna
WODA: małe potrzeby
MROZOODPORNOŚĆ: wymaga okrycia
PRZYCINANIE: na wiosnę

wrzosy

Wrzosy i wrzośce lubią miejsca słoneczne i niezbyt mokre. Nie będą dobrze rosły w miejscach, których na wiosnę lub jesień stoi woda. W takich lokalizacjach ich korzenie mogą zacząć gnić. Nie będą także czuły się dobrze w miejscach cienistych.

Gleba powinna być kwaśna. Jeśli rośliny te będziemy sadzić na balkonie, kupmy ziemię przeznaczoną właśnie do tych kwiatów lub do rododendronów (należą także do wrzosowatych). W ogrodzie także musimy odpowiednio przygotować grunt. Najlepiej przemieszać go z torfem. Na koniec, posadzone krzewinki możemy ściółkować korą. Ochroni to je przed utratą wilgoci, przesuszeniem, chwastami a nawet mrozem. Wrzosy posadzone w „zwykłym” gruncie niestety będą obumierać.

Gdy planujemy zrobić na tarasie lub balkonie wrzosowy zakątek, powinniśmy zakupione wrzosy przesadzić do większej donicy. Pozwoli to utrzymać się im dłużej.

Pielęgnacja

Wrzosy mają małe wymagania pod względem wody. Podlewamy je „pod krzaczek”. Oblewanie wodą całej rośliny sprzyja chorobom grzybowym. Lepiej podlewać je rzadziej ale bardziej obficie. Utrzymaniu wilgoci sprzyja wspomniane wcześniej ściółkowanie ziemi wokół wrzosów. Dzięki temu nie będzie konieczne tak częste podlewanie.

Nie przycinamy wrzosów po zakończeniu kwitnienia ale dopiero na wiosnę. Zimą przekwitnięte kwiatostany i pędy będą chronić roślinę przed mrozem. Przycięcie wiosenne sprzyja rozrastaniu i lepszemu kwitnięciu wrzosów.

Zabezpieczenie tych roślin przed zima jest konieczne. Możemy okryć je agrowłókniną bądź stroiszem. Nie można okrywać ich słomą bądź gałązkami drzewek liściastych. Korzenie wrzosów mogą przez to zacząć gnić.

wrzosy

Kompozycje z wrzosami

Z wrzosów można tworzyć piękne kompozycje w donicach. Różowe bardzo ładnie wyglądają z szarymi mrozami lub patyczakami. Białe stworzą idealne połączenie z niskimi fioletowymi astrami. Równie dobry zestaw wrzosy tworzą z niewysokimi trawami ozdobnymi. Polecamy także połączenie wrzosów z roślinami o dekoracyjnych liściach, jak na przykład żurawki lub funkie. Wrzosy będą dobrze wyglądać także z hebe i kapustką ozdobną.

 

Przeczytaj także:

CHRYZANTEMY

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka