Wiosenne zakładanie trawnika

Wiosenne zakładanie trawnika

Gdy zima ustąpi, a grunt odmarznie i odpowiednio się nagrzeje możemy przystąpić do zakładania trawnika. Idealnym momentem jest przełom kwietnia i maja, ale warto już teraz poczynić przygotowania.

Przygotowanie podłoża

Zaczynamy od właściwego przygotowania podłoża. Teren porządkujemy. Usuwamy wszelkie kamienie, korzenie, liście i chwasty. Gdy na działce mamy glebę gliniastą, warto przekopać ją z piaskiem lub żwirem. Gdy mamy glebę piaszczystą można wzbogacić ją na przykład torfem. Następnie ziemię należy przekopać tak, by była dobrze spulchniona, a następnie wyrównać. Na koniec ubijamy powierzchnię specjalnym wałem.

Nawożenie

Tydzień przed wysiewem grunt nawozimy odpowiednim preparatem. Przekopujemy delikatnie wierzchnią warstwę ziemi z nawozem, a następnie obficie podlewamy. Istnieją także nawozy, które możemy stosować podczas wysiewu.

Wysiew nasion

Kupując mieszankę traw nie wybierajmy tej najtańszej. Lepiej zapłacić więcej, ale wybrać nasiona lepszej jakości. Wybór trawy uzależniamy od sposobu jej użytkowania. Na tereny rekreacyjne wybierzmy trawy odporne na udeptywanie lub sportowe, na teren pokazowy idealna będzie mieszanka traw gazonowych.

Przystępujemy do siania trawy. Najlepiej robić to przy bezwietrznej pogodzie, przy temperaturze gleby około 10 stopni Celsjusza.

By wysiew był równomierny najlepiej skorzystać z siewnika. Przed wysianiem dobrze jest lekko wzruszyć ziemię na przykład grabiami. Wysiane nasiona przykrywamy 1 cm warstwą piasku lub torfu, na koniec wałujemy i podlewamy.

Podlewanie

Podlewanie jest bardzo ważne i musi być dość obfite, tak by ziemia była stale wilgotna.
W przeciwnym razie nasiona zamiast kiełkować wyschną. Uważajmy jednak, by strumień wody nie był zbyt silny i nie wypłukiwał nasion.

Pierwsze koszenie

Trawnik kosimy po raz pierwszy gdy osiągnie wysokość 8-12 cm. Nie należy kosić niżej niż 5-6 cm wysokości trawy.


Przeczytaj także:

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka