Wiosenne nawożenie w ogrodzie

wiosenne nawożenie

WIOSENNE NAWOŻENIE W OGRODZIE

Wiosenne nawożenie można rozpocząć już w marcu. To dobra pora na zasilanie roślin i trawnika odpowiednimi nawozami. Wiosenne nawożenie ma na celu napędzenie roślin do wzrostu. Właściwie przeprowadzone pozytywnie wpływa na wzrost, kwitnienie i owocowanie.

Wybór preparatów do nawożenia jest bardzo duży. Możemy wyróżnić nawozy organiczne i mineralne. Do organicznych zaliczają się oborniki (na przykład bydlęcy, kurzy, koński, owczy – najczęściej sprzedawane w postaci granulowanej), a także kompost oraz humus. Nawozy mineralne kupujemy w sklepach ogrodniczych. Można wyróżnić nawozy uniwersalne, bądź dedykowane konkretnym rodzajom roślin. Mogą różnić się długością działania i sposobem aplikacji. Występują w różnych formach – granulatu, proszku lub płynu. Niekiedy spotykane są także nawozy mineralno-organiczne.

Obornik

Obornik to po prostu mieszanina odchodów zwierzęcych oraz ściółki. Rozkłada się w glebie i przekształca w próchnicę. Można go używać na każdym rodzaju gleby. Świeży obornik jest bardzo silnym nawozem, możemy użyć go dopiero po roku „leżakowania”. Ale możemy kupić także obornik w wersji suszonej lub granulowanej.

Obornik kurzy oraz owczy lub kozi to doskonałe źródło azotu. Z kolei obornik bydlęcy, świński lub gołębi zawiera sporo potasu. Obornik bydlęcy dodatkowo odkwasza glebę, a koński powoduje jej szybsze nagrzewanie się.

Kompost

Kompost możemy uzyskać samodzielnie odkładając domowe i ogrodowe resztki organiczne. Powstaje on na skutek rozkładu materii organicznej, przy współdziałaniu mikroorganizmów i fauny glebowej (np. dżdżownic). Dobrze prowadzony kompostownik to źródło naturalnego, cennego i zdrowego nawozu.

Nawozy mineralne

Nawozy mineralne stosowane wiosną powinny zawierać odpowiednio duże ilości azotu, które wspomagają właściwy wzrost rośliny. Nawóz granulowany lub w proszku zazwyczaj rozsypujemy wokół krzewu lub drzewa albo mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Właściwie rozcieńczonymi nawozami płynnymi, po prostu podlewamy wybrane rośliny.

Wiosenne nawożenie trawnika

Uzyskanie pięknej, mocnej i intensywnie zielonej darni jest w zasadzie niemożliwe bez zastosowania nawozów. Do uzdatnienia trawnika zazwyczaj używa się nawozów mineralnych. W równomiernej aplikacji nawozu pomocny będzie siewnik. Po nawiezieniu trawnik należy obficie podlać.

Nawozy do trawników często spełniają także dodatkowe funkcje. Możemy spotkać środki, które poza dostarczeniem składników pokarmowych wpływają na intensywność koloru darni, jej gęstość czy też ograniczają powstawanie chwastów.

Pamiętajmy, że na wiosnę stosujemy nawozy zawierające duże dawki azotu. Nie używajmy nawozów, które pozostały nam z jesieni. Mają one inny skład i nie spełnią teraz swojej roli.

Przeczytaj także: Wiosenna pielęgnacja trawnika

Nawożenie drzew i krzewów ozdobnych

Tą grupę roślin możemy już w marcu zasilić dobrze przekompostowanym obornikiem lub gotowym nawozem wieloskładnikowym, najlepiej dedykowanym konkretnemu rodzajowi rośliny. Nawożenia potrzebują szczególnie rośliny intensywnie kwitnące wiosną, na przykład róże, rododendrony, azalie, hortensje lub magnolie.

Nawożenie bylin

Byliny zasilamy obornikiem, kompostem lub nawozem mineralnym. Nawozy należy delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, tak by nie uszkodzić korzeni roślin.

Nawozy długotrwale działające, o spowolnionym działaniu to środki, które uwalniają składniki odżywcze powoli, codziennie w małej dawce. Jest to dobre rozwiązanie dla roślin, które wymagają dość częstego nawożenia – pozwala je ograniczyć.

Nawożenie kwitnących roślin jednorocznych

Intensywnie kwitnące rośliny uprawiane
w pojemnikach, takie jak pelargonie, petunie czy bratki, mają ograniczoną ilość podłoża, więc zapas substancji odżywczych szybko się wyczerpuje. Uzupełni go nawóz mineralny do roślin kwitnących, który może być stosowany do każdego podlewania.

Wiosenne nawożenie iglaków

Mocno przyrastające iglaki także potrzebują wsparcia w postaci nawozu. Zapewni im on zdrowy wzrost i jednocześnie siłę do walki z chorobami i szkodnikami. Nawozy do iglaków to często również nawozy interwencyjne – poza dostarczeniem składników pokarmowych mogą także zapobiegać na przykład brązowieniu igieł.

Pamiętaj!

Świeżo posadzone rośliny nawozimy dopiero po 3-4 tygodniach, gdy już się dobrze ukorzenią.

Przeczytaj także:

Naturalne sposoby wspomagania gleby

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka