
WIOSENNE KWIATY
Wiosenne kwiaty – zwykle bardzo lubiane przez ogrodników – pierwsze kolory w ogrodzie to właśnie ich zasługa! Nie są trudne w uprawie i z pewnością warto urozmaicić rabatę czy skalniaczki. Poznajemy te najbardziej popularne.
Narcyzy
To jeden z bardziej popularnych wiosennych kwiatów cebulowych. Narcyzy sadzimy do gruntu we wrześniu, by w marcu, na wiosnę cieszyć się ich pięknem w ogrodzie. Są to rośliny łatwe w uprawie i mało wymagające. Lubią miejsca słoneczne lub lekko zacienione a grunt przepuszczalny, wilgotny i próchniczy – ale nie jest to konieczne by ich uprawa się udała. Cebule narcyzów są wieloletnie, ale dobrze jest raz na 2-3 lata, najlepiej w lipcu, wykopać je, przesuszyć i ponownie zasadzić we wrześniu. Sadzimy je na głębokość około 3 wysokości cebulki, najlepiej w specjalnych koszyczkach, które uchronią je przed zniszczeniem przez szkodniki. Cięte narcyzy pięknie prezentują się w wazonie – nie lubią w nim jednak towarzystwa gdyż wydzielają substancje szkodzące innym kwiatom. Jeśli chcemy wkomponować je w bukiet, dołączamy je dopiero po odstaniu jednego dnia w osobnym wazonie. A czym różni się narcyz od żonkila? Żonkil to po prostu żółty narcyz 🙂
Krokusy
Często są pierwszymi kwiatami, które zwiastują wiosnę. Niekiedy ich kolorowe kwiaty przebijają śnieg tworząc niepowtarzalny widok. Jeśli ktoś z Was widział górską łąkę niemalże fioletową od kwitnących krokusów, z pewnością nie zapomni tego widoku długo. Krokusy lubią glebę próchniczą, przepuszczalną i dość wilgotną, najlepiej lekko kwaśną. Sadzimy je do gruntu we wrześniu, zimują w nim a wczesną wiosną zaczynają kwitnąć. Preferują miejsca słoneczne lub lekko zacienione. Najlepiej prezentują się sadzone w grupach. Występują w wielu kolorach – fioletowy, żółty, biały to te najbardziej popularne.
Przebiśniegi
Przebiśniegi bardzo często możemy spotkać w naturze. Pojawiają się często np. w leśnych zagajnikach. Te dziko rosnące są pod ochroną ale przebiśniegi ogrodowe z powodzeniem możemy uprawiać przy domu. Przebiśniegi są łatwe w uprawie. Preferują miejsca półcieniste a glebę żyzną i mocno wilgotną. Idealnie pasują na skalniaki, będą się także dobrze czuły rosnąc pod drzewami. Rozrastają się przez cebulki potomne tworząc z czasem piękne, białe dywany. Sadzimy je do gruntu we wrześniu, zimują w glebie a wczesną wiosną zaczynają kwitnąć (luty-marzec).
Hiacynty
Hiacynt to roślina cebulowa z pięknym, dużym i gęstym kwiatostanem. Występuje w wielu kolorach. Często oprawiany jest w formie doniczkowej. Można tworzyć z niego piękne kompozycje w dekoracyjnych donicach lub szklanych pojemnikach. W ogrodzie lubi glebę żyzną (odczyn obojętny) a stanowisko słoneczne lub półcieniste. Cebule do gruntu wysadzamy we wrześniu, zimują w glebie, kwitną około kwietnia. Po przekwitnięciu obcinamy kwiatostan zostawiając liście, w czerwcu wykupujemy cebulę, przechowujemy w suchym miejscu i ponownie wysadzamy do gruntu we wrześniu.
Szafirki
Lubicie szafirki? To drobne i bardzo urocze rośliny cebulowe. Jak wszystkie tego typu cebulki wysadzamy je do gruntu we wrześniu, zimę spędzają w glebie, a na wiosnę pięknie kwitną i zdobią nasz ogród 🙂 Mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilka lat. Najlepiej prezentują się w grupie. Ładnie będą wyglądać np. na skalniaku. Występują najczęściej w kolorze niebieskim ale można spotkać także szafirek biały i różowy.
Tulipany
Bardzo popularne wiosenne kwiaty cebulowe. Istnieje duża ilość odmian – różnią się kolorem oraz wyglądem kwiatu i wysokością. Możemy znaleźć je w kolorze czarnym, delikatnie paskowane, z pojedynczymi płatkami lub pełne. Sadzimy je do gruntu jesienią, zimują w gruncie, kiełkują około marca i w kwietniu kwitną. Po przekwitnięciu obcinamy kwiatostan, zostawiając liście. W lipcu, gdy liście obeschną cebulki wykopujemy, przesuszamy i przechowujemy w przewiewnym miejscu by we wrześniu znów wysadzić je do gruntu. Lubią glebę wilgotną, żyzną i przepuszczalną oraz miejsca słoneczne. Ładnie prezentują się na rabatach ale także jako kwiat cięty.
Pierwiosnki
Pierwiosnek lekarski jest rośliną rosnącą w naturze i będącą pod ochroną. Możemy spotkać go na łąkach, polanach, zaroślach. Ma liczne właściwości lecznicze. W naszym domowym ogródku możemy uprawiać pierwiosnki ogrodowe, które występują w wielu odmianach. Różnią się m.in. wyglądem i kolorem kwiatostanów. Najbardziej popularne odmiany to pierwiosnek ząbkowany, wyniosły lub bezłodygowy (popularna prymulka). Możemy uprawiać go zarówno na rabacie jak i w donicy czy pojemniku balkonowym. Ładnie wygląda na skalniakach i na obrzeżach rabatek. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste a glebę wilgotną, przepuszczalną i żyzną.
Zawilce
Te najbardziej popularne często możemy spotkać przy lasach, dziko rosnące – zawilce gajowe. Istnieją jednak także odmiany ogrodowe. Warunki w których dobrze rosną zależne są od odmiany. Miejsca zacienione i wilgotną glebę lubi zawilec japoński, mieszańcowy i pajęczynowaty. Zawilec gajowy również lubi miejsca cieniste ale glebę może mieć suchą. Zawilec wielokwiatowy preferuje za to stanowiska słoneczne. Z ciekawych odmian warto wymienić zawilec japoński, który kwitnie jesienią na różowo. Jak widać zawilce mogą zdobić nasz ogród od wiosny do jesieni. To chyba największa zaleta tych kwiatów – poza oczywiście ich pięknym wyglądem.