
Wiosenna pielęgnacja trawnika
Trawnik po zimie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy go uporządkować i odżywić, aby odzyskał dobrą formę i cieszył nas pięknym kolorem i gęstością. Wiosna to także dobry czas na zakładanie trawnika.
Porządkowanie i wertykulacja
Z trawnika wygrabiamy śmieci, gałęzie, liście i suchą trawę. Najlepiej grabiami sprężystymi. Nagromadzenie liści i złogów może doprowadzić do tworzenia się na powierzchni trawy tzw. filcu. Hamuje on wzrost trawy i ogranicza dostęp wody. Bardzo ważne jest więc aby się go pozbyć. Możemy do tego celu użyć także wertykulatora.
Ilość wyczesanej suchej trawy może nas zaskoczyć, trawnik po tym zabiegu może być przerzedzony. Jednak rzutuje on na jakość i siłę darni. Nie wertykulujemy trawników młodszych niż 2 lata.
Wyrównanie trawnika
Zasypujemy i wyrównujemy kretowiska i wszelkie zagłębienia. Wałem dociskamy do podłoża kępy traw i wyrównujemy powierzchnię.
Napowietrzanie/aeracja trawnika
Trawnik napowietrzamy nakłuwając go widłami lub używając aeratora. To ważne bo ubita gleba ogranicza dostęp powietrza do korzeni i hamuje wzrost trawy. W powstałe nakłucia wsypujemy piasek – bez tego gleba znów szybko się zasklepi.
Dosiewanie
W miejscach gdzie trawa się przerzedziła dosiewamy nasiona trawy, przykrywamy je warstwą ziemi (około 1 cm) i lekko ubijamy. Zapobiegnie to wymywaniu i wydziobywaniu nasion przez ptaki.
Koszenie
Częste koszenie gwarantuje silną i zwartą darń. Nie może być jednak zbyt mocne. Kosimy nie więcej niż 1/3 źdźbła.
Nawożenie trawnika
Po pierwszym koszeniu nawozimy. Nasz trawnik potrzebuje nawozu bogatego w azot, który będzie stymulował go do wzrostu. Niedobór azotu hamuje wzrost roślin, są one mniej odporne na suszę, wydeptywanie i mają tendencję do żółknięcia. Możemy użyć także nawozu wieloskładnikowego. Odpowiednio dobrane składniki pokarmowe nawozów odżywiają darń i wpływają korzystnie na krzewienie się trawnik, dzięki czemu staje się on bardziej zwarty i silny.
Przeczytaj także: