Walka z pędrakami

Walka z pędrakami

Pędraki to nic innego jak larwy chrabąszcza majowego, które żerują w ziemi i uszkadzają systemy korzeniowe roślin. To prawdziwe utrapienie ogrodników – mogą spowodować ogromne szkody w ogrodzie – zamieranie roślin, szkody w trawniku i warzywniku. Niestety ciężko z nimi walczyć. Łatwiej jest im zapobiegać, niż się ich pozbyć. Podpowiemy jak dbać o ogród by nie zadomowiły się w nim pędraki, oraz co zrobić gdy jednak się pojawią.

Cykl życia chrabąszcza

Aby skutecznie walczyć z tym szkodnikiem trzeba poznać jego cykl rozwojowy. Zwalczać bowiem musimy zarówno chrabąszcze jak i pędraki. Cykl rozwojowy chrabąszcza trwa około 4-5 lat. Wiosną z miejsc zimowania wylatują dorosłe osobniki. Żerują na drzewach liściastych. W tym okresie często możemy zaobserwować tzw. rójkę czyli chmary latających chrabąszczy. Wtedy to samice zakopują się w ziemi i składają jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które żerują na początku płytko w glebie. W kolejnym roku zaczynają podgryzać korzenie. W trzecim roku przynoszą najwięcej szkód a czwarty rok to okres ich przepoczwarzania. W piątym roku, wiosną z poczwarek wylegają się dorosłe osobniki i cykl zamyka koło.

Likwidowanie chrabąszczy

Chrabąszcze żerują na drzewach i krzewach liściastych, także owocowych, mogą je czasem całkowicie ogołocić. Jedyną w pełni bezpieczną metodą jest strzepywanie ich z roślin. Pod drzewem rozkładamy płachtę materiału i otrzepujemy na nią owady. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, gdy chrabąszcze są odrętwiałe po chłodniejszej nocy.

Likwidowanie pędraków

Gdy wzruszymy glebę i wyrzucimy pędraki na wierzch, szybko giną, zwłaszcza wystawione na działanie słońca. Są także przysmakiem ptaków. Niestety czasem jest to także zgubne, gdyż szpaki wyjadając pędraki z trawnika mogą go całkowicie zniszczyć. Innym sposobem walki z pędrakami jest okrycie ziemi na noc czarną folią, zmyli ona pędraki i wyjdą na wierzch ziemi. Rano, po złożeniu folii, zgrabiamy larwy z powierzchni gruntu i wyrzucamy je lub spalamy. Innym sposobem jest zastosowanie obornika końskiego. Rozsypujemy go w wykopanym dole, pędraki powinny się do niego zejść – wtedy wyłapujemy je ręcznie i likwidujemy.

Biomass Sugar

Możemy wypróbować także preparat Biomass Sugar marki Target, dostępny także w naszym Centrum. Jest to produkt naturalny wytwarzany na bazie ekstraktów z trzciny cukrowej. Stymuluje rozwój sytemu korzeniowego. Stwarza warunki do lepszej naturalnej eliminacji szkodników glebowych m.in. pędraków i nicieni. Przyczynia się do poprawy właściwości gleby dzięki większej liczbie drobnoustrojów pożytecznych i ich relacji symbiotycznych z roślinami. Rewitalizuje glebę poprzez regulację stosunku węgla do azotu w glebie. Wspomaga rozwój organizmów pożytecznych.

Łatwiej zapobiegać

Szkodnik ten jest trudny do wytępienia. Możemy próbować zapobiegać jego pojawieniu się. Dbajmy o nasz trawnik – wyczesujmy go tak by nie tworzył się tzw. filc, stosujmy zabiegi aeracji i wertykulacji. Trawnik regularnie podlewamy, nawozimy i kosimy tak by darń była silna i gęsta. Tak zwartej darni nie będą mogły pokonać dorosłe osobniki. Skoszoną trawę wygrabiamy. Nie dopuszczajmy do rozplenienia się perzu – to przysmak pędraków. Likwidujemy wszelkie ugory i miejsca puste, niezagospodarowane roślinnością – samice bez trudu złożą jaja w takim miejscu.


MSZYCE – JAK Z NIMI WALCZYĆ?

MRÓWKI – WRÓG CZY PRZYJACIEL?

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka