
Szukasz oryginalnej rośliny, która ozdobi wnętrze Twojego mieszkania? Poznaj szeflerę — gatunek wyjątkowo łatwy w uprawie, o oryginalnym wyglądzie i wielu zastosowaniach we wnętrzach.
Szeflera — popularna roślina ozdobna do uprawy w domu
Szeflera, to popularna roślina ozdobna, którą często uprawia się w domach i biurach. Wyróżnia się pięknymi liśćmi o oryginalnym kształcie i ciekawym kolorze. Jest ona łatwa w pielęgnacji i dobrze radzi sobie w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do naturalnego światła. Szeflera może osiągnąć wysokość nawet do 2 metrów, ale jej rozmiar można kontrolować poprzez odpowiednie przycinanie, które wpływa także pozytywnie na pokrój rośliny. Ponadto, szeflera ma wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych, w tym poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, absorbuje toksyny i zwiększa poziom tlenu.
Jak pielęgnować szeflerę w domu? Praktyczne porady i wskazówki
Do najważniejszych elementów domowej pielęgnacji szeflery zaliczamy:
- Podlewanie — szeflera lubi wilgotną glebę, ale źle znosi nadmiar wody. Najlepiej podlewać ją regularnie, ale umiarkowanie, unikając przelania.
- Oświetlenie — szeflera dobrze radzi sobie w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do światła. Preferuje światło rozproszone, gdyż bezpośrednie promienie słoneczne mogą uszkodzić jej liście. Im jaśniejsze liście ma dana odmiana, tym więcej światła potrzebuje.
- Temperatura — szeflera dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, czyli około 18-24 stopni Celsjusza.
Szeflera w okresie wegetacyjnym potrzebuje regularnego nawożenia, najlepiej co dwa tygodnie. Roślinę tą można przycinać, aby utrzymać jej kształt i rozmiar, a także pobudzić rozwój nowych pędów. Najlepiej wykonywać to wiosną lub latem. Ucięte fragmenty pędów można z powodzeniem ukorzenić w wodzie uzyskując nowe sadzonki. Szeflera rośnie dosyć szybko, dlatego warto rozważyć wymianę doniczki na większą co rok – dwa lata.
Szukasz szefler z dostawą pod drzwi? Sprawdź ofertę Plantidotum.
Najczęstsze problemy z uprawą szeflery w domu — jak je rozwiązać?
Mimo że szeflera jest stosunkowo łatwa w uprawie, może czasami pojawić się kilka problemów. Do najczęstszych z nich należą:
- Żółknięcie liści – jeśli liście szeflery zaczynają żółknąć, może to oznaczać zbyt dużą ilość wody w podłożu lub zbyt małą ilość światła.
- Opadanie liści — jeśli liście szeflery zaczynają opadać, może być to spowodowane przelaniem, wystawieniem na przeciągi i zbyt niskie temperatury, lub zbyt suchym powietrzem. Jeżeli wszystkie te czynniki wykluczymy, a roślina nadal gubi liście, warto przesadzić ją do większej doniczki i świeżego podłoża.
- Tarczniki lub przędziorki — szeflera nie choruje często, jeśli jednak rośnie w pomieszczeniu o bardzo suchym powietrzu, może być narażona na atak niektórych szkodników. Aby im zapobiec, dbaj o zdrowie rośliny i profilaktykę, a w razie pojawienia się szkodnika zastosuj odpowiedni preparat zgodnie z zaleceniami producenta.
- Wyciągnięte pędy, nieproporcjonalny pokrój — jeśli szeflera urośnie zbyt szybko, a jej pędy są cienkie i wiotkie, warto przyciąć je i ukorzenić. Tym sposobem zmobilizujemy roślinę do produkcji większej ilości nowych pędów, a także uzyskamy nowe sadzonki, dzięki którym możemy dodatkowo zagęścić roślinę.
Pamiętaj, że każda roślina jest inna, a problemy z szeflerą mogą mieć źródło w różnych przyczynach. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj je z pracownikiem sklepu ogrodniczego.
Odmiany szeflery — jakie różnice są między nimi?
Szeflera Nora charakteryzuje się jednolicie zielonymi liśćmi o charakterystycznym dla gatunku, dłoniastym kształcie. W warunkach domowych dorasta do 2 m wysokości i jest łatwa w uprawie. Szeflera Compacta także ma całkowicie zielone liście, ale osiąga mniejsze rozmiary. Przykładem odmiany o liściach zielonych z żółtymi przebarwieniami, jest Szeflera Gold Capella. Tak samo łatwa w uprawie, potrzebuje nieco więcej światła. Z kolei Szeflera Melanie, ma niemal całkowicie jasne wybarwienie, z niewielkimi zielonymi fragmentami. Jeśli chcemy, aby roślina bardziej wybarwiła się na żółto, należy przestawić ją na dobrze oświetlone stanowisko.
Zastosowanie szeflery w aranżacji wnętrz — pomysły na stylowy design z roślinami
Szeflera jest popularną rośliną do uprawy w domu, a jej piękne, kolorowe liście stanowią idealny element dekoracyjny w aranżacji wnętrz. Odmiany prowadzone na pniu, o gęstej koronie, stanowią piękny element dekoracyjny, który doskonale pasuje do przestronnych pomieszczeń. Swoim pokrojem przypominają drzewo i dodają wnętrzu tropikalnego charakteru. Małe szeflery, upiększone elegancką donicą, idealnie nadają się jako element dekoracyjny na stole, komodzie, czy półce. Roślina ta pasuje do wielu wnętrz, a wybierając odpowiednią odmianę, dopasujemy roślinę do kolorystyki pomieszczenia.
Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Peperomia — odmiany, pielęgnacja i uprawa”.