Tuje – jak je pielęgnować?

Tuje – jak je pielęgnować?

Tuje – jak je pielęgnować? Tuje zwane są także żywotnikami, są bardzo popularne i często spotykanie w polskim ogrodzie. Powodem jest to, że są dość łatwe w uprawie i mało wymagające.  Ładnie prezentują się zarówno w postaci żywopłotów jak i rosnąc pojedynczo. Są w większości mrozoodporne i zielone przez cały rok. Można je również posadzić w donicy na tarasie lub balkonie. Jak o nie dbać by rosły w dobrej kondycji?

Odmiany tui

Jest ich wiele. Poszczególne odmiany mogą mieć zróżnicowane wymagania. Najpopularniejsze  gatunki to żywotnik wschodni, zachodni i olbrzymi.

Stanowisko

Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Ewentualny półcień będzie także akceptowalny.

Gleba

Dobrze rosną praktycznie na każdej glebie ale żywotnik wschodni i olbrzymi woli glebę kwaśną zaś żywotnik zachodni preferuje glebę piaszczysto-gliniastą i wapienną. Oczywiście dużo lepiej będą rosły na glebie żyznej i przepuszczalnej.

Pielęgnacja

  • podlewanie

Jest bardzo ważne, szczególnie w pierwszym roku od zasadzenia. Tuje nie mająca wystarczającego dostępu do wody będzie brązowiała i będzie także bardziej podatna na choroby. Podlewamy obficie, ale niecodziennie – wystarczy nawet raz w tygodniu. Nie lejmy wody po gałązkach, może to wywołać choroby. Tuje należy obficie podlać przed zimą (około października) gdyż Warto ziemię wokół tui obłożyć korą, sprawi to, że wilgoć utrzyma się dłużej w gruncie. Zabezpieczy to także tuję przed zdominowaniem przez chwasty i trawą – ziemia wokół tui powinna być wypielona.

  • przycinanie

Tuje możemy przycinać od wiosny do końca lata (przeważnie dwa razy w sezonie). Pierwszego cięcia najlepiej dokonać rok po posadzeniu. Nie przycinamy tui, które mają mniej niż 1,5 m. Nie tniemy tui po zakończeniu sierpnia, obcięte gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą, co spowoduje, że najprawdopodobniej przemarzną. Przycinanie najlepiej znosi żywotnik zachodni. Kolejna zaleta tiu – możemy je wycinać w ozdobne formy.

  • nawożenie

W centrach ogrodniczych dostępne są specjalne nawozy dedykowane tujom. Warto jest stosować. Na wiosnę nawozy mogą zawierać azot, nawozy jesienne powinny mieć  już jednak inny skład (więcej fosforu i potasu).

Mrozoodporność

Zależy od gatunku. Najbardziej wrażliwy jest żywotnik wschodni, najmniej olbrzymi. Młode tuje na zimę lepiej okryć agrowłókniną.

Choroby

Pojawiają się przy błędnej pielęgnacji – gdy tuja rośnie w cieniu, ma zbyt sucho lub nie jest nawożona. Zazwyczaj wtedy żółknie, brązowieje i zamiera. Generalnie – przy dobrej opiece tuja jest raczej odporna na choroby.

 

WRZOSY

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka