Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne cieszą się w tym roku dużą popularnością. Nic w tym dziwnego gdyż potrafią być prawdziwą i oryginalną ozdobą ogrodu. Nawet oszronione czy pokryte śniegiem źdźbła będą wyglądały bardzo dekoracyjnie. Odmian traw jest mnóstwo – możemy przebierać w kolorach i formach źdźbeł, różnych kształtach kłosów i różnorodnych rozmiarach kęp. Jakie miejsce wybrać dla traw w naszym ogrodzie i jak o nie dbać by rosły intensywnie i zdrowo? Podpowiadamy.

Warunki

Warunki uprawy traw zależą od odmiany.

Trawy ozdobne generalnie dobrze rosną na glebie lekkiej i przepuszczalnej, ale niektóre z odmian mogą mieć bardziej wyrafinowane wymagania. Należeć będzie do nich np. kordelia pampasowa o pięknych, gęstych, białych kłosach czy też miskant chiński o oryginalnym kolorze źdźbeł.

Wiele traw dobrze rośnie na suchym podłożu np. ostnica olbrzymia czy butelua smukła. W cieniu będzie dobrze się czuła np. hakonechloa smukła czy prosownica rozpierzchła i turzyca włosista.

Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych należy właściwie usuwanie suchych źdźbeł. Dokonujemy tego na wiosnę. Na zimę okrywamy gatunki wrażliwe na mróz np. rozplenicę szczecinkowatą.

Rodzaje traw

Znajdziemy wśród nich trawy wieloletnie jak i jednoroczne. Wyróżnić można także odmiany zimozielone i takie, które zimą usychają a na wiosnę wypuszczają nowe przyrosty (np. miskanty, molinie czy rozplenice). Do gatunków zimozielonych należą np. turzyce, owsica oraz kostrzewa. Są wśród nich odmiany lubiące niskie temperatury np. śmiałek darniowy jak i w pełni mrozoodporne np. butelua smukła.

Dekoracyjnym elementem traw mogą być zarówno liście jak i kłosy.

Kolory liści mogą być niezwykle oryginalne: limonkowe, szarozielone, niebieskawe, brązowoczerwone a nawet czerwono-różowe. Taka jest np. turzyca buchanana, której liście poza ciekawym kolorem są także zakręcone na końcach. Liście mogą być także w innym kolorze na obrzeżach, mogą być pokryte plamkami bądź w paski.

Kłosy są także ciekawą dekoracją. Występują w różnych kolorach i kształtach np. dmuszek jajowaty ma kłosy przypominające bazie, kwiatostany drżączki większej przypominają z kolei małe szyszki. Kłosy wybarwiają się na wiele kolorów: żółty, brązowy a nawet purpurowy. Ciekawy czerwony kolor kłosów ma np. rozplenica szczecinkowata, intensywnie białe kłosy charakteryzują z kolei kordelię pampasową.

Uniwersalne kompozycje

Trawy ozdobne pasują zarówno na tradycyjne jak i nowoczesne rabaty. Będą idealnym dopełnieniem ogrodu w stylu wiejskim, ale sprawdzą się także w ogrodach, w których dominuje kamień i stal.

Poza rabatą trawy będą także ciekawie wyglądały w donicy. Możemy stworzyć ciekawe kompozycje zarówno w koszach czy skrzyniach balkonowych i tarasowych.

Ciekawe gatunki traw:

Trawa pampasowa (Cortaderia selicana) – trawa wieloletnia o okazałych srebrzystoróżowych lub białych kwiatostanach, wys. 100-200 cm. Kwitnie we wrześniu-październiku. Wymaga gleby przepuszczalnej, próchniczej. Choć w okresie letnim należy często ją podlewać i zasilać, to zimą nie znosi nadmiaru wilgoci w podłożu. Może wymagać okrycia na zimę.

Miskanty

Miskant chiński „Gold Bar” (Miscanthus sinensis) – rozrasta się w gęste, zwarte kępy o wysokości 60 cm. Źdźbła gęsto nakrapiane żółtawymi cętkami, które pojawiają się nieregularnie i w rożnym natężeniu na całej długości liści już u młodych roślin. Nadaje się również do sadzenia w donicach i pojemnikach na balkonach i tarasach.

Miskant chiński „Flamingo” (Miscanthus sinensis) – kępiasta trawa dorastająca do 1,5 m wys. i szer. do 1 m. Jesienią przybierają pomarańczową barwę. Kwiaty zebrane są w różowosrebrzyste, przewisające wiechy.

Miskant chiński „Silberspinne” (Miscanthus sinensis) – kwitnie od sierpnia do września, osiąga wysokość do 2 m. Lubi miejsca nasłonecznione, gleby przeciętne i przepuszczalne. Stosowana zarówno jako roślina soliterowa jak i do nasadzeń masowych. Używana w bukieciarstwie.

Miskant chiński „Grosse Fontane (Miscanthus sinesis) – kwitnie we wrześniu, osiąga wysokość 2,5 m. Lubi stanowiska słoneczne a gleby przeciętne i przepuszczalne. Stosowana do nasadzeń masowych ale także jako soliter. Używana w bukieciarstwie.

Miskant chiński „No. 37” (Miscanthus sinesis) – kwitnie we wrześniu i październiku, osiągając wysokość 2-2,8 m. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste a gleby żyzne lub umiarkowanie żyzne. Ładnie komponuje się w nasadzeniach grupowych, w ogrodach minimalistycznych, na skalniakach i kompozycjach z kamieniami. Można uprawiać ją także w pojemnikach. Znajduje zastosowanie również we florystyce.

Miskant chiński „Sirene” (Miscanthus sinesis) – termin kwitnienie wypada od sierpnia do października, osiąga wysokość 1,5-1,8 m. Dobrze rośnie na słońcu lub w półcieniu. Lubi gleby umiarkowanie żyzne i żyzne. Stosowana do nasadzeń łanowych, na żywopłoty i szpalery ale także jako roślina soliterowa i akcentowa. Dobrze czuje się także w kompozycjach pojemnikowych.

Miskant chiński „Veitshochheim” (Miscanthus sinesis) – osiąga wysokość od 1,8 do 2,3 m, kwitnie od sierpnia do października. Lubi stanowiska nasłonecznione lub półcieniste a gleby umiarkowanie ubogie lub żyzne. Pasuje na skalniaki i kompozycje z kamieniami oraz na kolorowe rabaty mieszane. Będzie ładnie wyglądać także w kompozycjach pojemnikowych oraz jako roślina akcentowa.

Miskant chiński „Adagio” (Miscanthus sinensis) – kwitnie we wrześniu, osiągając wysokość 1,5 m. Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste a gleby żyzne lub umiarkowanie żyzne. Stosowana na żywopłoty, w ogrodach formowanych i wrzosowiskach oraz w kompozycjach w kamieniu. Znajduje także zastosowanie we florystyce.

Trzęślica

Trzęślica modra „Edith Dudszus” (Molinia caerulea) – prosta w uprawie, odporna na choroby i szkodniki, a najważniejsze – w pełni mrozoodporna. Kwiatostany ciemnopurpurowe, prawie czarne, gęste, wąskie. Trawa osiąga wysokość do 1 m z kwiatostanami. Rośnie na glebach ubogich do żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na słońcu lub w półcieniu.

Mozga trzcinowata „Feesey” (Phalaris arundinacea) – rozłogowa trawa o wysokości do 90 cm. Liście ciemnozielone z białokremowymi podłużnymi paskami, podbarwione na różowo wiosną i jesienią. Preferuje słoneczne albo lekki tylko zacienione stanowiska oraz wilgotną glebę, ale toleruje także suchsze podłoża. Roślina inwazyjna – aby zapobiec ekspansji roślin, należy je sadzić w kubłach.

Kostrzewa sina (Festuca glauca) – bylinowa, kępkowa trawa o szaroniebieskich liściach. Roślina osiąga wys. ok. 20 cm, szer. ok. 25 cm. Kwiatostany, pojawiające się w V-VI, początkowo są niebieskawe, potem żółte. Wymaga stanowiska słonecznego oraz przepuszczalnego podłoża z domieszką piasku.

Rozplenice

Rozplenica japońska „Hameln Gold” (Pennisetum aloperucoides) – odmiana o złotych liściach. Bardziej zwarta i niższa niż odmiana „Hameln” – dorasta do 50 cm wysokości. Kwiaty w kolorze kremowo-białym z ładnymi różowymi włoskami od lipca aż do października. Zakwita jako pierwsza z rozplenic. Preferuje stanowisko słoneczne do półcienistego. Zimuje w naszym klimacie.

Rozplenica japońska „Lady U” (Pennisetum alopecuroides) – kwitnie od sierpnia do października osiągając wówczas wysokość około 1,25-1,5 m. Lubi stanowiska słoneczne a ziemię żyzną i przepuszczalną. Stosowana do nasadzeń masowych, na obrzeża zbiorników wodnych ale również w pojemnikach. Wykorzystywana w bukieciarstwie.

Strzęplica sina (Koeleria glauca) – niska trawa do 25 cm wysokości, zwarta o prostych, szmaragdowo-niebieskich liściach. Kwitnie od czerwca do lipca. W uprawie wymaga gleby ubogiej, piaszczystej, z niewielką ilością próchnicy. Dobrze rośnie na stanowiskach suchych, słonecznych.

Turzyca Morrowa „Gold Band” (Carex morrowi) – kępiasta, zimozielona, niska trawa, osiągająca około 30 cm wysokości. Liście ma delikatnie łukowato wygięte, bardzo atrakcyjnie – zielone z złocistożółtym brzegiem. Preferuje gleby wilgotne, dobrze zdrenowane. Radzi sobie też na tych przeciętnych i mniej żyznych. Wykazuje też dużą tolerancję co do pH gleby. Odmiana dość odporna na mróz, ale w bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego zalecane jest kopczykowanie bądź osłanianie gałązkami jodłowymi.

Imperata „Red Baron” (Imperata cylindica) – trawa dorastająca do 4-50 cm wys. Początkowo jej liście są zielone, później przebarwiają się na charakterystyczny czerwony kolor. Mrozoodporna (zimują podziemne kłącza) roślina preferująca stanowiska słoneczne i półcieniste, umiarkowanie wilgotne. Polecana jest na rabaty bylinowe i brzegi zbiorników.

Proso rózgowate

Proso rózgowate „Northwind” (Panicum virgatum) – kwitnie od sierpnia do października, osiąga wysokość od 1,5-1,8 m. Lubi stanowiska słoneczne o glebie umiarkowanie ubogiej do żyznej. Idealna do kompozycji pojemnikowych, ogrodów naturalistycznych, na żywopłoty i szpalery a także jako soliter. Znajduje także wykorzystanie we florystyce.

Proso rózgowate „Squaw” (Panicum virgatum) – kwitnie od lipca do września, osiąga wysokość od 1,25 do 1,5 m. Lubi zarówno stanowisko słoneczne jak i półcieniste. Preferuje gleby żyzne i przepuszczalne. Stosowana do nasadzeń masowych, na obrzeża zbiorników wodnych. Może być również sadzona w pojemnikach. Wykorzystywana także w bukieciarstwie.

JESIENNA PIELĘGNACJA TRAWNIKA

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka