TOP 10 – najlepsze drzewa do ogrodu

drzewa ogrodowe

Sadząc piękne byliny, kolorowe kwiaty jednoroczne i wieloletnie krzewy, nadal możemy mieć wrażenie, że w naszym ogrodzie czegoś brakuje. Aby uzyskać pełen efekt, na naszych rabatach nie może zabraknąć drzew! Te tworzące przyjemny cień rośliny są bardzo ważnym elementem ogrodowego ekosystemu. Poznaj najpopularniejsze, najpiękniejsze odmiany oraz ich wymagania pielęgnacyjne i wybierz ulubieńców, którzy odmienią otoczenie Twojego domu.

 

Drzewa do ogrodu — czym się kierować przy sadzeniu drzew w ogrodzie?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad potrzebami i oczekiwaniami dotyczącymi drzew w naszym ogrodzie. Czy poszukujesz drzewa, które będzie mieć określoną funkcję, taką jak zacienienie, czy zwracasz uwagę głównie na walory estetyczne? A może marzysz o zbieraniu własnych, ekologicznych owoców? Kolejnym punktem do zastanowienia, jest ilość miejsca, którym dysponujemy. Należy pamiętać, że wiele drzew z czasem osiąga bardzo duże rozmiary, dlatego trzeba dobrze przemyśleć, czy w przyszłości nie będą za bardzo zacieniać np. warzywnika, lub kolidować z elementami architektonicznymi. Przy dokonywaniu wyboru zawsze należy wziąć pod uwagę jakim stanowiskiem dysponujemy. Czy jest ono wystarczająco nasłonecznione? Jakiego rodzaju glebę mamy w ogrodzie? Starajmy się sadzić rośliny w miejscach, które spełnią ich potrzeby i będą sprzyjać zdrowemu wzrostowi przez długie lata. 

Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Krzewy ozdobne do ogrodu”.

 

W jakim miejscu sadzić drzewa w ogrodzie?

drzewa ogrodowe

Aby uzyskać optymalne warunki do wzrostu i rozwoju ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce do sadzenia. Na początek warto zwrócić uwagę na nasłonecznienie — niektóre drzewa potrzebują dużo słońca, inne zaś  lepiej czują się w ciemniejszych miejscach. Następnie trzeba zwrócić uwagę na glebę – większość gatunków będzie dobrze rosła na glebach jest bogatych w składniki odżywcze i dobrze przepuszczających wodę. Jednak jeśli dysponujemy stanowiskiem o glebie gliniastej, czy piaszczystej, także znajdziemy gatunki, które dobrze sobie na nim poradzą. Koniecznie należy sprawdzić do jakich rozmiarów dorasta drzewo i zwrócić uwagę na jego otoczenie. Czy wokół nie ma innych dużych drzew czy budynków, które będą ograniczały jego wzrost? 

 

Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Jak dbać o róże w ogrodzie?”.

 

Drzewa do ogrodu – 10 najpopularniejszych odmian

  1. Jabłoń — jest to drzewo o pięknych kwiatach i soczystych owocach, które można zbierać. jesienią. Warto zwrócić uwagę także na jabłonki rajskie, które osiągają zazwyczaj mniejsze rozmiary, spektakularnie kwitną, a jesienią obsypują się drobnymi, pięknymi owockami nadającymi na się przetwory, a także stanowiącymi pokarm dla ptaków. 
  2. Wiśnia — drzewo to jest ozdobą ogrodu wiosną, kiedy kwitnie i latem, kiedy dojrzewają owoce. Odmiany typowo ozdobne, np. wiśnia japońska kwitnie szczególnie oszałamiająco
  3. Modrzew — to drzewo o ciekawym kształcie i intensywnie zielonych liściach przekształconych w miękkie igły, które zrzuca na zimę. 
  4. Klon palmowy – drzewo o niezwykle egzotycznym wyglądzie ze względu na swój pokrój, a także kształt i kolor liści. Stanowi doskonałe urozmaicenie rabat. 
  5. Surmia zwyczajna – znana także pod nazwą katalpa szybko rośnie, tworzy duże, sercowate liście, a także pachnące kwiaty podobne do kasztanowca, które jesienią przekształcają się w długie, ozdobne strąki. Mimo szybkiego wzrostu przy odpowiednim przycinaniu sprawdzi się także w mniejszych ogrodach 
  6. Głóg szkarłatny – Ozdobny zarówno z liści, kwiatów jak i owoców. Zazwyczaj nie osiąga olbrzymich rozmiarów, ma małe wymagania i często spotykany jest w przestrzeni miejskiej. 
  7. Lipa srebrzysta – korona o regularnym kształcie, liście srebrzyste od spodu, jesienią przebarwiające się na soczysty, żółty kolor czynią ją jedną z piękniejszych drzew. Dodatkowo od połowy czerwca obsypuje się kwiatami o miodowym zapachu. Jest także mało wymagająca i bardzo odporna na mrozy i choroby. 
  8. Miłorząb dwuklapowy – Drzewo o bardzo charakterystycznym kształcie liści. Rośnie powoli osiągając zazwyczaj do 20 m wysokości. Jesienią pięknie przebarwia się na żółto. 
  9.  Robinia biała – wysokie drzewo o luźnej koronie. Pięknie prezentuje się jako soliter. Kwitnie pięknymi gronami białych, lub różowych kwiatów o intensywnym zapachu. Ma małe wymagania i dobrze znosi suszę. 
  10. Magnolia – wyjątkowe drzewo, które kwitnie najwcześniej – wczesną wiosną, przed wypuszczeniem liści. Warto posadzić ją w zacisznym miejscu, ponieważ kwiaty pomimo zabezpieczenia włochatą osłonką, wrażliwe są na wiosenne mroźne wiatry.   

Drzewka ozdobne do ogrodu

Drzewa nazywane ozdobnymi to grupa gatunków charakteryzujących się zazwyczaj pięknymi kwiatami, wyjątkowymi liśćmi o niecodziennym wzorze lub kolorze, a także korą o ciekawej fakturze. Warto wymienić tu dereń cousa, trzmielinę oskrzydloną, czy migdałka trójklapowego. Często wybierane są także odmiany drzewek zwisających, szczepionych na pniu, tworzących swoiste „parasole”. W takiej formie możemy spotkać modrzewie, wierzby, buki czerwone, czy jabłonki rajskie.

 

Drzewa do ogrodu szybko rosnące

drzewa ogrodowe

Jeśli chcesz szybko uzyskać efekt zacienienia w swoim ogrodzie, warto zastanowić się nad posadzeniem drzew szybkorosnących. Oto kilka popularnych opcji: brzoza pożyteczna, katalpa, modrzew, paulownia omszona, wierzba płacząca, czy tulipanowiec. Te drzewa charakteryzują się szybkim tempem wzrostu a ich liście i gałęzie tworzą naturalne zacienienie w ciągu kilku lat od posadzenia. Należy jednak pamiętać, że drzewa te potrzebują sporo miejsca, by się rozwijać, trzeba więc sadzić je odpowiednio daleko od budynków i innych roślin. 

 

Drzewa ozdobne kwitnące — dobry pomysł na nowoczesny ogród?

drzewa ogrodowe

Drzewa ozdobne kwitnące to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą nie tylko zyskać praktyczne zacienienie w ogrodzie, ale także cieszyć się pięknymi kwiatami. Wiele drzew ozdobnych kwitnie wiosną, co dodaje życia i koloru do ogrodu. Popularne drzewa ozdobne kwitnące to między innymi magnolia, wiśnia i migdałek. Każde z tych drzew może wprowadzić do ogrodu różnorodne barwy i kształty. Poza pięknymi kwiatami, drzewa te często tworzą także owoce, która są nie tylko dodatkową ozdobą jesienią, ale także są bardzo pożyteczne dla ptaków i innych mieszkańców naszego ogrodu w zimniejszych miesiącach roku. 

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka