Storczyki — pielęgnacja, uprawa i przesadzanie

storczyki

Storczyki to chętnie uprawiane rośliny domowe, często wybierane także na prezent. Ze względu na swoje okazałe kwiatostany można nazwać je kompromisem pomiędzy bukietem kwiatów ciętych, a rośliną doniczkową. Te piękne, eleganckie rośliny z kolorowymi kwiatami mogą sprawiać jednak swoim właścicielom nieco problemów. Co należy wiedzieć o storczykach? Jakie gatunki królują w naszych mieszkaniach? Jak radzić sobie z chorobami pojawiającymi się na ich liściach i łodygach? Zapraszamy do lektury.

 

Storczyki — co warto wiedzieć o tej roślinie?

Storczyki to jedne z najpiękniejszych i częściej uprawianych roślin doniczkowych. Pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych i charakteryzują się pięknymi, bogato ubarwionymi kwiatami. Większość gatunków storczyków kwitnie przez wiele miesięcy, co czyni je idealnymi roślinami do uprawy w domu. Storczyki potrzebują jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby rosły zdrowe i kwitły obficie. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią temperaturę, wilgotność, światło, a także regularne podlewanie i nawożenie. Przesadzanie storczyków to kolejny element, kluczowy dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju.

Przeczytaj porady Hortorusa dotyczące zimowania roślin doniczkowych.

 

Rodzaje storczyków — poznaj różnorodne gatunki

storczyki

Storczyki należą do jednej z najbogatszej w gatunki rodzin roślinnych na świecie i występują na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Wiele osób uważa je za jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych, a ich popularność wciąż rośnie. Stanowią także piękny prezent, który będzie pasował do większości wnętrz. Storczyki, które można znaleźć na rynku, różnią się kształtem kwiatów, kolorem i wielkością. Najpopularniejsze rodzaje to Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium oraz Cymbidium. Każdy z tych gatunków wymaga innej pielęgnacji i środowiska, dlatego ważne jest, aby poznać wymagania danej rośliny.

 

Storczyki Phalaenopsis

To najpopularniejszy  i jeden z najprostszych w uprawie storczyków, idealny dla początkujących. Ma on długie pędy i piękne kwiaty w kolorach białym, różowym i fioletowym. W naturze przyjmuje formę epifityczną, czyli rośnie w koronach drzew, ale na nich nie pasożytuje. Z tego względu, podłoże dla Phalenopsisa powinno być niezwykle luźne i przepuszczalne. Najczęściej uprawiane są w mieszance kory i włókien drzewnych. 

 

Storczyki Cattleya

To kolejny, popularny rodzaj storczyków, który charakteryzuje się dużymi, bogatymi kwiatami i eleganckimi liśćmi. Dodatkowo kwiaty wielu odmian wydzielają piękny zapach. Ze względu na swoją wyjątkową urodę, cattleya nazywana jest „Królową orchidei”, nie jest przy tym trudne w uprawie. Podobnie jak phalaenopsis jest epifitem, i może rosnąć na gałęziach drzew, na skałach, a nawet na gołym piasku. 

 

Storczyki Dendrobium

Dendrobium to roślina o specyficznym wyglądzie. Jego kwiaty pojawiają się na zgrubiałej łodydze, o długości 20-30 cm. Jeżeli któryś z pędów obumrze, nie trzeba się martwić, ponieważ w jego miejsce, z podziemnego kłącza wyrosną nowe. Dendrobium bardzo długo kwitnie i jest proste w uprawie. 

 

Storczyki Cymbidium

Cymbidium tworzy długie pędy kwiatowe, na których znajduje się od 10 do 25 kwiatów, a u wielu gatunków są one pachnące. Liście są skórzaste, lancetowate, ostro zakończone. Cymbidium preferuje podwyższoną wilgotność powietrza, ale bez problemu toleruje powietrze znajdujące się w naszych mieszkaniach. 

 

Wymagania storczyków — jakiego potrzebują światła, nawilżenia i temperatury

storczyki

Światło jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój storczyków. Rośliny te potrzebują jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznego stanowiska, ponieważ w środowisku naturalnym rosną pod osłoną koron drzew. Zbyt mocne promienie słoneczne mogą poparzyć ich liście. Optymalna temperatura dla storczyków to około 25°C latem i 18°C zimą. Kwitnieniu sprzyjają wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą, dlatego latem warto wynosić storczyki na balkon, czy taras. Należy jednak wybrać dla nich miejsce zaciszne i nie na bezpośrednim słońcu, a także uprzednio odpowiednio je zahartować. Storczyki należy podlewać rzadko, ale bardzo obficie. Ważne, aby woda do podlewania była odstana, w temperaturze pokojowej. Bardzo dobrze sprawdza się metoda podlewania przez zamaczanie. Całą bryłę korzeniową zanurzamy w wodzie, a po paru godzinach wyjmujemy i pozwalamy odcieknąć nadmiarowi wody. Taka metoda sprawdzi się także w przypadku egzemplarzy uprawianych na kawałku kory.  

 

Pielęgnacja storczyków — jakie są najważniejsze kroki dbania o te rośliny

Pielęgnacja storczyków jest kluczowa dla ich dobrego wzrostu i kwitnienia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie naświetlenie. Większość gatunków storczyków potrzebuje sporo światła, ale nie bezpośredniego. Równie ważna jest odpowiednia temperatura. Storczyki, jako rośliny tropikalne preferują ciepło, ale nie sprzyjają im upały. Kolejnym, ważnym elementem pielęgnacji storczyków jest odpowiednie nawodnienie. Rośliny powinny być regularnie podlewane, jednak nie należy robić tego zbyt często gdyż może doprowadzić to do gnicia korzeni. Aby utrzymać storczyki w dobrej kondycji, warto nawozić je przeznaczonym dla nich nawozem. Liście warto regularnie przecierać z kurzu, a zaschnięte pędy kwiatowe odcinać. Jeśli jednak po opadnięciu kwiatów pęd kwiatowy nadal jest żywy, lepiej go nie usuwać. Nierzadko zdarza się, że roślina ponownie wypuszcza kwiaty na tym samym pędzie. 

 

Przesadzanie storczyków — kiedy i jak przesadzać, aby zapewnić im prawidłowy rozwój

Przesadzanie storczyków jest ważnym elementem pielęgnacji. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, zaleca się wykonywać je mniej więcej raz na dwa lata. Najlepszym momentem na przesadzanie jest wczesna wiosna. Do tego celu należy wybrać odpowiednie doniczki, często nazywane storczykówkami, które są stosunkowo wąskie i wysokie, często o przezroczystych ściankach. Do przesadzania należy wybrać odpowiednie podłoże, bazujące na korze, które jest bardzo przepuszczalne i pozwala korzeniom oddychać. Wszystkie uszkodzone, suche, lub gnijące korzenie należy usunąć. 

Przeczytaj porady Hortorusa dotyczące przesadzania roślin doniczkowych.

 

Choroby i szkodniki storczyków — jak zapobiegać i leczyć?

Większość problemów w uprawie storczyków spowodowanych jest nie szkodnikami, a niewłaściwą pielęgnacją. Ze względu na ich szczególny tryb życia w naturze, wymagają innego podłoża oraz sposobu pielęgnacji niż większość roślin, które uprawiamy w naszych domach. Zbyt ciężkie podłoże, lub zbyt częste podlewanie bardzo szybko może doprowadzić do gnicia grubych korzeni i w konsekwencji zamierania rośliny. Z drugiej strony, przy zbyt rzadkim podlewaniu, liście zaczną się marszczyć i tracić turgor. Storczyk stojący na parapecie może ulec przemarznięciu przy wietrzeniu, lub nieszczelnościach, natomiast jasne plamy z ciemną obwódką mogą świadczyć o poparzeniu liści przez zbyt mocne promienie słoneczne. Do najczęściej atakujących orchidee patogenów należą grzyby, które mogą atakować liście, powodując nieduże szkody, lub stożek wzrostu, co jest dla rośliny bardzo niebezpieczne. Porażone liście należy usunąć i zazwyczaj zabieg ten pozwala pozbyć się problemu. Na poważniejsze problemy trzeba reagować szybko, stosując odpowiednie preparaty grzybobójcze. Najczęściej występującymi szkodnikami na storczykach są wełnowce.     

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka