Stale kwitnący ogród na wiosnę

Stale kwitnący ogród na wiosnę

STALE KWITNĄCY OGRÓD NA WIOSNĘ

Ogród stale kwitnący na wiosnę to marzenie niejednego ogrodnika. Wbrew pozorom bez większego trudu można wyczarować takie miejsce u siebie. Podpowiadamy jakie krzewy i drzewa ozdobią ogród w marcu, kwietniu i maju.

Pamiętajmy, że okres kwitnienia wymienionych w artykule drzew i krzewów zależy od warunków pogodowych w danym sezonie. Rośliny, zależnie od warunków, mogą zakwitać nieco wcześniej lub później.

Na efekt stale kwitnącego ogrodu musimy poczekać zwykle około roku. Niektóre rośliny, które zakwitają wiosną możemy posadzić dopiero jesienią. Inne mogą nie zakwitać w pierwszym roku od posadzenia.

W artykule skupiamy się na drzewach i krzewach, ale rabaty możemy uzupełniać także bylinami i kwiatami jednorocznymi.

Pierwsze do kwitnienia

Do roślin kwitnących już na przełomie lutego i marca zaliczamy oczary. Są wyjątkową ozdobą ogrodu, ze względu na nietypowy wygląd kwiatów – delikatnie nitkowate, strzępiaste, najczęściej żółte, czerwone lub pomarańczowe. Oczary szczegółowo zostały opisane TUTAJ.

 

To może dziwić, ale istnieją rośliny, które już w pierwszych, zimowych miesiącach roku kolorują ogród. Zaliczamy do nich na przykład derenie. Ich ozdobą są wybarwione na żółto lub czerwono pędy. Stale kwitnący ogród na wiosnę rozpoczyna więc kwitnienie praktycznie już w lutym/marcu.

Wierzby obowiązkowo

W naszym ogrodzie nie powinno zabraknąć wierzby, która wczesną wiosną obsypie się charakterystycznymi baziami. W ogrodach Przydomowych pięknie wyglądają wierzby szczepione na pniu, bądź z ciekawie wybarwionymi baziami (na przykład na różowo lub czarno).

Koloru czar

Już w marcu bogato i kolorowo zakwitają m. in. judaszowiec kanadyjski, wawrzynek wilczełyko i forsycje. Warto zaprosić te rośliny do swojego ogrodu. Judaszowiec ma drobne różowe kwiaty, wymaga gleb żyznych i stanowisk słonecznych. Wawrzynek zakwita także na różowo, nie jest wymagający co do stanowiska, ale wymaga gleb bogatych w próchnicę. Popularna, zakwitająca na żółto forsycja lubi miejsca słoneczne i charakteryzuje ją duża odporność na niskie temperatury.

Kwitnący kwiecień

W kwietniu wybór drzewek i krzewów jest coraz większy. W kwitnienie wchodzą na przykład zjawiskowe magnolie. Kwiaty magnolii są duże, najczęściej koloru białego lub w odcieniach różu, pojawiające się przed liśćmi. Sam krzew wymaga stanowiska zacisznego oraz ochrony przed mrozem.
Do roślin kwitnących w kwietniu zaliczamy także migdałek – szczegółowo opisany TUTAJ, oraz większość drzewek i krzewów owocowych, w tym także wiśnie i jabłonie ozdobne. Obsypują się one uroczym białym lub jasno różowym kwieciem.

Do kwietniowych piękności zaliczamy także niektóre azalie wielkokwiatowe i tawuły.

ogród stale kwitnący na wiosnę

Majowy zawrót głowy

Maj to prawdziwe bogactwo kwitnących drzew i krzewów. Kwitnienie rozpoczynają rododendrony i azalie – zachwycają pięknymi kwiatami, w wielkim wyborze kolorów. Najlepiej czują się na stanowiskach półcienistych. W tym czasie zakwita także, lubiący z kolei słoneczne miejsca tamaryszek – jego pędy gęsto obsypują się drobnymi kwiatami tworząc delikatne i obfite wiechy.

Do bardzo popularnych majowych krzewów zaliczamy także lilaki popularnie zwane bzami. Najczęściej spotykane w kolorze białym lub fioletowym. Ich cechą charakterystyczną jest wyjątkowy zapach. Często spotykane, niewymagające i łatwe w uprawie.

W maju kwitnie także głóg Paul’s Scarlet, popularny w aranżacjach miejskich. Jego drobne kwiaty przypominają niewielkie różyczki, zebrane w większe kwiatostany, obsypują obficie drzewko. Jest to roślina lubiąca stanowiska słoneczne. Jej kwiaty są miododajne.

Do roślin kwitnących w maju, zaliczamy także złotokap.

ogród stale kwitnący na wiosnę

Wybór kolorowych krzewów jest ogromny. Dzięki temu bez problemu możemy zaplanować i stworzyć ogród stale kwitnący na wiosnę.

Przeczytaj także:

Wiosenne nawożenie w ogrodzie

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka