Sezonowe rośliny rabatowe i balkonowe

Posiadamy duży wybór roślin rabatowych i balkonowych.

Zależnie od pory roku posiadamy w ofercie m.in.:

AKSAMITKI

Aksamitka lubi stanowiska słoneczne, a podłoże żyzne i przepuszczalne. Jest łatwa w uprawie i niewymagająca.Kwitnie obficie do przymrozków jesiennych, należy usuwać przekwitnięte kwiatostany. Nadaje się zarówno na rabaty kwietne, jak i do pojemników. Doskonale sprawdza się również w warzywniku ponieważ odstrasza mszyce i zwalcza nicienie. Jest miododajna. Przeczytaj także artykuł: Dobroczynna aksamitka

FUKSJE

Niezwykle pięknie kwitnąca roślina balkonowa. Miejsce dla fuksji powinno być jasne, ale nie w bezpośrednim, silnym słońcu, wolne od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne, przepuszczalne oraz lekko kwaśne.Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Warto także uszczykiwać przekwitnięte kwiaty. To wydłuża jej kwitnienie. Zimuje w pomieszczeniu. Zwana także ułanką.

BRATKI

BRATKI

To niezwykle urokliwe kwiaty. Zwane są również fiołkami ogrodowymi. Już wczesną wiosną możemy udekorować nimi nasze balkony i tarasy. Są łatwe w uprawie i niewymagające. A do tego niedrogie i odporne na niskie temperatury i przymrozki. Przeczytaj także artykuł: Urokliwe bratki

STOKROTKI

STOKROTKI

Urocze i delikatne stokrotki można uprawiać na rabacie, a także w doniczkach. Na wiosnę można tworzyć z nich piękne kompozycje. Stokrotki są łatwe w uprawie, lubią słoneczne miejsce i wilgotną glebę. Występują w wielu dekoracyjnych odmianach.

NIEZAPOMINAJKI

Niezapominajki to delikatne kwiaty występujące w tradycyjnym kolorze niebieskim, ale także białym i różowym. Idealne do ozdobienia rabat, a także jako element wiosennych kompozycji na taras lub balkon. Preferują stanowiska lekko zacienione.

PRYMULE

Prymule zwane także pierwiosnkami, to pierwsze zwiastuny wiosny. Występują w wielu odmianach. Dobrze czują się na stanowiskach lekko zacienionych oraz w wilgotnej glebie. Można sadzić je na rabatach, skalniakach, przy oczkach wodnych.

BEGONIE

Begonia stale kwitnąca to roślina jednoroczna osiągająca wysokość 10-20 cm. Wymaga gleby dość lekkiej, żyznej o odczynie lekko kwaśnym. Lubi stanowiska słoneczne. Ewentualnie lekko zacienione.
Z kolei begonia bulwiasta, jest wieloletnia, ale nie zimująca w gruncie. Osiąga wysokość 20-30 cm. Wymaga gleby próchniczej, lekko kwaśnej. Preferuje stanowisko cieniste. Powinna być nawożona przez cały okres kwitnienia.
Istnieje także begonia kaskadowa, w atrakcyjnej zwisającej formie.

PELARGONIE

Pelargonie to chyba najbardziej popularne kwiaty balkonowe - są łatwe w uprawie, mają niewielkie wymagania i są bardzo urokliwe. Dodatkowo do wyboru mamy ogromną ilość odmian i barw kwiatów. Najpopularniejszą odmianą sadzoną w ogródkach, na balkonach i tarasach jest pelargonia rabatowa.
Przeczytaj także artykuł: Piękne pelargonie

PETUNIE/SURFINIE

To popularne rośliny balkonowe i tarasowe. Charakteryzują je piękne kielichowe kwiaty. Lubią słońce i obfite podlewanie. Dobrze rosną w ziemi dobrze przepuszczalnej, próchniczej. Aby długo kwitły należy je nawozić i stale obrywać przekwitnięte kwiaty.

BAKOPA

Kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. Kwiaty są drobne białe, niebieskawe lub różowawe.Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste, a gleby żyzne, próchniczne i przepuszczalne. Roślina nie lubi przesuszania, należy pamiętać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu rośliny. Warto zasilać ją nawozami do roślin kwitnących. Polecana jest jako roślina wisząca na tarasy, balkony.

FELICJA

Dobrze czuje się na stanowisku słonecznym.Podłoże powinno być żyzne, zasobne i przepuszczalne.Podczas kwitnienia warto wzmacniać ją nawozem do roślin kwitnących balkonowych.Zawijanie płatków oznacza, iż ma za mało wilgoci.Można ją uprawiać w donicy i na rabacie. Na rabatę można ją wysadzać gdy minie ryzyko przymrozków. Gdy uprawiamy ją w donicy, na czas spadków temperatury chowamy ją do pomieszczenia.To roślina jednoroczna.

GOŹDZIKI

Wśród goździków możemy wyróżnić odmiany jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Ich ładne kwiaty pojawiają się od maja do września, niektóre odmiany bardzo ładnie pachną (na przykład goździk siny). Lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste. Doskonałe na skalniaki lub do pojemników.

ŻENISZKI

Spotykane w kolorze niebieskim, białym lub różowym. Lubią glebę żyzną, a stanowisko ciepłe i słoneczne. Kwitną od czerwca do września. To rośliny miododajne.

ONĘTKI/KOSMOSY

Ładne, delikatne kwiaty pasujące do wiejskich ogrodów. Są jednoroczne, ale często z roku na rok same się rozsiewają. Osiągają wysokość 80-100 cm. Ich płatki najczęściej są białe lub różowe. Kwitną od lipca do października. Odpowiada im stanowisko słoneczne.

Mogą osiągać wysokość od 20 do 80 cm. Kwitną w lipcu i sierpniu. Występują w rozmaitych kolorach: biel, czerwień, bordo, żółty, różowy. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i wilgotna. Preferują stanowisko słoneczne lub lekki półcień. Dobrze rosną zarówno w pojemniku jak i na rabacie. Często rozsiewają się same w ogrodzie.

OSTEOSPERMUM

Należy do rodziny astrowatych. Lubi stanowiska słoneczne, jest odporna na suszę oraz na wiosenne i jesienne przymrozki.

NIECIERPKI

Wymaga gleb próchniczych, zasobnych i dosyć wilgotnych oraz półcienistego lub cienistego stanowiska.

UCZEP RÓZGOWATY/BIDENS

Roślina zwana także bidensem. Rośnie dobrze na stanowisku słonecznym. Wymaga obfitego podlewania.

ASTRY CHIŃSKIE

Jednoroczna roślina o pięknych, dużych kwiatach, przypominających pompony. Lubi glebę przepuszczalną, żyzną i kwaśną. Preferuje stanowisko słoneczne. Wymaga regularnego podlewania oraz obrywania przekwitniętych kwiatostanów - zabieg wydłuża kwitnięcie.

PSIANKI KORALOWE

Na rabacie traktowane jako rośliny jednoroczne, ale w warunkach domowych mogą być uprawiane przez wiele lat. Ich ozdobą są kuliste, pomarańczowe owoce, które obsypują roślinę od połowy października. Wymagają stanowiska jasnego. Po opadnięciu owoców ścinamy je o połowę.

CHRYZANTEMY

Preferują stanowiska słoneczne, a glebę lekko kwaśną i przepuszczalną. Można je uprawiać w donicy, jak i na rabacie. Pięknie kolorują jesienny ogród. Więcej informacji: www.hortorus.pl/chryzantemy

MROZY/STARZEC

Mrozy to rośliny, których ozdobą są srebrzyste, aksamitne w dotyku, mocno powycinane liście. Mrozy pasują do praktycznie każdej kolorowej kompozycji jesiennej. Idealnie zgrywają się z wrzosami, chryzantemami czy astrami. Mrozy to rośliny jednoroczne. Preferują stanowisko słoneczne. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Nie są wymagające i zdobią ogród do późnej jesieni.

KAPUSTKI OZDOBNE

Bardzo ciekawe rośliny jednoroczne. Często wykorzystywane jako ozdoba jesiennych rabat lub kompozycji, także w zieleni miejskiej. Niewymagające rośliny, preferujące stanowisko słoneczne, a glebę przepuszczalną. Tolerują mróz do - 5 stopni Celsjusza, mogą więc zdobić ogród do późnej jesieni.

PATYCZAKI/KALOCEFALUS

Lubią miejsca słoneczne, ewentualnie lekko zacienione, a glebę przepuszczalną. Swym srebrzystym kolorem idealnie rozświetlają kolorowe kompozycje. Pasują doskonale do różowych wrzosów lub chryzantem. Mogą być uprawiane na rabatach, a także w warunkach domowych. Rosnąc na rabacie będą traktowane jako rośliny jednoroczne.

i wiele, wiele innych...

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka