Łatwe w uprawie rośliny wieloletnie

Łatwe w uprawie rośliny wieloletnie

Szukacie sposobu na piękny ale mało pracochłonny ogród? Podpowiadamy rozwiązanie! W poniższym artykule przedstawiamy popularne byliny, o których można śmiało napisać, że same rosną. Mają duże walory dekoracyjne i praktycznie żadne wymagania jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne.

JEŻÓWKI

Moda na jeżówki w ogrodzie trwa. Nic dziwnego gdyż ta roślina wieloletnia jest bardzo łatwa w uprawie i mało wymagająca. Bez trudu się rozrasta, tworząc w ogrodzie kolorowe łąki. Zdobi ogród co roku bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, do tego zimując w gruncie. Lubi miejsca słoneczne a glebę żyzną i przepuszczalną. Ładnie prezentuje się w ogrodzie - najczęściej występuje w kolorze żółtym, pomarańczowym i różowym.

FLOKSY

Wielu osobom kojarzą się z beztroską dzieciństwa i charakterystycznym słodkawym zapachem. Kwitną przeważnie w różu lub w bieli. Wymagają stanowiska słonecznego i żyznej, wilgotnej gleby. Zimują bez trudu w gruncie i na wiosnę znów możemy się nimi cieszyć. Kwitną bogato, są atrakcyjną ozdobą ogrodu. Zwane są także płomykami.

ŻURAWKI

Kolejne roślin "na topie" w bieżącym sezonie. Żurawki to wieloletnie byliny o kolorowych, ozdobnych liściach. Występują w mnogości odmian i barw. Lubią półcień i próchniczą, przepuszczalną glebę, zimą wymagają osłaniania. Delikatne kwiatostany najczęściej występują w postaci delikatnych wiech. Żurawka zwana jest także drżączką. Możemy ją uprawiać zarówno na rabacie jak i w skrzyni na balkonie. Najczęściej utrzymują ulistnienie także zimą.

ROZWAR

Bylina wieloletnia o atrakcyjnych kwiatach w kolorze niebieskim lub białym. Sprawdzi się zarówno na rabacie jak i w donicy ustawionej na balkonie czy tarasie. Preferuje stanowiska słoneczne, nie znosi nadmiaru wody. Jest mrozoodporna, ale bezpiecznie będzie okryć ją na zimę. Warto usuwać przekwitnięte kwiaty - wydłuża to okres kwitnienia.

RUDBEKIE

Rozświetlają ogród intensywnym żółtym kolorem. Chętnie rosną w słońcu, na glebach lekkich, przepuszczalnych i żyznych. Są bardzo lubiane prze ogrodników - niekłopotliwe, niewymagające, kwitnące długo i obficie. Kolejna roślina typu "rośnie sama".

SŁONECZNICZEK

Kolejna piękna i łatwa w uprawie bylina, która świetnie rozświetla rabatkę. Lubi stanowiska słoneczne, glebę żyzną i wilgotną. Jest mrozoodporny, bez większego wysiłku będziemy się nim cieszyć co roku. Warto obcinać zaschnięte kwiatostany - pobudzi to rośliny do kwitnienia. Może kwitnąć nawet do października.

SZAŁWIE OMSZONE

Lubią glebę żyzną, dość suchą i przepuszczalną a stanowiska słoneczne. Można je uprawiać także w pojemnikach.

TRAWY PAMPASOWE

Wymagają gleby przepuszczalnej, próchniczej. Latem należy je często podlewać oraz zasilać. Zimą mogą wymagać okrycia. Mają piękne kwiatostany i są wielką dekoracją ogrodu.

WRZOSY

Wrzosy lubią miejsca słoneczne i niezbyt mokre. Gleba,w której rosną powinna być kwaśna. Są roślinami wieloletnimi, wymagają zimowego okrycia i wiosennego przycinania.

LAWENDY

Konieczna jest dla nich gleba dobrze przepuszczalna i zdrenowana, najlepiej z dużą zawartością wapnia. Nie lubią gruntu nadmiernie mokrego. Należy je chronić przed przeciągami. W pielęgnacji lawend nie możemy zapominać o ich przycinaniu, ponieważ gwarantuje ono ładne uformowanie oraz przyrost.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka