Rośliny miododajne

ROŚLINY MIODODAJNE

Rośliny miododajne są niezbędnym źródłem pożywienia dla pszczół. Pszczołom zawdzięczamy bardzo dużo. Odpowiadają one nie tylko za produkcję miodu ale biorą też udział w 90% zapyleń dokonywanych przez owady. Są jednym z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody. Wspierajmy pszczoły i stwórzmy w swoim ogrodzie kącik z roślinami miododajnymi. Znajdziemy wśród nich rośliny łatwe w uprawie, będące piękną ozdobą ogrodu a często przynoszące nam także konkretne plony w postaci owoców. Są wśród nich zarówno rośliny wieloletnie jak i takie, które zagoszczą w ogrodzie na jeden rok. Nie musimy decydować się jedynie na kwiaty - do roślin miododajnych zaliczane jest także wiele krzewów i drzew m.in. owocowe.

Rośliny miododajne

 

Do roślin miododajnych zaliczamy także m.in.:

Drzewa i krzewy owocowe: porzeczka, agrest, malina właściwa, jeżyna, truskawka, poziomka pospolita, dereń jadalny, jabłoń domowa, grusza, czereśnia, wiśnia, śliwa domowa, pigwowiec, leszczyna pospolita.

Zioła: melisa lekarska, mięta pieprzowa, cząber ogrodowy, czosnek szczypiorek, dziurawiec zwyczajny, bazylia pospolita, lubczyk ogrodowy, mniszek lekarski, nagietek lekarski, ogórecznik lekarski, tymianek, szałwię, oregano, rozmaryn lekarski, rumianek pospolity.

Byliny i rośliny jednoroczne: słonecznik, kocimiętka właściwa, malwa różowa, cynia, dzwonek ogrodowy, orlik, onętek, pysznogłówka ogrodowa, aksamitka, chaber, jeżówka purpurowa,lawenda wąskolistna, mikołajek płaskolistny, miodunka plamista, nachyłek, niezapominajka, pierwiosnek lekarski,, wrzos, bluszczyk kurdybanek, ciemiernik biały, groszek łąkowy, sasanka zwyczajna, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec, zimowit jesienny.

Drzewa i krzewy: irga, berberys, lipa drobnolistna, klon polny, mahonia ostrolistna, głóg dwu- i jednoszyjkowy, śnieguliczka biała, tarnina, wierzba iwa, wiciokrzew pomorski.

Rośliny miododajne możemy podzielić na:

NEKTARODAJNE - wrzos, lawenda, malina, kocimiętka, nostrzyk, lucerna, kapusta, nawłoć, lipa
PYŁKODAJNE - facelia, klon jesionolistny, leszczyna, brzoza, dąb, wierzby
SPADZIODAJNE - jodła, świerk, sosna, modrzew, lipa, głóg

 

Więcej artykułów na temat pszczół: www.hortorus.pl/pszczoly

 

Sprzyjamy pszczołom!

Sprzyjamy pszczołom to społeczny projekt, w którym bierze udział Centrum Ogrodnicze Hortorus. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat ważnej roli, jaką pełnią pszczoły w codziennym życiu człowieka. Patronat nad projektem sprawuje Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych.

Więcej: www.hortorus.pl/hortorus-sprzyja-pszczolom

LISTA ROŚLIN MIODODAJNYCH:

BIDENS (UCZEP)

Bidens to delikatny, żółty kwiat należący do grupy roślin jednorocznych. Niektóre odmiany występują w odcieniach pomarańczu. Jest niewymagający, ale potrzebuje regularnego podlewania. Lubi słońce i nawożenie. Kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. Ma przyjemny zapach miodu.

ŻENISZEK

Ciekawie kwitnąca roślina jednoroczna. Jej gęste kwiaty najczęściej występuje w kolorze niebieskim, ale spotykane są także żeniszki białe i różowe. Lubi glebę żyzną, a stanowisko ciepłe i słoneczne. Kwitnie od czerwca do końca września.

HELIOTROP

Rośnie do wysokości około 50 cm. Kwitnie na fioletowo, od lipca, aż do pierwszych przymrozków. Preferuje stanowisko w lekkim cieniu, a glebę żyzną i wilgotną. Jest rośliną jednoroczną, ale można spróbować przezimować go w pomieszczeniu. Dobrze czuje się w pojemniku, jak i na rabacie.

SZAŁWIA OMSZONA

Zaliczana jest do roślin wieloletnich. Kwitnąc osiąga wysokość do około 80 cm. Najczęściej kwitnie na fioletowo, ale spotykane są także odmiany z białymi lub różowymi kwiatami. Bardzo łatwa w uprawie, niewymagająca, bez problemu zimująca w gruncie. Preferuje stanowiska słoneczne. Gdy przekwitnie przycinamy ją, może powtórzyć kwitnienie.

DZIELŻAN

Roślina wieloletnia, lubiąca słoneczne stanowisko. Kwitnie od sierpnia do września w odcieniach pomarańczu, czerwieni i brązu. Dorasta nawet do 1,5 m wysokości. Wymaga gleby żyznej i niezbyt suchej. łatwy w uprawie, odporny na zanieczyszczenia i niskie temperatury.

KRWAWNICA POSPOLITA

Rośnie do wysokości około 100 cm. Kwitnie tworząc różowe, kłosowate kwiatostany, w lipcu i sierpniu. Lubi glebę żyzną, a stanowisko ciepłe i słoneczne. Jest mrozoodporna i wieloletnia.

DRIAKIEW

Roślina prosta w uprawie, lubiąca słońce oraz glebę piaszczysto-gliniastą. Pachnące kwiaty można spotkać w różu, bieli i fiolecie. Pojawiają się na roślinie od lipca do września.

CYNIA

Cynia to roślina jednoroczna, ale przeważnie sama się rozsiewa z roku na rok. Kwitnie od czerwca do października, może mieć wiele kolorów: biały, żółty, różowy, czerwony to najbardziej popularne. Wymaga gleby próchniczej oraz słonecznego i ciepłego stanowiska. Dobrze rośnie zarówno na rabacie, jak i w pojemniku. Często wykorzystywana na kwiat cięty.

SŁONECZNIK

To roślina jednoroczna, osiągająca pokaźne rozmiary od 2 do 2,5 m. Ma duże kwiaty, z żółtymi płatkami i ciemnym, dużym środkiem, bardzo urokliwe. Lubi stanowiska słoneczne i i żyzne gleby. Często wykorzystywany na kwiat cięty.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka