Rośliny zimozielone i wrzosowate

Rośliny
zimozielone i wrzosowate

Rośliny zimozielone i wrzosowate są bardzo zróżnicowaną i bogatą grupą roślin.

Rośliny zimozielone

Są to gatunki drzew i krzewów, które nie nie zrzucają liści na zimę i zdobią ogród nawet w tej porze roku. Zalicza się do nich m.in. bukszpan, bluszcz pospolity, barwinek pospolity, irga dammera, ligustr pospolity.

Rośliny wrzosowate

Rośliny z tej grupy prezentują się najlepiej, a także lepiej rosną, gdy posadzimy je w grupach. Wszystkie wrzosowate lubią kwaśne, przepuszczalne gleby, pokryte warstwą organicznej ściółki, która chroni ich płytko rozrastający się system korzeniowy przed suszą, mrozem i zachwaszczeniem.

Wrzosy, wrzośce i niskie krzewinki lubią miejsca słoneczne i niezbyt mokre. Wrzosowisko można założyć nawet na bardzo lekkich i jałowych glebach, z samego tylko wrzosu. Pozostałe wrzosowate wymagają już wyższej wilgotności gleby.

Najczęściej rośliny te łączy się z gatunkami iglastymi, które stanowią dla nich dobre tło i korzystne sąsiedztwo. Dla krzewinek są to zwykle formy karłowe sosen, jałowców, świerków. Cennym uzupełnieniem wrzosowisk są trawy ozdobne i niskie odporne na suszę byliny, w tym rośliny cebulowe, zaś azaliom i różanecznikom mogą towarzyszyć cienioznośne funkie, paprocie, zawilce. W ogrodach-wrzosowiskach nie powinno zabraknąć żurawiny, borówki brusznicy i borówki wysokiej.

WRZOSY

WRZOSY

Niska, zimozielona krzewinka, dorastająca wysokości 30-40 cm. Wieloletnia, zimująca w polskim klimacie. Kwitnie ładnie i obficie zazwyczaj na biało, różowo lub fioletowo, w okresie od sierpnia do września. Preferuje stanowiska słoneczne. Lubi glebę przepuszczalną, kwaśną. Podłoże przy wrzosach warto ściółkować korą, która pozwala dłużej utrzymać wilgoć, ogranicza rozwój chwastów i chroni przed mrozem. Wymagają wiosennego przycinania. Roślina miododajna.

WRZOŚCE

WRZOŚCE

Wrzośce mają igiełkowate liście oraz dzbankowate kwiaty. Wrzośce wiosenne są wieloletnie i kwitną od lutego do kwietnia. Przycinamy je po przekwitnięciu. Jesienią w sprzedaży możemy spotkać wrzośce delikatne, które traktowane są jako rośliny jednoroczne. Wrzośce preferują stanowisko słoneczne. Maja małe potrzeby wodne. Glebę powinien charakteryzować odczyn kwaśny.

PERNETIA SPICZASTA

PERNETIA SPICZASTA

Dorasta do wysokości od 20 do 50 cm. To roślina zimozielona. Jej ozdobą są owoce, które zawiązuje we wrześniu i październiku. Są bardzo dekoracyjne. Występują najczęściej w kolorze różowym, fioletowym lub białym. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Roślina preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dobrze czuje się w glebie o kwaśnym odczynie. Doskonale rośnie także w pojemnikach. Wymaga zimowego zabezpieczenia.

HEBE

HEBE

Roslina zimozielona o dekoracyjnych liściach i kwiatach. Zależnie od odmiany liście mogą być zielone, z białym, żółtym a nawet purpurowym obrzeżeniem. Zakwita od lata do jesieni. Czas kwitnienia i kolor kwiatu (biały, różowy lub fioletowy), zależy od odmiany. Roślina preferuje stanowisko słoneczne i zaciszne, a glebę przepuszczalną i próchniczą, o odczynie kwaśnym. Młode sadzonki należy zimą okryć. Wymaga nawożenia wiosną oraz jesienią. Nie potrzebuje przycinania.

TRZMIELINA FORTUNE'A

TRZMIELINA FORTUNE'A

Bardzo dekoracyjne krzewy. Liście zielone biało lub żółto obrzeżone. Łatwe w uprawie, dobrze zimujące i szybko rosnące. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dobrze znosi suszę. Mogą być stosowane jako rośliny okrywowe, ale także właściwie prowadzone i przycinane sprawdzą się jako krzewy na żywopłot. Warto zapewnić im żyzną glebę.

PIERIS JAPOŃSKI

PIERIS JAPOŃSKI

Pieris japoński to zimozielona roślina z rodziny wrzosowatych.

Preferują stanowisko półcieniste. Gleba powinna być przewiewna, próchnicza i kwaśna.

Kwitnie bardzo obficie. Kwiaty są białe, dzwonkowate, zwisające. Rozwijają się już pod koniec marca i w kwietniu. Młode przyrosty liści przez krótki okres są koloru czerwonawego.

BUKSZPAN WIECZNIEZIELONY

BUKSZPAN WIECZNIEZIELONY

Zimozielony, wolnorosnący, gęsty krzew, czasami wyrastający w małe drzewo. Osiąga od 2 do 4 m wys. Liście skórzaste, owalne, lśniące, ciemnozielone. Kwiaty niepozorne, ale miododajne. Stanowisko od słonecznego do pełnego cienia. Ma niezbyt duże wymagania glebowe. Może rosnąć na przeciętnych glebach, w tym wapiennych. Odznacza się dużą odpornością na suszę oraz zanieczyszczenie powietrza. W ostre zimy wymaga okrycia. Idealny do formowania w geometryczne bryły i na strzyżone, niskie żywopłoty.

LAUROWIŚNIA WSCHODNIA

LAUROWIŚNIA WSCHODNIA

Ma charakterystyczne błyszczące liście oraz dekoracyjne kwiatostany. Kwitnie w maju, na biało. Preferuje stanowiska zaciszne i osłonięte od wiatrów, cieniste lub półcieniste. Jej gleba powinna być żyzna, próchnicza i stale lekko wilgotna. Zaleca się ściółkować jej podłoże. Zimą, szczególnie młode osobniki wymagają okrycia. Dobrze znosi przycinanie. Popularna odmiana to na przykład Otto Luyken. Polecana na żywopłoty.

OSTROKRZEW KOLCZASTY

OSTROKRZEW KOLCZASTY

Krzew i dekoracyjnie powycinanych liściach, lśniących, niekiedy ciekawie wybarwionych - zależenie od odmiany. Raczej łatwy w uprawie. Preferuje stanowisko cieniste i półcieniste oraz osłonięte od wiatru. Niektóre odmiany dobrze czują się w słońcu. Gleba powinna być przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta, o odczynie kwaśnym. Subtelne kwiaty pojawiają się w maju, we wrześniu zmieniają się w dekoracyjne czerwone owoce. Uwaga, są trujące. Bardzo dobrze znosi przycinanie, sprawdzi się jako roślina na żywopłot. Mrozoodporny.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka