Rośliny wieloletnie na słoneczną rabatę

ROŚLINY WIELOLETNIE NA SŁONECZNĄ RABATĘ

Przedstawiamy listę roślin, które doskonale rosną w pełnym słońcu. Jest ono im wręcz potrzebne, by pięknie kwitły czy też przebarwiały liście. Znajdą się wśród nich zarówno rośliny iglaste, krzewy liściaste jak i byliny, większość łatwa w uprawie i mało wymagająca.

Ogólne zasady tworzenia rabat

Tworząc rabatę wybierzmy rośliny o podobnych potrzebach stanowiskowych i pielęgnacyjnych. Rośliny wyższe sadzimy tak, by stanowiły tło dla niższych. Zwróćmy uwagę na ich kolory i czas kwitnienia. Warto dobrać je tak, by rabata była stale kwitnąca, a jej kolory harmonizowały ze sobą. Aby rabatę można było wygodnie pielęgnować nie powinna być szersza niż 2 m. Przed nasadzeniami zadbajmy o to, by gleba była właściwie odchwaszczona i wzbogacona oraz posiadała właściwy odczyn pod konkretne wymagania roślin. W celu ograniczenia wyrastania chwastów rabatę wykładamy agrowłókniną, a w jej nacięciach sadzimy rośliny. Wolne miejsca między roślinami obsypujemy korą bądź kamieniem.

 

Przegląd roślin na słońce:

 

Berberysy

Berberysy to piękne krzewy, których największą ozdobą są kolorowe liście. Nie są wymagające co do gleby, są odporne na mróz oraz zanieczyszczenia. Liście występują w różnych odcieniach zieleni, czerwieni, a nawet żółci i brązu. Jesienią na gałązkach pojawiają się czerwone, dekoracyjne owoce, lubiane przez ptaki. Doskonale sprawdzają się jako rośliny na szpalery i żywopłoty.

Lawenda wąskolistna

Lawenda to pięknie kwitnąca roślina o aromatycznym zapachu. Jest miododajna. Kwitnie od czerwca do października. Gleba dla lawendy powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością wapnia. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym lawendy jest przycinanie.
Więcej na temat pielęgnacji lawendy: www.hortorus.pl/lawenda-ogrodzie-donicy.

Sosna górska/Sosna kosodrzewina

To kolejna, niewymagająca roślina iglasta. Wystarczy jej przeciętna gleba ogrodowa oraz dużo słońca. Jest odporna na mróz i suszę.

Istnieje wiele ciekawych odmian sosny, w formie karłowej lub o kolumnowym czy kulistym pokroju, które pięknie będą prezentować się na przydomowej rabacie.

Krzewuszka cudowna

Bardzo urokliwy, obficie kwitnący krzew. Potrzebuje gleby żyznej o odczynie lekko kwaśnym, dość wilgotnej. W ostre zimy wymaga okrycia, dotyczy to głównie młodych sadzonek. Jej kwiaty mogą być białe, w odcieniach różu i czerwieni. Są też odmiany o dekoracyjnych liściach. Krzewuszka lubi nawożenie. Sprawdzi się na większe rabaty, gdyż potrafi osiągać wysokość nawet 2 -3 m.

Dereń biały

Dereń biały preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Jest mrozoodporny i dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Jego atutem są pięknie wybarwione na czerwono lub żółto pędy, które zdobią ogród zimą. Derenie odmiany kausa dodatkowo pięknie kwitną.

Jałowce

Jałowce to rośliny iglaste bardzo łatwe w uprawie. Wystarczy im gleba przeciętna i przepuszczalna. Są mrozoodporne, niewrażliwe na suszę oraz zanieczyszczenia powietrza. Wśród odmian możemy spotkać jałowce o oryginalnym srebrzystym lub niebieskawym ubarwieniu igieł, lub ze złocistymi lub białymi młodymi przyrostami. Niektóre odmiany mają dekoracyjne niebieskie owoce.

Trawy ozdobne

Wybór odmian wśród traw ozdobnych jest ogromny. Możemy kierować się wyglądem liści lub kwiatostanów, które często zdobią ogród także zimą. Kolory liści mogą być niezwykle oryginalne: limonkowe, szarozielone, niebieskawe, czerwone, a nawet różowe. Kłosy zaś występują w różnych kształtach i kolorach - mogą wybarwiać się na żółto, brązowo, purpurowo lub biało. Gleba dla trawy ozdobnej powinna być lekka i przepuszczalna. Więcej na stronie: www.hortorus.pl/trawy-ozdobne.

Rozwar

Rozwar preferuje stanowiska słoneczne. Źle znosi nadmiar wody. Jest mrozoodporny. Warto usuwać przekwitnięte kwiatostany, ponieważ wydłuża to jego kwitnienie. Dobry do pojemnika i na rabatę.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka