Rośliny odstraszające komary

ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE KOMARY

Tego lata komary dają nam wyjątkowo popalić.

Psują przyjemność z wieczorów spędzanych w ogrodzie, na tarasie lub balkonie.

Jak pozbyć się tych uciążliwych owadów?

Możliwości jest kilka.

  1. Możemy obsadzić rabaty lub skrzynie na balkonie czy tarasie roślinami uważanymi powszechnie za odstraszające komary. Zalicza się tutaj na przykład: lawenda, aksamitka, komarzyca (plektrantus), kocimiętka Fassena, pelargonia pachnąca oraz zioła m.in.: bazylia, mięta, rozmaryn.
  2. Innym sposobem jest oprysk ogrodu preparatem odstraszającym komary.
  3. Możemy także spróbować specjalnych świec zapachów, lampionów lub sprayów chroniących przed pogryzieniami tych uporczywych owadów.

LAWENDA

Lawenda lubi stanowiska słoneczne. Dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, zdrenowanej, najlepiej z dużą zawartością wapnia. Nie lubi gruntu nadmiernie mokrego. Należy ją chronić przed przeciągami. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym lawendy jest jej przycinanie - gwarantuje ono ładne uformowanie oraz przyrost. Raz w roku możemy także nawieźć ją kompostem.

Pięknie prezentuje się na obrzeżach ścieżek, ale także na rabatach, ogródkach skalnych czy w donicach ustawionych na balkonie lub tarasie.
Intensywnie pachnie i jest rośliną miododajną.

Więcej na temat lawendy

KOCIMIĘTKA FASSENA

To roślina wieloletnia, dorastająca 60-70 cm wysokości o szaro-zielonych liściach. Kwiaty przypominające lawendę, w kłosowatych kwiatostanach pojawiają się na roślinie od czerwca do września. Nie jest wymagająca, znosi dobrze suszę. Preferuje stanowisko słoneczne. Mrozoodporna do -26 stopni Celsjusza. Pasuje na rabaty, ogrody ziołowe i naturalistyczne.

AKSAMITKA

Roślina jednoroczna, należąca do rośliny astrowatych. Łatwa w uprawie i niewymagająca. Lubi stanowisko słoneczne, a glebę żyzną, przepuszczalną i lekko wilgotną. Kwitnie od od czerwca do października (do pierwszych przymrozków, na które jest wrażliwa) w odcieniach żółci i pomarańczu. Doskonale sprawdza się również w warzywniku ponieważ odstrasza mszyce i zwalcza nicienie. Jest miododajna.

Więcej na temat aksamitki

PELARGONIA PACHNĄCA

Roślina ta dobrze czuje się na słonecznym stanowisku. Gleba przeciętna, koniecznie warstwa drenażu w donicy. Zimuje w pomieszczeniu.

BAZYLIA

Jest rośliną jednoroczną. Preferuje miejsca słoneczne, ale osłonięte od wiatru, a gleby dobrze spulchnione, żyzne i przepuszczalne, bogate w próchnicę. Uszczykując szczyty pędów pozwalamy bazylii mocniej się rozkrzewić.

MIĘTA

Mięta lubi miejsca słoneczne, a glebę żyzną i wilgotną. Potrzebuje regularnego podlewania. Ładnie się rozrasta regularnie uszczykiwana. Możemy uprawiać ją zarówno w donicy jak i w ogrodzie. W donicy nie zapomnijmy o warstwie drenażu. Mocno się rozrasta, więc warto ograniczyć jej teren na działce.

KOMARZYCA (PLEKTRANTUS)

Roślina płożąca i zwisająca lubiąca stanowisko półcieniste i zacienione oraz przeciętną glebę ogrodową. Wymaga regularnego podlewania. Polecana do nasadzeń balkonowych, do kompozycji z kolorowo kwitnącymi roślinami. Na czas spadków temperatury chowamy go do pomieszczenia.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka