
ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE KOMARY
Tego lata komary dają nam wyjątkowo popalić.
Psują przyjemność z wieczorów spędzanych w ogrodzie, na tarasie lub balkonie.
Jak pozbyć się tych uciążliwych owadów?
Możliwości jest kilka.
- Możemy obsadzić rabaty lub skrzynie na balkonie czy tarasie roślinami uważanymi powszechnie za odstraszające komary. Zalicza się tutaj na przykład: lawenda, aksamitka, komarzyca (plektrantus), kocimiętka Fassena, pelargonia pachnąca oraz zioła m.in.: bazylia, mięta, rozmaryn.
- Innym sposobem jest oprysk ogrodu preparatem odstraszającym komary.
- Możemy także spróbować specjalnych świec zapachów, lampionów lub sprayów chroniących przed pogryzieniami tych uporczywych owadów.
LAWENDA

Lawenda lubi stanowiska słoneczne. Dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, zdrenowanej, najlepiej z dużą zawartością wapnia. Nie lubi gruntu nadmiernie mokrego. Należy ją chronić przed przeciągami. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym lawendy jest jej przycinanie - gwarantuje ono ładne uformowanie oraz przyrost. Raz w roku możemy także nawieźć ją kompostem.
Pięknie prezentuje się na obrzeżach ścieżek, ale także na rabatach, ogródkach skalnych czy w donicach ustawionych na balkonie lub tarasie.
Intensywnie pachnie i jest rośliną miododajną.
KOCIMIĘTKA FASSENA

To roślina wieloletnia, dorastająca 60-70 cm wysokości o szaro-zielonych liściach. Kwiaty przypominające lawendę, w kłosowatych kwiatostanach pojawiają się na roślinie od czerwca do września. Nie jest wymagająca, znosi dobrze suszę. Preferuje stanowisko słoneczne. Mrozoodporna do -26 stopni Celsjusza. Pasuje na rabaty, ogrody ziołowe i naturalistyczne.
AKSAMITKA

Roślina jednoroczna, należąca do rośliny astrowatych. Łatwa w uprawie i niewymagająca. Lubi stanowisko słoneczne, a glebę żyzną, przepuszczalną i lekko wilgotną. Kwitnie od od czerwca do października (do pierwszych przymrozków, na które jest wrażliwa) w odcieniach żółci i pomarańczu. Doskonale sprawdza się również w warzywniku ponieważ odstrasza mszyce i zwalcza nicienie. Jest miododajna.
PELARGONIA PACHNĄCA

Roślina ta dobrze czuje się na słonecznym stanowisku. Gleba przeciętna, koniecznie warstwa drenażu w donicy. Zimuje w pomieszczeniu.
BAZYLIA

Jest rośliną jednoroczną. Preferuje miejsca słoneczne, ale osłonięte od wiatru, a gleby dobrze spulchnione, żyzne i przepuszczalne, bogate w próchnicę. Uszczykując szczyty pędów pozwalamy bazylii mocniej się rozkrzewić.
MIĘTA

Mięta lubi miejsca słoneczne, a glebę żyzną i wilgotną. Potrzebuje regularnego podlewania. Ładnie się rozrasta regularnie uszczykiwana. Możemy uprawiać ją zarówno w donicy jak i w ogrodzie. W donicy nie zapomnijmy o warstwie drenażu. Mocno się rozrasta, więc warto ograniczyć jej teren na działce.
KOMARZYCA (PLEKTRANTUS)

Roślina płożąca i zwisająca lubiąca stanowisko półcieniste i zacienione oraz przeciętną glebę ogrodową. Wymaga regularnego podlewania. Polecana do nasadzeń balkonowych, do kompozycji z kolorowo kwitnącymi roślinami. Na czas spadków temperatury chowamy go do pomieszczenia.