Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze

To nie magia - naprawdę istnieją rośliny, które mają zdolności oczyszczania otaczającego nas powietrza. Nawet NASA pokusiła się o opublikowanie listy takich roślin. Warto je mieć w swoim domu, są to zazwyczaj rośliny nie wymagające i łatwe w uprawie. Niektóre z nich są bardzo popularne - być może nawet macie je na parapecie, nie wiedząc o ich cudownych właściwościach. Przedstawiamy poniżej listę roślin oczyszczających powietrze z wyszczególnionymi zanieczyszczeniami, na które szczególnie oddziałują.

Co nas truje?

Szkodliwe dla naszego organizmu są opary pochodzące z różnego rodzaju farb, klejów, lakierów czy rozpuszczalników. Często do ich produkcji wykorzystuje się szkodliwy dla naszego zdrowia benzen, ksylen, toluen, trichloroeten. Nie służą nam także substancje wydzielane przez detergenty, środki do mycia okien, pasty do podłóg czy woski a nawet ręczniki papierowe - znajduje się w nich niekiedy np. toluen, benzen, aldehyd mrówkowy czy amoniak. Niektóre szkodliwe substancje są konserwantem w kremach, lakierach do paznokci, szamponach, mydłach czy dezodorantach i perfumach - są nimi np. toluen czy formaldehyd. Jak powszechnie wiadomo źle oddziałuje na nasz organizm dym tytoniowy oraz spaliny (ksyleny, benzen) i tlenek węgla (tzw. czad). Szkodliwe substancje wykorzystywane są także do produkcji tkanin np. amoniak czy trichloroeten. Niekorzystne dla nas jest także promieniowanie elektromagnetyczne, wytwarzane przez komórki, telewizory, komputery itp. sprzęt elektroniczny. oraz same materiały drukarskie czy tusze (ksylen, trichloroeten). To oczywiście nie wszystkie źródła zanieczyszczeń - jest ich niestety o wiele więcej.

Naturalnie oczyszczają

Istnieje całkiem sporo roślin, które mogą pomóc nam w oczyszczeniu otaczającego nas powietrza. Co istotne - nie są to najczęściej rośliny trudne w uprawie. Są zwykle bardzo popularne i mało wymagające. Jedyna wada - są to często rośliny trujące. Jeśli mamy więc w domu zwierzęta, które lubią podgryzać doniczkowe roślinki - musimy zachować dużą ostrożność. Rośliny te mogą być także trujące dla dzieci. Przed ich zakupem upewnijmy się czy na pewno będą dla nas bezpieczne.

 

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Pupularna i łatwa w uprawie. Potrzebuje stanowiska jasnego, wymaga umiarkowanego podlewania, lub zraszanie.

Oczyszcza powietrze z ksylenów i aldehydu mrówkowego. Ksylen to częsty składnik dymu tytoniowego, spalin, wyrobów skórzanych. Aldehyd mrówkowy występuje w torbach papierowych, woskowanym papierze czy też ręcznikach papierowych. Neutralizuje także promieniowanie elektromagnetyczne i czad.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz wymaga podłoża próchnicznego i przepuszczalnego. Odmiany o barwnych liściach potrzebują stanowiska jasnego, ale światło powinno być rozproszone. Odmianom zielonym odpowiadają miejsca zacienione i półcieniste.

Bluszcz oczyszcza powietrze z ksylenów, aldehydu mrówkowego, benzenu i trichloroetylenu. Benzen to bardzo szkodliwy składnik dymu tytoniowego, klejów i wosków, detergentów i plastików. Trichloroetylen zawarty jest często w farbach, lakierach, rozpuszczalnikach i tuszach do drukarek.

Epipremnum Złociste (Epipremnum aureum)

Aby dobrze rosnąć potrzebuje miejsc jasnych i lekko ocienionych, nie może stać w bezpośrednim słońcu. Podłoże powinno przepuszczalne i zasobne. Roślina mało wymagająca.

Epipremnum oczyszcza powietrze z acetonu, alkoholu etylowego, benzenu, formaldehydu, ksylenu, oktanu, toluenu, trójchloroetylenu i związków metylowych. Są tą składniki m.in. farb i emalii, lakierów, tapet i klejów.

Nefrolepsis Wysoki (Nephrolepis exaltata)

Potrzebuje jasnego stanowiska, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Podłoże powinno być próchniczne i przepuszczalne, stale wilgotne. Lubi zraszanie.

Doskonale radzi sobie z aldehydem mrówkowym i ksylenami obecnymi np. w dymu tytoniowym czy spalinach. Paproć dodatkowo neutralizuje promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor oraz formaldehyd zawarty w lakierach do paznokci i dezodorantach.

Anturium Andreego (Anthurium andreanum)

Wymaga miejsca jasnego, a podłoża lekkiego i próchniczego.

Usuwa aldehyd mrówkowy, ksylen i amoniak. Amoniak to częsty składników preparatów do mycia okien i past do podłóg.

Aglaonema (Aglaonema Schott)

Preferuje miejsca jasne i ciepłe. Na podłoże wystarczy uniwersalna ziemia ogrodnicza dla roślin domowych. Latem wymaga obfitego podlewania.

Neutralizuje benzen, amoniak i toluen. Benzen może znajdować się w farbach, lakierach, smarach i woskach meblarskich. Amoniak to częsty składnik soli perfumowanych. Toluen zawarty jest np. w rozpuszczalnikach.

Wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Potrzebuje stanowiska jasnego lub półcienistego, a podłoża gruboziarnistego, żyznego i przepuszczalnego. Wymaga umiarkowanego podlewania, dobrze znosi krótkie susze. Roślina łatwa w uprawie i niewymagająca.

Unieszkodliwia benzen i formaldehyd - składniki żywic, smarów, sklejek i płyt wiórowych.

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Potrzebuje stanowiska półcienistego, a nawet całkowicie zacienionego. Wrażliwy na przelanie. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne.

Zamiokulkas eliminuje obecność w powietrzu benzenu (kleje), etylobenzenu (płyty styropianowe), ksylenu (lakiery) i toulenu (tapety, wykładziny).

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii)

Ładnie kwitnie na stanowisku jasnym, nie może jednak stać w mocnym słońcu. Podłoże powinno być przepuszczalne i zasobne. Latem wymaga obfitego podlewania, zimą rzadziej.

Oczyszcza powietrze z ksylenów, aldehydu mrówkowego, benzenu i trichloroetylenu. Benzen to bardzo szkodliwy składnik dymu tytoniowego, klejów i wosków, detergentów i plastików. Trichloroetylen zawarty jest często w farbach, lakierach, rozpuszczalnikach i tuszach do drukarek.

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Potrzebuje stanowiska jasnego, ale nie w bezpośrednim słońcu. Podłoże powinno być przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe, latem stale lekko wilgotne, zimą podlewamy roślinę rzadziej.

Dracena obrzeżona pomocna jest w neutralizacji czadu, toluenu, benzenu, formaldehydu i trójchloroetylenu. Oznacza to, że będzie neutralizować substancje wydzielane przez np. kleje do podłóg, detergenty, kleje i farby czy tusze do druku.

Figowiec Benjamiński (Ficus benjamina)

Potrzebuje miejsc jasnych lub lekko zacienionych, a podłoża przepuszczalnego i zasobnego.

Ten popularny fikus oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu, ksylenu, oktanu, toluenu, trójchloroetylenu. Są to składniki m.in. farb, emalii, lakierów czy tapet.

Szeflera Drzewkowata (Schefflera arboricola)

Potrzebuje miejsc jasnych. Jednak odmiany o pstrych liściach nie będą się wybarwiać w półcieniu. Unikamy bezpośredniego słońca. Podlewamy umiarkowanie.

Szeflera oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu, ksylenu, oktanu, toluenu, trójchloroetylenu. Składniki te emitowane są na przykład z farb, emalii, lakierów, wykładzin podłogowych czy tapet i klejów.

 

CIEKAWE ROŚLINY DOMOWE

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka