Rośliny oczyszczające powietrze — popularne gatunki

rośliny oczyszczające powietrze

W obecnych czasach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza zimą jest to spory problem wpływający niekorzystnie na nasze zdrowie. Na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza są narażone zwłaszcza alergicy, astmatycy, czy małe dzieci. Z tego względu warto zadbać o to czym oddychamy w domu, poprzez stosowanie oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza, używanie naturalnych środków czyszczących, a także otaczanie się roślinami, które mają bardzo pozytywny wpływ na powietrze w pomieszczeniu.  Poznaj najpopularniejsze gatunki usuwające szkodliwe związki lotne z naszego otoczenia.

 

Kwiaty oczyszczające powietrze — jakie substancje filtrują?

rośliny oczyszczające powietrze

Wszystkie rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla i wykorzystują go w procesie fotosyntezy, jako skutek uboczny produkując tlen. Już sam ten fakt sprawia, że znacząco podnoszą jakość powietrza w naszym mieszkaniu. Jednak oprócz tego, rośliny oczyszczające powietrze są w stanie zneutralizować różne szkodliwe związki chemiczne i zanieczyszczenia powietrza, takie jak formaldehyd, benzen, trichloroeten, ksylen, toluen, amoniak i wiele innych. Związki te wydzielane są przez farby na ścianach, kleje obecne w meblach, lakiery, impregnaty, czy środki czyszczące, których używamy na co dzień. Wszystkie te związki mogą wpływać negatywnie na zdrowie człowieka i dlatego tak ważne jest dbanie o czyste powietrze w naszych domach.

 

Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach — jakie rośliny wybrać?

Warto zacząć od tego, że w kwestii poprawy jakości powietrza lepiej sprawdzają się duże egzemplarze lub duża ilość mniejszych. Im większa powierzchnia liści, tym więcej powietrza rośliny mogą przefiltrować. Wszystkie wpływają pozytywnie na powietrze w pomieszczeniu, jednak niektóre gatunki robią to szczególnie skutecznie. Należą do nich m.in. dracena, fikus, skrzydłokwiat, kroton, chryzantema, aloes, bluszcz, epipremnum, paprocie czy sansewieria. Jest w czym wybierać, dlatego podejmując decyzję o konkretnych gatunkach należy dobrać je do stanowiska jakim dysponujemy. Zastanówmy się ile światła dociera do naszego mieszkania, a także czy roślina ma stać na parapecie, półce, czy zawisnąć przy oknie w makramie. Oprócz tego należy oczywiście kierować się gustem i wybrać te rośliny, które nam się po prostu podobają.  

Przeczytaj nasz ostatni artykuł „Kwiaty doniczkowe cieniolubne„.

 

Kwiaty doniczkowe do sypialni oczyszczające powietrze — poznaj wszystkie korzyści!

rośliny oczyszczające powietrze

Sen obejmuje całkiem pokaźną część doby, dlatego warto szczególnie zadbać o powietrze znajdujące się w sypialni. Rośliny pomogą nie tylko w jego natlenieniu i oczyszczeniu, ale także dodatkowo je nawilżą. Ponadto, zieleń w pokoju może pomóc zmniejszyć poziom stresu i poprawić nastrój, co przyczynia się do lepszego samopoczucia. W sypialni szczególnie dobrze sprawdzają się sukulenty, które są bardzo łatwe w uprawie, i nie rosną szybko, dzięki czemu zmieszczą się nawet na szafce nocnej. Dodatkowo, w ramach przystosowania do życia w ekstremalnie suchych warunkach, sukulenty zmodyfikowały nieco proces fotosyntezy. W wyniku tych zmian, ta grupa roślin wytwarza tlen właśnie w nocy, podczas gdy większość roślin wydziela go w ciągu dnia. Z tego powodu aloes, sansewieria czy grubosz to idealni kandydaci do postawienia w sypialni. 

 

Jakie rośliny doniczkowe pomagają w walce z zanieczyszczeniami powietrza?

Rośliny doniczkowe to naturalny sposób na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Natleniają je, nawilżają, a niektóre z nich są szczególnie skuteczne w filtracji zanieczyszczeń, takich jak pyły, toksyny, alergeny i inne szkodliwe substancje. Do takich roślin należą między innymi:

 • aloes
 • fikus
 • paproć królewska
 • skrzydłokwiat
 • juka
 • kentia
 • bluszcz
 • zielistka
 • epipremnum
 • sansevieria
 • różne gatunki storczyków

 

Warto jednak pamiętać, że wszystkie rośliny mają korzystny wpływ na jakość powietrza, więc jeśli najbardziej podobają Ci się gatunki spoza tej listy, nie trzeba z nich rezygnować. Najskuteczniej zadziała połączenie wielu gatunków, ponieważ im większa powierzchnia liści, tym skuteczniejsza filtracja. 

 

Rośliny doniczkowe a jakość powietrza w biurze — co wybrać?

rośliny oczyszczające powietrze

W biurach występuje zazwyczaj szczególnie dużo sprzętów, które mogą emitować niekorzystne substancje do powietrza. Wiele osób spędza w tych pomieszczaniach sporą część swojego dnia, dlatego warto zadbać o jakość biurowego powietrza. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze w miejscu pracy, ale także zmniejszają poziom hałasu i stresu. Badania wykazały, że rośliny mają także pozytywny wpływ na produktywność pracowników. Przy wyborze roślin doniczkowych należy wybrać gatunki, proste w uprawie, które dobrze odnajdą się na stanowisku jakim dysponujesz. Uwzględnij także rozmiar pomieszczenia oraz jego styl, aby wybrać rośliny, które będą idealnie pasować do jego aranżacji. Wśród polecanych gatunków znajdują się m.in. kaktusy, fikusy czy palmy.

 

Rośliny doniczkowe, które mogą pomóc w leczeniu alergii i astmy

Natlenione, czyste powietrze o odpowiedniej wilgotności sprzyja zdrowiu dróg oddechowych, a także może łagodzić nieprzyjemne objawy u osób cierpiących na astmę, czy alergie wziewne. Szczególne bluszcz ma wysoką skuteczność w usuwaniu zarodników pleśni z powietrza, które są często spotykanymi alergenami. Z tego względu wypełnienie domu roślinami może być dobrym pomysłem przy tego typu dolegliwościach. Nie należy jednak wybierać roślin kwitnących, zwłaszcza dla osób uczulonych na pyłki roślin. Dodatkowo, należy szczególnie dbać o czystość liści, aby nie gromadził się na nich kurz. Jeśli obawiamy się czynników alergizujących, które mogą rozwijać się w ziemi takich jak np. grzyby przy nadmiernym podlewaniu, warto rozważyć uprawę roślin w podłożu hydroponicznym. Jest to bardzo skuteczna metoda uprawy, która znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia alergenów w podłożu. Przed zakupem rośliny, warto skonsultować się z lekarzem aby upewnić się, że wybór rośliny jest bezpieczny i odpowiedni dla danego przypadku.

 

Kwiaty oczyszczające powietrze w domu

rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny doniczkowe to nie tylko ozdoba, ale także skuteczne narzędzie do oczyszczania powietrza w Twoim domu. Dodatkowo także natleniają je i nawilżają, co ma pozytywny wpływ na zdrowie dróg oddechowych, ale także na odporność. Palma bambusowa, dracena czy bluszcz to również doskonałe wybory do usuwania z powietrza toksycznych substancji. Odkryj listę roślin, które nie tylko zdobią Twoje wnętrza, ale także pomagają poprawić jakość powietrza w Twoim domu.

 • aloes
 • skrzydłokwiat
 • bluszcz pospolity
 • rapis wyniosły
 • chryzantemy
 • paprocie
 • dracena wonna
 • sansewieria
 • epipremnum złociste
 • begonia
 • palma bambusowa
 • chamedora wytworna

Przeczytaj artykuł „Poznaj wytrzymałe kwiaty doniczkowe„.

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka