
ROŚLINY NA ŻYWOPŁOT
Jesienne miesiące to dobry czas jeśli pragniemy w ogrodzie założyć żywopłot. Rośliny dobrze się w tym okresie przyjmują, a dodatkowo kupowane
w formie kopanej z gruntu są niedrogie i spokojnie możemy kupić ich większą ilość.
Zasady zakładania żywopłotu
Sadząc żywopłot musimy się kierować kilkoma zasadami. Na żyznych glebach pomiędzy roślinami robimy większe odstępy niż na glebach ubogich. Sprawdzajmy wcześniej siłę wzrostu rośliny i jej pokrój ale też jej wymagania. W rzędzie sadzimy najczęściej na jeden metr dwie rośliny. Przed sadzeniem odchwaszczamy i spulchniamy glebę, a korzenie roślin namaczamy w wodzie. Posadzonych krzewów lub drzewek nie przycinamy. Zrobimy to dopiero na wiosnę. Świeżo założony żywopłot należy solidnie podlewać. Od wiosny będzie wymagał regularnego przycinania i nawożenia, tak by ładnie się zagęścił i stworzył piękną, zieloną ścianę. Jeśli zależy nam właśnie na takim efekcie możemy także posadzić rośliny naprzemiennie, w dwóch rzędach.
Lista roślin idealnych na żywopłot
RÓŻA POMARSZCZONA

Rośnie szybko i osiąga 1,5–2 m wysokości. Krzew kwitnie od czerwca do sierpnia na różowo i intensywnie pachnie. Latem zawiązuje pierwsze ozdobne czerwono-pomarańczowe owoce. Lubi słońce i półcień. Rośnie na każdej glebie, nawet piaszczystej. Wczesną wiosną zbyt wybujałe pędy można przyciąć, co spowoduje, że roślina będzie się ładnie zagęszczać. Krzew jest odporny na szkodniki, choroby i mróz.
LIGUSTR

Jest mało wymagający i odporny na wiele niekorzystnych czynników. Lubi środowisko słoneczne jak i półcieniste. Akceptuje każdy rodzaj gleby - ważne, aby była przepuszczalna i lekko wilgotna. Preferuje wapienny odczyn gleby. Dobrze radzi sobie w zimie i przy dużych zanieczyszczeniach powietrza. Krzew dobrze znosi cięcie. Ligustr pospolity kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są pachnące i miododajne. Owoce ligustru to trujące, jagodo-podobne pestkowce, czarne, okrągłe i błyszczące, które dojrzewają w sierpniu i pozostają na roślinie do wiosny.
CIS POSPOLITY

Cis to roślina iglasta, zimozielona. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste, a glebę średnio żyzną, wilgotną i wapienną. Doskonale znosi cięcie i jest odporny na zanieczyszczenia. U okazów żeńskich występują dekoracyjne, czerwone owoce. Cała roślina poza osnówkami owoców jest trująca. Osnówki są za to chętnie zjadane przez ptaki.
BERBERYS THUNBERGA

Krzew łatwy w uprawie i niewymagający. Ma piękne wybarwienie liści - od zieleni do odcieni czerwieni, a nawet żółci - zależnie od odmiany. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dobrze rośnie na każdym podłożu, ale odczyn powinien być kwaśny. Kwitnie na żółto w maju, kwiaty nie są wielką dekoracją, ale są miododajne. W sierpniu i wrześniu na krzewie pojawiają się czerwone, ładne owoce. Odporny na suszę, zanieczyszczenia i na mróz.
TUJA BRABANT

Osiąga 3-5 m wysokości. Jest to jedna z najszybciej rosnących odmian żywotnika. Gałązki są jasnozielone, na zimę nieco brunatnieją, aby wiosna powrócić do swej intensywnej, zielonej barwy. Wymaga przeciętnych, żyznych gleb, najlepiej lekko kwaśnych, o sporej wilgotności. Odpowiada mu stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wytrzymały na niskie temperatury.
GRAB POSPOLITY

To drzewo, które lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Jego liście jesienią zmieniają kolor na jasnożółte. Preferuje glebę świeżą i żyzną, o odczynie zasadowym lub obojętnym. Doskonale znosi cięcie. Jest odporny na mróz oraz zanieczyszczenia. Nietrudny w uprawie.
PĘCHERZNICA KALINOLISTNA

Niewymagający krzew. Liście zielone lub kolorowe - zależnie od odmiany mogą być czerwone lub żółte. Kwitnie na biało lub różowo od czerwca do lipca. Owoce mają postać czerwonych pęcherzyków. Dobrze czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Łatwa w uprawie, odporna na zanieczyszczenia i mróz.
Wśród innych roślin, które znajdują zastosowanie w tworzeniu żywopłotów warto wymienić także m.in.: irgę błyszczącą, dereń, buk, ostrokrzew, laurowiśnię, bukszpan, śnieguliczkę czy też tawułę szarą.