Rośliny bezpieczne dla zwierząt

rośliny dla zwierząt

Jesteś właścicielem czworonoga i zastanawiasz się nad zakupem roślin domowych? Wybierając konkretne gatunki warto dowiedzieć się, które z nich są  bezpieczne dla zwierząt, a które lepiej postawić poza ich zasięgiem.  Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie rośliny są w pełni bezpieczna dla Twojego pupila, oraz jak o nie dbać.

 

Rośliny zielone bezpieczne dla zwierząt

rośliny dla zwierząt

Chamedora wytworna

Chamedora wytworna to jeden z najpopularniejszych gatunków palm uprawianych w naszych mieszkaniach. Jest łatwo dostępna, mało wymagająca i świetnie pasuje do większości wnętrz. Preferuje światło rozproszone i podłoże stale lekko wilgotne. Strzępiaste końcówki liści chamedory są atrakcyjne dla kotów, które uwielbiają je trącać łapkami. 

Przeczytaj nasz artykuł “Palmy — wymagania i uprawa”.


Nefrolepis wyniosły

rośliny dla zwierząt

Nefrolepis wyniosły to najbardziej znany przedstawiciel paproci. Preferuje światło rozproszone w ograniczonej ilości i podwyższoną wilgotność powietrza. Lubi stabilne warunki i świetnie rośnie w łazience z oknem. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie stanowisko, może osiągnąć imponujące rozmiary rozrastając się na boki. Nefrolepis jest bezpieczny dla zwierząt, i świetnie wygląda wyeksponowany na kwietniku lub innym podwyższeniu.

 

Bazylia

rośliny dla zwierząt

Bazylia doniczkowa również jest rośliną, którą możesz uprawiać bezpiecznie posiadając w domu psa lub kota. Swoim charakterystycznym zapachem skutecznie odstrasza komary i inne nieprzyjemne owady, a nawet szkodniki. Same czworonogi również niespecjalnie lubią smak i zapach bazylii. Z tego powodu możesz być spokojny, że większość z nich nie obgryzie roślinki. Bazylia lubi dużo słońca i stale wilgotne podłoże. Na słonecznych parapetach może wymagać podlewania nawet codziennie. 

 

Kwiaty bezpieczne dla zwierząt

Storczyk

rośliny dla zwierząt

Te długo kwitnące piękności również są bezpieczne dla zwierząt. Jest to kolejny powód, dla którego rośliny te są dobrym pomysłem na prezent. Storczyki często sadzi się w przezroczystych doniczkach, dzięki czemu można swobodnie oglądać ich korzenie. Ma to związek z faktem, iż storczyki są epifitami i bytują na pniach drzew, a ich korzenie nie są niczym osłonięte. Dzięki temu mogą dodatkowo wspomagać proces fotosyntezy, dzięki padającemu na nie światłu. 

 

Fiołek afrykański

rośliny dla zwierząt

Skromny, lecz wdzięczny fiołek zachwyca soczystą barwą kwiatów, jednocześnie nie zajmując wiele miejsca. Jest dobrym wyborem do pokoju dziecięcego oraz na kuchenny parapet. Jeśli urządzasz mieszkanie, mając na uwadze rośliny domowe bezpieczne dla kota i psa, wybór tej rośliny będzie strzałem w dziesiątkę.

 

Rośliny doniczkowe niebezpieczne dla zwierząt

Będąc właścicielem zwierząt domowych, należy brać uwagę ich bezpieczeństwo podczas powiększania domowej dżungli. Niestety wiele popularnych, pięknych roślin domowych może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego po ich spożyciu. Na przykład monstera deliciosa, mimo że jej owoce są jadalne, to skórzaste i twarde liście będą niebezpieczne dla domowych pupili. Szczawian wapnia, który znajduje się w jej zielonych częściach działa drażniąco, należy więc zadbać, aby zwierzęta nie miały do nich dostępu. Jeżeli więc bardzo nam zależy na uprawie rośliny spoza grupy gatunków bezpiecznych dla zwierząt, należy upewnić się, że umieścimy ją w miejscu absolutnie dla nich niedostępnym.  

Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Calathea — podlewanie i nawożenie”.

 

Domowe rośliny trujące dla zwierząt

Niestety wiele roślin domowych, nawet tych najpopularniejszych, może wywołać rozstrój żołądka lub inne dolegliwości, których wystąpienie powinno być skonsultowane z weterynarzem. Do pięknych roślin ozdobnych, przed którymi należy chronić zwierzaki, należą: gwiazda betlejemska, dracena, difenbachia, aloes, juka czy skrzydłokwiat. Pamiętaj, że Twój pupil może także zatruć się przegryzając toksyczną roślinę w trakcie spaceru, dlatego należy bacznie zwracać uwagę, co zjada nie tylko w domu, ale także poza nim. 

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka