Przegląd kwiatów na balkony i tarasy

PRZEGLĄD KWIATÓW NA BALKONY I TARASY

W maju i czerwcu nasze balkony zapełniają się kwitnącymi, kolorowymi kwiatami. Wybór jest bardzo duży. Oto polecane przez nas popularne rośliny, na zacienione i słoneczne stanowiska.

Większość z nich poza pojemnikami doskonale rośnie także na rabacie. Jeśli więc brakuje nam na niej kolorów, przedstawione rośliny są dobrym rozwiązaniem i barwnym urozmaiceniem.

Wymienione rośliny są raczej niewymagające. Niezbędne jest pamiętanie o ich regularnym podlewaniu (szczególnie kwiatów na stanowisku słonecznym). Warto pielęgnację uzupełnić także o nawożenie. Wystarczy do wody dodać nawóz do roślin kwitnących. Ponadto kwitnienie przedłuża obrywanie suchych kwiatostanów – również należy o tym pamiętać. Te zabiegi sprawią, iż rośliny będą długo i obficie kwitnąć, niekiedy nawet do pierwszych jesiennych przymrozków.

Przedstawione rośliny są jednoroczne. Niektóre można zaliczyć do wieloletnich, ale nie zimujących w polskim klimacie. Niektórym ogrodnikom udaje się przezimować np. pelargonie czy fuksje w warunkach domowych. Na czas zimy rośliny przenoszą do jasnych, ale chłodniejszych pomieszczeń. Idealnie w tej roli sprawdza się ogród zimowy.

Polecamy także artykuł JAK DBAĆ O KWIATY BALKONOWE?

PELARGONIE

Pelargonie to idealne kwiaty na słoneczne stanowisko. Ich potrzeby ograniczają się w zasadzie do codziennego podlewania i częstego zasilania nawozem do roślin kwitnących. Warto również uszczykiwać przekwitnięte kwiatostany. Pelargonie mogą występować w formie zwisającej. Na taras lub balkon możemy je bezpiecznie wystawić gdy minie ryzyko przymrozków, a więc około połowy maja. Więcej na temat pelargonii na naszej stronie internetowej: www.hortorus.pl/piekne-pelargonie.

OSTEOSPERMUM

Roślina zwana jest także stokrotką afrykańską. Lubi słońce, a glebę przepuszczalną i dość żyzną. Dobrze znosi krótką suszę. Podczas kwitnienia warto zasilać ją nawozem. Można ją spotkać w wielu oryginalnych kolorach.

FUKSJA

 

Niezwykle pięknie kwitnąca roślina balkonowa. Miejsce dla fuksji powinno być jasne, ale nie w bezpośrednim, silnym słońcu, wolne od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne, przepuszczalne oraz lekko kwaśne. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Warto także uszczykiwać przekwitnięte kwiaty. To wydłuża jej kwitnienie. Zimuje w pomieszczeniu. Zwana także ułanką.

BIDENS/UCZEP

 

Lubi słońce lub półcień, a glebę żyzną i bogatą w składniki odżywcze. Kwitnie na żółto, pomarańczowo, od maja do pierwszych przymrozków. Odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne m.in. deszcz i wiatr. Potrzebuje regularnego i obfitego podlewania oraz nawożenia.

NIECIERPEK

 

Dobrze czuje się na stanowisku cienistym lub półcienistym. Istnieją także odmiany niecierpka, które lubią stanowisko słoneczne. Najczęściej spotykany w kolorze białym, różowym, czerwonym i łososiowym. Podłoże dla niecierpka powinno być próchnicze i dość wilgotne – uważajmy jednak na przelanie. Niecierpków lepiej także nie zraszać wodą, ze względu na ryzyko chorób. Podczas kwitnienia dobrze wzmacniać niecierpki nawozem do roślin kwitnących lub balkonowych.

BEGONIE

 

Wygląd i potrzeby begonii zależą od odmiany. Begonia kaskadowa – lubi miejsca półcieniste, a podłoże powinno być próchnicze. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Przekwitnięte kwiatostany uszczykujemy – to przedłuża kwitnienie. Jest odmianą zwisającą – bardzo ładnie wygląda w koszach lub wiszących pojemnikach. Begonia stale kwitnąca lubi zaś stanowisko słoneczne. Ma grube, mięsiste i błyszczące liście. Preferuje glebę próchniczą, lekko kwaśną.

PETUNIA/SURFINIA

 

Petunia dobrze czuje się na stanowiskach półcienistych, a także osłoniętych od wiatru i deszczu, który może uszkadzać jej kwiaty. Należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Dla obfitego kwitnienia stosujemy nawóz dla tego typu roślin. Regularnie należy także uszczykiwać przekwitnięte kwiaty. Petunia w formie zwisającej zwana jest surfinią. Szczególnie warte uwagi są oryginalne odmiany tych kwiatów np. night sky – o kwiatach w kolorze niebieskim z białymi kropkami przypominającymi rozgwieżdżone niebo lub o kwiatach całkiem czarnych np. black mamba. Kosze, skrzynie i donice ze zwisającymi surfiniami będą wyglądać zjawiskowo.

AKSAMITKA

 

Lubi stanowiska słoneczne, a podłoże żyzne, przepuszczalne. Łatwa w uprawie i niewymagająca. Kwitnie obficie aż do mrozów. Doskonale sprawdza się również w warzywniku ponieważ odstrasza mszyce i zwalcza nicienie. Jest miododajna.

BAKOPA

 

Kwitnie od maja aż do przymrozków, a jej kwiaty są drobne białe, niebieskie lub różowe. Lubi słońce i półcień. Gleba dla bakopy powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Polecana jako roślina zwisająca.

FELICJA

 

Doskonała na słońce. Osiąga wysokość 20-40 cm. Podłoże żyzne i zasobne oraz przepuszczalne. To roślina wieloletnia, ale nie zimuje w naszym klimacie. Jednak zasadzona w pojemniku będzie kwitła i zdobiła balkon przez długi czas.

CZUBATKA

 

Roślina jednoroczna. Osiąga wysokość 30-40 cm. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża, umiarkowanie wilgotnego. Stanowisko słoneczne. Kwitnie długo o obficie, od maja do października. Dobrze reaguje na przycinanie, zabieg wzmacnia roślinę. Dobrze prezentuje się w wiszących pojemnikach. Sprawdzi się także na rabacie.

GAZANIA

 

Roślina jednoroczna. Osiąga wysokość 15-20 cm.Stanowisko słoneczne i ciepłe. Gleba żyzna i próchnicza. Kwiaty zamykają się w pochmurne dni. Kwitną do późnej jesieni. Wymagają regularnego podlewania. Na rabatę wysadzamy je dopiero gdy minie ryzyko przymrozków. Można je uprawiać w pojemnikach, a na czas przymrozków schować do pomieszczenia. Doskonała na rabaty, skarpy, murki, obwódki i do pojemników.

LOBELIA

 

Roślina jednoroczna.Osiąga wysokość do 15-30 cm, pędy długości 50-60 cm. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste, a podłoże żyzne, próchniczne, przepuszczalne. Nie znosi zalewania, ale też przesuszenia. Dobrze prezentuje się w pojemnikach podwieszanych, a także na skalniakach i na obwódki rabat. Podczas kwitnienia warto wzmacniać je nawozem do roślin kwitnących balkonowych.

Osiąga wysokość 10 do 30 cm, tworzy gęstą, niską darń.Roślina jednoroczna.Kwiaty żółte, przypominające stokrotki. Kwitnie od lipca do pierwszych mrozów. Lekka, przepuszczalna, dobrze uprawiona, umiarkowanie żyzna. Stanowisko słoneczne. Potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia. Dobra na rabaty i do pojemników. Zwana też polegnatką.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka