Poznajemy rośliny lubiące jesienne sadzenie

POZNAJEMY ROŚLINY LUBIĄCE JESIENNE SADZENIE

Czy jesień jest dobrą porą roku na zakładanie ogrodu i nowe nasadzenia? Oczywiście, że tak. Rośliny otrzymują w tym czasie doskonałe warunki – bez problemu się przyjmują, ukorzeniają przed rozpoczęciem zimy, a na wiosnę z pełną siłą ruszają w okres wegetacyjny.

Sadzone jesienią cieszy wiosną

Sadzenie roślin jesienią ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • rośliny lepiej się przyjmują – w okresie jesiennym mija ryzyko upałów i zazwyczaj aura jest bardziej deszczowa. Sprzyja to zapewnieniu roślinie odpowiedniej wilgotności, dzięki czemu lepiej się ukorzenia, a tym samym bez problemu zimuje.
  • jesienią zazwyczaj można kupić rośliny kopane z gruntu. Są one tańsze i opłacalne jest wówczas zakupienie ich większej ilości.
  • rośliny zasadzone jesienią są ładniejsze wiosną. Całą siłę mogą bowiem przeznaczyć na wzrost, a nie ukorzenianie się. Dzięki temu zdrowiej rosną, obficiej kwitną i lepiej znoszą letnie upały.

 

LISTA ROŚLIN LUBIĄCYCH JESIENNE SADZENIE:

ROŚLINY CEBULOWE

rośliny cebulowe

Aby nasz ogród na wiosnę ozdobiły piękne kwitnące rośliny cebulowe, powinniśmy zasadzić je w gruncie jesienią. Rośliny te lubią gleby przepuszczalne i źle znoszą miejsca nadmiernie wilgotne. Do grupy tej zaliczają się m.in.. żonkile, szafirki, przebiśniegi, krokusy, szachownice i tulipany.

Więcej: www.hortorus.pl/zasad-postepowania-roslinami-cebulowymi-nasadzen-jesiennych

RÓŻE

róże

Róże cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników. Nazywane są często królowymi ogrodu. Możemy wyróżnić wiele odmian róż – od pnących, rabatowych, wielkokwiatowych, po okrywowe i parkowe. Zależnie od odmiany różnią się wysokością, kolorem kwiatów i intensywnością zapachu. Róże dobrze rosną w miejscach ciepłych i zacisznych, na glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Wymagają regularnego nawożenia, przycinania oraz zimowej ochrony. Pierwsze cięcie róż sadzonych jesienią wykonujemy na wiosnę. Róże kopane z gruntu nie wymagają namaczania przed posadzeniem. Natomiast różom kupowanym z bryłą ziemi w tzw. kapersach warto na dwie godziny przed sadzeniem namoczyć korzenie w wodzie. Następnie starannie rozkładamy korzenie w uprzednio przygotowanym dołku. Szyjka korzeniowa powinna się znajdować równo z powierzchnią ziemi. Zasypujemy dołek mieszanką ziemi z torfem, lekko udeptujemy i obficie podlewamy.

Więcej na temat róż: www.hortorus.pl/ogrod-rozany.

DRZEWKA I KRZEWY OWOCOWE

drzewka i krzewy owocowe

Większość drzewek i krzewów owocowych z powodzeniem możemy wysadzać do gruntu jesienią. Pomijamy tu tylko rośliny owocowe ciepłolubne, a tym samym wrażliwe na mróz, takie jak na przykład brzoskwinie, morele, wiśnie lub czereśnie. Bezpiecznie za to możemy sadzić przykładowo jabłonie, śliwy oraz grusze. Dla roślin owocowych wybieramy miejsca słoneczne, ale najlepiej zaciszne. Drzewko sadzimy na głębokości 30 cm i średnicy około 40 cm. Na dno dołka wsypujemy warstwę próchniczej ziemi. Jeżeli korzenie są przesuszone, wstawmy je na kilka godzin do wody. Drzewko wsadzamy do przygotowanego dołka i zasypujemy ziemią. W przypadku krzewów, czynności są takie same, tylko dołek kopiemy mniejszy. Zasadzoną roślinę kopczykujemy (obsypujemy ziemią), by ochronić ją przed niskimi temperaturami. Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi dla drzewek i krzewów owocowych jest nawożenie, przycinanie oraz bielenie. W przypadku roślin sadzonych jesienią zabiegi te wykonywane są od wiosny, a bielenie dotyczy dopiero drzewek kilkuletnich. Pień młodych drzewek warto zabezpieczyć specjalną osłonką lub siatką, która będzie barierą dla gryzoni, a także dzikich lub domowych zwierząt.

Więcej na temat uprawy drzewek i krzewów owocowych: www.hortorus.pl/drzewka-i-krzewy-owocowe

IGLAKI

iglaki

Przed posadzeniem iglaków w wykopany w ziemi dołek wsypujemy ziemię o kwaśnym odczynie, właśnie taki preferuje ten typ roślin. Dołek powinien mieć głębokość dwa razy większą od bryły korzeniowej. Po posadzeniu mocno podlewamy. Podłoże wokół rośliny warto obsypać korą, co wspomaga zatrzymywanie wilgoci w glebie oraz ogranicza rozwój chwastów. Sadzonki drzewek iglastych najlepiej kupić w donicy lub z bryłą ziemi owiniętą jutą. Nie polecane do sadzenia są iglaki z samym gołym korzeniem, bez gruntu – są małe szanse, że taka roślina przyjmie się w ogrodzie. Do standardowych zabiegów pielęgnacyjnych iglaków zaliczyć należy nawożenie, które pierwszy raz wykonujemy na wiosnę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

https://www.hortorus.pl/dlaczego-sadzenie-roslin-jesienia-ma-sens/

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka