Rośliny oczyszczające powietrze

rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny doniczkowe przynoszą szereg korzyści ich właścicielom. Są piękną dekoracją wnętrza, dodając mu przytulności, ich widok wpływa relaksująco, a czynności pielęgnacyjne zmuszają do delikatnej aktywności fizycznej. Dla dzieci mogą być także ciekawym sposobem na naukę odpowiedzialności i opiekuńczości. Jednak jednym z ich największych plusów jest to, że bardzo pozytywnie wpływają na jakość powietrza w mieszkaniu oczyszczając je, a także dodatkowo natleniając. Zdolność te posiadają wszystkie rośliny, jednak niektóre robią to wyjątkowo skutecznie. 

 

Dlaczego warto kupić rośliny oczyszczające powietrze w domu?

Kupowanie roślin oczyszczających powietrze do mieszkania oprócz waloru dekoracyjnego, ma bardzo korzystny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu, dlatego coraz więcej osób przekonuje się do tego zdrowego wyboru. Rośliny oczyszczające absorbują szkodliwe substancje chemiczne i zanieczyszczenia, takie jak formaldehyd, benzen, toluen czy trichloroeten, które mogą być wytwarzane przez różne materiały wykorzystywane przy wykańczaniu wnętrza. Zwłaszcza w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach substancji toksycznych unoszących się w powietrzu  może być więcej.  Dodatkowo rośliny w procesie fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla, wydychany przez ludzi czy zwierzęta domowe, a w zamian uwalniają tlen. Redukcja zanieczyszczeń powietrza może zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, zatkany nos, czy suchość oczu. Wiele roślin oczyszczających powietrze jest stosunkowo łatwych w pielęgnacji, co sprawia, że są doskonałym wyborem również dla początkujących.

Przeczytaj nasz artykuł “TOP10 – najlepsze drzewa do ogrodu”.

 

Jak rośliny oczyszczają powietrze?

rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny filtrują powietrze w procesie wymiany gazowej zachodzącej przez aparaty szparkowe obecne na powierzchni liści. Z mieszaniny gazów roślina pobiera dwutlenek węgla, który potrzebny jest do zajścia fotosyntezy, w wyniku której powstaje tlen uwalniany z powrotem na zewnątrz. Jednak inne gazy, takie jak dwutlenek siarki, czy tlenki azotu są przez roślinę absorbowane i kumulowane w tkankach, lub neutralizowane w strefie korzeniowej, w czym mogą mieć swój udział także mikroorganizmy glebowe. 

 

Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze

Do ulubieńców oczyszczających powietrze rekomendowanych przez Zespół Hortorusa zaliczają się:

 • nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)
 • chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)
 • epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
 • sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
 • dracena wonna (Dracaena fragrans)
 • zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

 

Kwiaty oczyszczające powietrze — gdzie postawić?

rośliny oczyszczające powietrze

Ustawiając rośliny w mieszkaniu, warto przede wszystkim dostosować stanowisko do ich potrzeb. Zdrowe, zadowolone z warunków w jakich żyją rośliny rosną szybciej, a tam samym procesy wymiany gazowej i filtracji powietrza zachodzą sprawniej. Kolejnym czynnikiem, który warto brać pod uwagę jest funkcja danego pomieszczenia. Warto postawić rośliny, a zwłaszcza sukulenty w sypialni, ponieważ dobra jakość powietrza znacznie sprzyja skutecznej regeneracji podczas snu. Kolejnym pomieszczeniem, w którym możemy ustawić sporo roślin jest salon, czyli miejsce, w którym domownicy spędzają znaczną część dnia. Kuchnia może być źródłem zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza jeśli zaopatrzona jest w kuchenkę gazową, dlatego warto umieścić w niej rośliny takie jak bluszcz, które odporne są na trudne warunki, a jednocześnie skutecznie pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza. Należy jednak pamiętać o regularnym przecieraniu liści, aby usunąć z nich osiadające drobinki tłuszczu, które mogą blokować pracę aparatów szparkowych. Warto przeanalizować nasz tryb życia i zastanowić się, w jakich miejscach spędzamy najwięcej czasu. Może się okazać, że będzie to biuro, czy gabinet. Taką przestrzeń także można wypełnić roślinami, nawet jeżeli jest niewielka. Na  biurku z pewnością zmieści się mały sukulent, a na półce, lub naściennym kwietniku świetnie odnajdzie się epipremnum złociste.    

Przeczytaj artykuł “Storczyki — pielęgnacja, uprawa i przesadzanie”.

 

Pielęgnacja roślin oczyszczających powietrze

rośliny oczyszczające powietrze

Pielęgnacja roślin oczyszczających powietrze jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na ich zdrowy rozwój i efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń powietrza. O czym szczególnie należy pamiętać?

 • Podlewanie — regularne i umiarkowane podlewanie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia większości roślin. Unikaj przelania, które może prowadzić do gnicia korzeni. Niektóre gatunki dobrze znoszą całkowite przesuszenie podłoża, jednak zdecydowana większość za tym nie przepada, dlatego upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie mokra.
 • Nawożenie — rośliny oczyszczające powietrze zazwyczaj nie potrzebują intensywnego nawożenia. Stosuj wieloskładnikowy, dedykowany danej grupie roślin nawóz raz na miesiąc lub według zaleceń producenta w okresie wzrostu, czyli wiosną i latem.
 • Czyszczenie liści — regularnie oczyszczaj liście roślin z kurzu i brudu, aby umożliwić im skuteczną fotosyntezę i wymianę gazową. Kurz i brud na liściach mogą ograniczać zdolność rośliny do oczyszczania powietrza.
 • Przesadzanie — kiedy roślina podrośnie i korzenie wypełnią doniczkę, warto przesadzić ją do większego pojemnika. Przesadzanie pozwala roślinie na zdrowy i szybki rozwój.
 • Kontrola szkodników — monitoruj rośliny, aby upewnić się, że nie są atakowane przez szkodniki. W przypadku ich wystąpienia zastosuj odpowiednie środki zaradcze, aby jak najszybciej je zwalczyć.
 • Światło — rośliny oczyszczające powietrze są najwydajniejsze na stanowiskach odpowiednio dobranych do ich potrzeb. Umieść je w miejscach, gdzie otrzymają odpowiednią ilość światła rozproszonego, unikając bezpośredniego nasłonecznienia, które może powodować uszkodzenia liści.
 • Wilgotność — sprawdź, jakie wymagania dotyczące wilgotności ma dana roślina i postaraj się je zapewnić. W niektórych przypadkach można zastosować dodatkowe nawilżacze powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest suche.
 • Przycinanie — w miarę potrzeby przycinaj obumierające liście lub inne uschnięte części rośliny, aby zachować jej estetyczny wygląd i pobudzić nowy wzrost. Wiosną warto także przycinać rośliny aby zmobilizować je do wypuszczenia nowych pędów. Odcięte fragmenty można ukorzenić uzyskując w ten sposób nowe sadzonki. 

 

Rośliny filtrujące powietrze a alergie — co warto wiedzieć?

rośliny oczyszczające powietrze

Osoby cierpiące na alergie wziewne, powinny ze szczególną starannością zadbać o jakość powietrza w swoim domu. Same rośliny mogą w takim wypadku nie wystarczyć i konieczny może się okazać zakup oczyszczacza powietrza. Jednak wypełnienia wnętrz roślinami dodatkowo wspomoże pracę urządzenia. W tym przypadku sprawdza się zasada „im więcej, tym lepiej”, dlatego warto wybierać zarówno duże okazy, jak oraz umieszczać w pokoju dużą ilość roślin. Dzięki dobrej filtracji powietrza alergik może liczyć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia objawów takich jak astma, nieżyt nosa, swędzenie i suchość oczu. W przypadku uczulenia na pyłki należy zrezygnować z roślin kwitnących i zdecydować się na rośliny ozdobne z liści.  Warto także zakładać rękawiczki podczas pracy z roślinami, ponieważ niektóre z nich mogą wydzielać sok, mogący powodować podrażnienia i alergie skórne.  

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka