Porady ogrodnicze na maj

PORADY OGRODNICZE NA MAJ

„Póki w maju wiatr z północy, ma się u nas zimno w nocy” – Pankracy, Serwacy i Bonifacy to tak zwani „Zimni Ogrodnicy”, którym towarzyszy Święta Zofia – połowa miesiąca to ostatni dzień, w którym mogą wystąpić przymrozki. W tym roku 15 maja wypadają również Zielone Świątki: „Jeśli w Świątki deszcz pada, wielką biedę zapowiada”.

Ochrona przed przymrozkami

Aby ochronić wrażliwe rośliny przed przymrozkami należy je zabezpieczyć. Można do tego wykorzystać białą agrowłókninę. Okrywamy nią rośliny jeszcze przed zachodem słońca i odkrywamy wczesnym rankiem. Na początku miesiąca można wysiewać jeszcze ciepłolubne gatunki kwiatów jednorocznych. Jeśli będziemy wysiewać rośliny w odstępach czasowych to nasza rabata będzie dłużej kwitnąć i cieszyć oko. Co dwa tygodnie można do rabaty dosiewać maciejkę – będzie pięknie kwitła i cieszyła swoim zapachem przez całe lato.

Na początku miesiąca wsadzamy do gruntu mieczyki, a po połowie miesiąca dalie. Dobrze jest je zaprawić przed wsadzeniem do gruntu preparatem grzybobójczym.

Przycinanie krzewów kwitnących

Maj jest okresem przycinania krzewów kwitnących wczesną wiosną takich jak: forsycje, tawuły czy tamaryszki. Nie wykonujemy tej operacji co roku, wystarczy raz na 2-3 lata. Zabieg ten ogranicza rozrost roślin, ale też stymuluje je do kwitnienia w kolejnych latach. Pędy skraca się najczęściej o 1,3 długości. Koniecznie usuwamy pędy wybijające od podkładki i odrosty korzeniowe – zagłuszają one odmianę szlachetną.

Po Zimnych Ogrodnikach możemy wymienić bratki w naszych donicach na inne rośliny letnie. Begonie, pelargonie, surfinie będą kwitły aż do mrozów. Pamiętajmy o ich regularnym podlewaniu i nawożeniu. Nawozy stosowane do roślin kwitnących zawierają więcej składników które są wymagane w procesie kwitnienia – między innymi potasu i fosforu.

Odchwaszczenie trawy

W maju mamy już za sobą koszenie i nawożenie trawy. Teraz przychodzi czas na odchwaszczenie. Mniejsze skupiska chwastów (roślin których nie chcemy na naszym trawniku) możemy pozbywać się ręcznie. Do większych wykorzystujemy preparaty chemiczne – herbicydy zwalczające rośliny dwuliścienne. Jeśli na naszym trawniku pojawił się mech należy zastosować preparat lub nawóz z siarczanem żelaza. Mech rozwija się w środowisku kwaśnym, więc jesienią (wrzesień – październik) należy przeprowadzić wapnowanie.

Pierwsze warzywa

Na początku maja dojrzewają w gruncie: szczypiorek, koperek, rzodkiewka i sałata. Młode rzodkiewki są bardzo zdrowe i możemy je spożywać wraz z liśćmi. Koper i szczypiorek zrywamy bezpośrednio do spożycia. Pod koniec lata dojrzałe kwiatostany tego drugiego wykorzystujemy jako przyprawę do przetworów. W pierwszej połowie maja wysiewamy warzywa takie jak pietruszka i marchew. W drugiej warzywa ciepłolubne: fasolę szparagową, ogórki, dynię, cukinię. Aby przyspieszyć pojawianie się części jadalnych możemy rośliny wysadzać do gruntu z rozsady. Jednak wykonujemy to po ostatnich przymrozkach. Pomidory z rozsady sadzimy w drugiej połowie maja. Dwa tygodnie po ich posadzeniu możemy je zasilić saletrą amonową lub innymi nawozami wieloskładnikowymi.

Majowe ciecie drzew owocowych

Jeśli nie udało nam się przyciąć drzew owocowych w zimie to ostatnią możliwością jest przycięcie ich w trakcie kwitnienia. Takie cięcie reguluje nam wzrost drzewa. Cięcie majowe umożliwia nam zaobserwowanie które pąki kwiatowe przetrwały zimę. W trakcie takiego cięcia wycinamy nadmiar przyrostów jednorocznych, pędy chore, uszkodzone przez mróz, rosnące w dół i krzyżujące się. Przy okazji wytniemy sporo kwiatów, ale za to te które pozostaną będą dużo większe. Cięcie wykonujemy w słoneczny i suchy dzień aby zabezpieczyć drzewo przed chorobami. Rany po cięciu grubszych gałęzi smarujemy specjalnym preparatem, najlepiej ze środkiem grzybobójczym. W trakcie kwitnienia roślin pestkowych (wiśnie, czereśnie, śliwy) należy wykonać opryski przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych i powtórzyć je po kwitnieniu. W tym wypadku usuwanie porażonych owoców oraz systematyczne przycinanie, w tym przycinanie porażonych pędów, zmniejsza ryzyko infekcji. W przypadku wystąpienia choroby w latach poprzednich pod żadnym pozorem nie kompostujemy opadłych liści czy owoców, są one bowiem źródłem chorób na rok następny.

Ochrona przed szkodnikami

W maju pojawiają się również pierwsze pokolenia mszyc, a także mogą pojawić się przędziorki. Należy dokładnie lustrować rośliny które są szczególnie narażone na te szkodniki, i niezwłocznie wykonać zabieg zwalczania. W połowie maja możemy również zwalczać owocówkę śliwkóweczkę – pierwszego pokolenia na śliwce. W maju szczególnie należy pochylić się nad różami, na których w tym okresie można zaobserwować mszyce, skoczka różanego, a także nimułkę różaną.

Przeczytaj także:
PORADY OGRODNICZE NA CZERWIEC

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka