
PORADY OGRODNICZE NA KWIECIEŃ
Porady ogrodnicze na kwiecień odzwierciedla przysłowie: „Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata”. Tegoroczna sytuacja za oknem to potwierdza – piękne słońce grzeje, a jednocześnie zdradliwy i zimny wiatr dmucha nam w plecy.
Zadbaj o rośliny cebulowe
W ostatnich latach kwiecień jest raczej suchym miesiącem. W związku z tym, wiele roślin warto dodatkowo podlać, aby zapewnić im odpowiedni start na cały sezon. Szczególnie wdzięczne będą za to rośliny cebulowe, które upodobały sobie ten miesiąc na okres najintensywniejszego wzrostu i przede wszystkim – kwitnienia. Pomocne będzie również delikatne odchwaszczenie ich i nawiezienie nawozem mineralnym.
Nawożenie trawy
Kwiecień jest również okresem, w którym rozpoczynamy nawożenie wielu innych roślin, w tym także trawy. Możemy ją nawieźć na początku drugiej połowy miesiąca, zaraz po pierwszym koszeniu. Najlepiej zastosować do tego nawozy mineralne wieloskładnikowe. Należy jednak pamiętać, żeby rozsypać nawóz na suchą trawę i dopiero później podlać.
Pierwsze szkodniki
W połowie miesiąca zaczynają również pojawiać się pierwsze przędziorki i mszyce wylęgające się z jaj zimowych. W przypadku zaobserwowania przędziorków, zabieg opryskiwania należy powtórzyć po około 7-10 dniach od pierwszego oprysku. Jeśli w roku poprzednim na jakichś roślinach wystąpiły szpeciele warto pomyśleć o zastosowaniu preparatu przeciwko nim już teraz.
Pielęgnacja pnączy
W tym czasie również wykonujemy pierwsze zabiegi pielęgnacyjne, skierowane na pnącza. Powojniki, bluszcz, glicynia, winobluszcz czy wiciokrzew rozpoczynają wtedy wzrost, w związku z tym warto je zasilić. Z nawożeniem aktinidii wstrzymujemy się jednak do maja.
Ostatnie przycinanie
Porady ogrodnicze na kwiecień to także informacje na temat przycinania drzew i krzewów owocowych. Kwiecień to ostatni moment na przycinanie winorośli, śliw, jabłoni i grusz oraz drzew i krzewów ozdobnych. Cięcia potrzebują także żywopłoty, budleje, tawuły japońskie, hortensje, powojniki oraz róże. Przycinamy także te rośliny, które dopiero co zostały posadzone.
Nowe nasadzenia
Przygotowujemy glebę pod uprawę. Należy ją spulchnić, nawieź, a także zagrabić. Przekopujemy rabaty. Przy wymagających tego krzewach przeprowadzamy ściółkowanie uzupełniające.
Mamy tu spore pole do popisu. Sadzimy drzewka i krzewy owocowe, iglaki, rośliny zimozielone oraz trawy ozdobne.
W kwietniu możemy sadzić do gruntu cebule i kłącza roślin, które zakwitną latem. Należą do nich m.in. mieczyki, lilie, frezje, kosaćce, pacioreczniki, begonie, canny i krokosmie.
W warzywniku
Do gruntu możemy już posadzić rozsadę cebuli, pora, wczesnej kalarepy i sałaty oraz wysiać nasiona buraków, kopru, pasternaku, kolendry, cząbru i ogórecznika. W razie zapowiadanych przymrozków uprawy okrywamy agrowłókniną.
Pikujemy wschodzące siewki pomidorów i papryki.
Porządkujemy i pielęgnujemy truskawki oraz poziomki – wzruszamy glebę, usuwamy zeschnięte liście oraz pojawiające się rozłogi.
Przesadzanie roślin domowych
Kolejnym zabiegiem, który powinniśmy wykonać w drugiej połowie miesiąca jest przesadzenie roślin zimujących w pomieszczaniach. Należy pamiętać, aby po zimie, przed wystawieniem na dwór, przeprowadzić ich oczyszczanie ze starych liści oraz złamanych czy uszkodzonych gałązek. W marcu i kwietniu przesadzamy również rośliny doniczkowe domowe. Pamiętając, aby nie robić tego częściej niż co 2-3 lata i jedynie w przypadku roślin, które tego potrzebują.
Nawożenie roślin ozdobnych
Na przełomie kwietnia i maja nawozimy rośliny ozdobne nawozami wieloskładnikowymi. Nie można przeprowadzać nawożenia zbyt wcześnie, aby roślin nie uszkodziły przymrozki, które jeszcze do tego czasu mogą się pojawiać.
Więcej na temat wiosennego nawożenia przeczytacie w artykule: Wiosenne nawożenie w ogrodzie.
Rośliny kwitnące
Możemy wysadzić już na miejsce stałe rozsadę kwiatów takich jak, lewkonie, lwie paszcze, niezapominajki, stokrotki i bratki. Bezpośrednio do gruntu wysiewamy nasiona godecji, nagietka, nasturcji czy słonecznika.
Dzielimy i przesadzamy byliny kwitnące latem i jesienią. Należą do nich na przykład floksy, funkie, rojniki i rozchodniki.
Porządek w oczku wodnym
Oczyszczamy oczko wodne z resztek roślin i pokarmu dla ryb. Sprawdzamy filtry i pompy oraz szczelność folii. Możemy pokusić się o posadzenie nowych roślin wodnych. Jeśli na zimę opróżnialiśmy oczko z wody, to teraz możemy je ponownie napełnić. Możemy także wpuścić do zbiornika nowe ryby.
Porady ogrodnicze na maj