Porady ogrodnicze na czerwiec

Porady ogrodnicze na czerwiec

PORADY OGRODNICZE NA CZERWIEC

„Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje.” To właśnie od czerwcowej pogody zależy jakie będą zbiory w danym roku. Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje”.

Pielęgnacja bylin

Na początku czerwca kończą swoje kwitnienie różne odmiany różaneczników i azalii. Przekwitłe kwiatostany swoim wyglądem szpecą wtedy ogród, a opadnięte płatki leżąc na ziemi mogą być dobrą pożywką dla grzybów. Pomimo iż krzewów wrzosowatych się nie przycina (wyjątek stanowią wrzośce i wrzosy!palcami usuwamy przekwitłe kwiatostany u nasady pędu. Rośliny nie będą się skupiały na wytworzeniu nasion z przekwitłych kwiatostanów, za to zawiążą więcej pąków na rok następny a także bardziej się zagęszczą i wzmocnią.

Niskie byliny kwitnące wiosną można w tym miesiącu podzielić. Do tego celu używamy ostrego szpadla, którym dzielimy kępy na części. Uzyskane fragmenty czyścimy, sadzimy i podlewamy. Można je dodatkowo po posadzeniu delikatnie cieniować, aby nie traciły zbyt szybko wody.

Byliny rosnące wysoko, a
kwitnące później, pod ciężarem kwiatów, będą się wyginać lub łamać. Jeśli dojdzie do tego jeszcze silny wiatr czy deszcz mogą przestać wyglądać atrakcyjnie.  Dobrym pomysłem jest więc zamocowanie przy nich podpór już teraz. Stosujemy druciane stelaże,  bądź konstrukcje z kilku palików i sznurka.  W tym drugim przypadku możemy podwyższać sznurek w miarę wzrostu rośliny.

Wykopujemy rośliny cebulowe

Czerwiec jest miesiącem w którym należy wykopać cebule roślin kwitnących wiosną. Głównie cebule tulipanów nie powinny spędzać  całego sezonu w ziemi. Zbyt się zagęszczają przez co pogarszają się ich warunki do wzrostu.  Krokusy, Hiacynty i rośliny o drobnych cebulkach mogą rosnąć w jednym miejscu dłuższy czas. Jednak gdy zrobi się ich zbyt dużo i przestaną obficie kwitnąć też należało by je wykopać i pooddzielać. W trakcie tej czynności wybieramy cebule najsilniejsze i zdrowe. 

Pielęgnacja róż

W czerwcu zaczynają obficie kwitnąć róże – wymagają więc zwiększonej pielęgnacji. Podczas upałów należy je podlewać obficie, ale niezbyt często. Co jakiś czas lustrujemy rośliny w poszukiwaniu szkodników (mszyc, przędziorków) aby w odpowiednim czasie im zapobiec. W trakcie ciepłej i wilgotnej pogody mogą pojawiać się pierwsze objawy czarnej plamistości na róży.  

Przekwitające kwiaty z krzewów należy systematycznie usuwać – przedłuża to okres w którym roślina wygląda atrakcyjnie. 

Cały czas dbamy o rośliny rosnące w donicach na balkonach. Wymagają one systematycznego nawadniania. Aby kwitły obficie należy dostarczać im nawozów wieloskładnikowych dla roślin kwitnących. Lepiej częściej nawozić je mniejszą dawką nawozu niż rzadziej, a wyższym stężeniem.

Pierwsze owoce

W czerwcu możemy spodziewać się już pierwszych zbiorów z własnych plantacji: jagody kamczackiej, truskawek i poziomek a później porzeczek, malin i wczesnych czereśni. Truskawki jak poziomki i maliny należą do delikatniejszych owoców. Jeśli nie mamy zamiaru zjeść owoców bezpośrednio po zbiorze, dobrym pomysłem jest zebranie ich nie w pełni dojrzałych i umieszczenie w lodówce. Czereśnie zbieramy wraz z szypułką, bez niej będą szybciej zagniwały. 

Nie tylko my czekamy z niecierpliwością na pierwsze zbiory. Wiele owoców cieszy się dużą popularnością również ptaków – szpaków, kosów czy kwiczołów. Dobrym sposobem w wielu przypadkach okazuje się najzwyklejszy strach imitujący sylwetkę człowieka. Jednocześnie możemy zawiesić również atrapę sztucznego jastrzębia czy innego drapieżnika. Na dwa tygodnie przed zbiorem umieszczamy go wśród roślin, które chcemy zabezpieczyć. Jeszcze innym sposobem na najbardziej nieustraszone ptactwo jest umieszczenie siatki na roślinie. Niskie drzewa i krzewy ochroni nam siatka na stelażu a na duże drzewa możemy jedynie zarzucić ją luzem – zawsze jakaś część zbiorów się uchroni. 

Pielęgnacja pomidorów

Jeśli zaangażowaliśmy się w uprawę pomidorów to w tym miesiącu mamy przy nich dość sporo do robienia. Należy je systematycznie podlewać, odchwaszczać i nawozić. W momencie gdy rośliny osiągną wysokość około 20-30 cm należało by zapewnić im podporę w postaci palika. Bez niej mogą się poprzewracać . Pamiętamy aby do palika roślinę przytwierdzić paskiem materiałowym lub foliowym. Nie używać do tego sznurków – pomidory są wrażliwe na uszkodzenia . W tym czasie również usuwamy zbędne pędy, aby rośliny zbytnio się nie zagęściły i nie wpłynęło to negatywnie na wielkość owoców. Pomidory o dużych owocach prowadzimy tylko na jeden pęd, pomidory koktajlowe można prowadzić na więcej. Należy jednak pamiętać iż przy zbytnim zagęszczeniu rośliny łatwiej chorują i zawiązują mniej owoców. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem.

Walka ze szkodnikami

Malwy

Na malwie w tym miesiącu mogą pojawić się pierwsze objawy rdzy malwy. Na wierzchniej stronie liścia możemy obserwować drobne żółte plamki. W miarę rozwoju choroby liczba plam się powiększa. Porażone liście schnął i w większości opadają. Grzyb zimuje w resztkach roślinnych więc porażone liście palimy nie kompostujemy. W momencie zaobserwowania pierwszych objawów należy opryskać roślinę preparatami grzybobójczymi zawierającymi na przykład tebukonazol.

Truskawki

Na truskawkach ale i również na roślinach ozdobnych w czerwcu może pojawiać się grzyb powodujący szarą pleśń. Najlepiej objawy widoczne są na owocach, pod postacią brunatnych plam. W dalszym etapie rozwoju owoce gniją i pojawia się szary puszysty nalot. Ograniczamy chorobę poprzez unikanie zbyt dużego zagęszczenia roślin i odchwaszczanie.  W przypadku pojawienia się go w roku bieżącym, resztek po zbiorach nie kompostujemy.  Jeśli pojawi się na owocach wykonajmy oprysk roślin preparatami o krótkim okresie karencji. Rośliny ozdobne nie wymagają sprawdzania okresu karencji. Przy dżdżystej pogodzie i wahaniach temperatury szara pleśń może pojawiać się na cyprysikach czy żywotnikach. 

Jeśli w roku poprzednim pojawiły się w naszym ogrodzie czerwce, to w tym roku konieczne będzie ich zwalczanie – wykonywanie oprysku w dwutygodniowych odstępach.  

Przędziorka

W obecnych warunkach sporo na roślinach pojawia się przędziorka (szczególnie róża). Po zaobserwowaniu pierwszych objawów rośliny opryskujemy preparatem chemicznym i powtarzamy po upływie 7-10 dni. Jeśli zaobserwujemy tego szkodnika na roślinach owocowych które już dojrzewają bądź ziołach należy zastosować preparat naturalny i wykonać 2-3 opryski w odstępie 3 dni.

Mszyce

W czerwcu na roślinach mogą wystąpić również duże ilości mszyc. Jeśli pojawią się na roślinach ozdobnych możemy zastosować wiele preparatów, w tym z grupy pyretroidów. Należy jednak pamiętać iż preparaty te są skuteczne w temperaturach poniżej 20°C. Na mszyce na roślinach owocowych, które właśnie dojrzewają można stosować preparaty chemiczne z zachowaniem okresu karencji. Zioła opryskujemy JEDYNIE preparatami naturalnymi wykonując 1-2 zabiegi w odstępie 3 dni.

Należy pamiętać aby wykonywać zabiegi w odpowiedniej temperaturze, przy braku opadów i wiatru a także nie w pełnym słońcu. Tylko w takich warunkach są one skuteczne. Jednocześnie należy przeprowadzać systematyczne przeglądanie roślin, aby nie przeoczyć zagrożenia. Jeśli nie jesteśmy pewni lub mamy wątpliwości co zrobić z zaatakowaną rośliną, należy skontaktować się z odpowiednio do tego przygotowaną osobą.

Przeczytaj także:
PORADY OGRODNICZE NA LIPIEC

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka