Porady ogrodnicze na marzec

PORADY OGRODNICZE NA MARZEC

W marcu prace w ogrodzie ruszają pełną parą. Pod koniec miesiąca, gdy temperatura ustabilizuje się powyżej 0 stopni Celsjusza, można rozpocząć zdejmowanie osłon ochraniających zimą krzewy i młode wrażliwe drzewa. Osłony najlepiej zdejmować w pochmurny dzień. Zmniejsza się wtedy ryzyko gwałtownych spadków temperatury, niekorzystnych dla roślin.

Drzewa i krzewy ozdobne

Przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących na przełomie wiosny i lata oraz latem. Gatunki kwitnące wiosną przycinamy po zakończeniu kwitnienia. Rany po cięciu zabezpieczamy smarując je środkiem grzybobójczym.

Pod koniec miesiąca możemy sadzić i przesadzać drzewa i krzewy ozdobne. Zasilamy je także dobrze przekompostowanym obornikiem lub nawozem wieloskładnikowym, najlepiej przeznaczonym dla konkretnych rodzajów roślin. Pod roślinami iglastymi warto rozłożyć rozdrobnioną korę, która ograniczy rozwój chwastów i zmniejszy parowanie wody z podłoża.

Przygotowujemy miejsce do posadzenia nowych roślin. Usuwamy chwasty, rozsypujemy nawozy mineralne lub kompost i przekopujemy, a następnie wyrównujemy podłoże.

Drzewka i krzewy owocowe

Przeglądamy drzewka i krzewy w poszukiwaniu chorób. Wykonujemy opryski zabezpieczające przed ich rozwojem, na przykład przed kędzierzawością liści brzoskwiń, parchem jabłoni i gruszy oraz chorobami grzybowymi. Więcej na ten temat: Oprysk drzewek i krzewów owocowych.

Wykonujemy cięcie prześwietlające. Rany po cięciu zabezpieczamy smarując je środkiem grzybobójczym.

To także dobry moment na sadzenie nowych drzewek i krzewów owocowych.

Sadzimy i siejemy

Sadzimy przy sprzyjającej pogodzie złocienie, paprocie i większość roślin skalnych.

Pod koniec miesiąca gdy ziemia jest rozmarzła i ogrzana, można wysiewać do gruntu na miejsce stałe smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią i chabry.

Jeśli pogoda jest sprzyjająca możemy już wysiać do gruntu warzywa odporne na niższą temperaturę np. bób, groch, rzodkiewkę, pasternak, marchew, szpinak, pietruszkę. Grządki z nasionami przykrywamy włókniną, która ochroni wschodzące warzywa przed spadkami temperatury. Do gruntu możemy także posadzić czosnek i dymkę.

Marzec to także czas przygotowywania rozsad warzyw. Wysiewamy na przykład por, pomidor, dynię, oberżynę, arbuz, paprykę, bakłażan, kalafior, kalarepę, karczochy, sałatę gruntową, kapustę głowiastą, cykorię, kapustę pekińską czy brokuł.

Przeczytaj także: Zakładamy warzywnik

Trawnik

Trawnik porządkujemy po zimie – wygrabiamy gałęzie, liście, suchą trawę oraz zasypujemy i wyrównujemy kretowiska oraz wszelkie zagłębienia. Wałujemy powierzchnię trawnika i napowietrzamy darń nakłuwając ją widłami lub za pomocą aeratora. Nawozimy nawozem do trawników. Dosiewamy trawę, nasiona przykrywamy warstwą ziemi i lekko ją ubijamy. Przeczytaj także: Wiosenna pielęgnacja trawnika.

Balkony i tarasy

Do skrzynek i donic sadzimy rośliny sezonowe np. bratki. Jak dbać o tego rodzaju kwiaty pisaliśmy w artykule: Urokliwe bratki.

Przeczytaj także:

Porady ogrodnicze na kwiecień

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka