
Porady ogrodnicze na listopad
Porady ogrodnicze na listopad – jakie prace należy wykonać? Listopad nie rozpieszcza ciepłymi temperaturami. Trzeba pomyśleć już o zabezpieczeniu roślin przed mrozem i wykopaniu tych, które w gruncie nie zimują. Warto zabezpieczyć także urządzenia ogrodnicze i meble ogrodowe. Do tego dochodzą stałe prace pielęgnacyjne i porządkowe. To również ostatnia chwila na sadzenie drzew i krzewów. To dla nich dobry czas na ukorzenienie się zanim przyjdzie zima.
Porządki
Prac porządkowych w listopadzie jest sporo.
Regularnie grabimy spadające z drzew liście. Ich zaleganie na trawniku oraz na rabatach może powodować choroby. Usuwamy chore i opadłe liście róż, a także zeschnięte owoce z drzew. Wycinamy dwuletnie pędy malin. Oczyszczamy grządki warzywne z resztek roślin. Grządki przekopujemy i zostawiamy w tzw. ostrej skibie. Możemy rozłożyć na nich obornik lub kompost.
Wykopujemy rośliny niezimujące w gruncie np. mieczyki i dalie. Przechowujemy je w suchym i przewiewnym miejscu.
Trawnik kosimy jeśli jeszcze rośnie. Na bieżąco grabimy i usuwamy opadłe liście.
Sadzimy
To dobry czas na sadzenie roślin z odkrytym korzeniem. Teraz ich ceny w centrach ogrodniczych będą dużo korzystniejsze niż na wiosnę. Sadzimy m.in. drzewka i krzewy owocowe.
Możemy w warzywniaku wysiać pietruszkę, marchew, szpinak czy koper na wczesny zbiór wiosenny.
Podlewanie
Iglaste i liściaste drzewa oraz krzewy zimozielona warto podlać, póki ziemia nie jest jeszcze zamarznięta. Ochroni je to przed tzw. suszą fizjologiczną i pomaga przezimować. Rośliny te są aktywne także zimą i podczas słonecznych ale mroźnych dni pędy wyparowują wodę, a nie mogą jej pobrać z zmrożonej ziemi.
Oczko wodne
Nie zapomnijmy zabezpieczyć je przed zasypaniem liśćmi. Oczywiście należy także przenieść ryby do akwarium, wyłączyć i wyczyścić wszelkie urządzenia typu filtry i pompy oraz spuścić wodę i oczyścić zbiornik z mułu i resztek roślin.
Osłaniamy przed mrozem
Róże osłaniamy matami lub włókniną a podstawy obsypujemy kopczykiem ziemi. Osłaniamy także rośliny owocowe – u podstawy obsypujemy je ziemią, zaś pień i koronę owijamy z pomocą sznurka słomą lub tekturą. Winorośle ściągamy z podpór, układamy na ziemi i obsypujemy warstwą gleby. Po pierwszych przymrozkach okrywamy np. lawendę, trawę pampasową, gęsiówkę, tymianek i inne rośliny wieloletnie, wrażliwe na niską temperaturę. Przed mrozem warto zabezpieczyć także wysadzone niedawno cebule tulipanów, narcyzów i szafirków – możemy okryć je iglastymi gałązkami.
Nie zapomnijmy zabezpieczyć roślin na tarasach i balkonach. Jeśli możemy schowajmy je do pomieszczeń. Jeśli nie mamy takiej możliwości możemy wsadzić donice z rośliną w karton i obsypać styropianem, słomą lub trocinami. Pędy roślin owijamy agrowłókniną.
PORADY OGRODNICZE NA GRUDZIEŃ
| ||||||||