
Porady ogrodnicze na grudzień
Porady ogrodnicze na grudzień – jakie prace należy wykonać w ogrodzie? W grudniu wbrew pozorem również czeka nas trochę zajęć.
Odśnieżanie ogrodu
Gdy spadnie śnieg warto otrząsnąć go z roślin zimozielonych. Ciężki śnieg może spowodować ich odkształcenie lub nawet złamanie. Rośliny o pokroju kolumnowym możemy owiązać sznurkiem lub elastyczną siatką, by pod ciężarem śniegu nie uległy odkształceniu.
Co jakiś czas sprawdzamy osłony na roślinach. Regularnie poprawiamy je i uzupełniamy jeśli uległy uszkodzeniu. Jeśli mamy jeszcze rośliny, które wymagają osłonięcia robimy to teraz.
Sprawdź artykuł: Zimowa ochrona roślin
Nie składujmy na trawniku odgarniętego śniegu, jego ciężar będzie niszczył trawę, a poza tym ograniczy dostęp tlenu – to wszystko zwiększa ryzyko chorób grzybowych. Z tych samych powodów nie dopuszczajmy do tego, by trawnik pokrył się śniegowo-lodową skorupą. Gdy mimo wszystko do tego dojdzie ponakłuwajmy ją widłami – zapewni to dopływ tlenu.
Śnieg najlepiej odgarniać pod drzewa. Gdy rozpoczną się roztopy drzewa otrzymają sporą dawkę wody.
Bielenie drzew
W drugiej połowie grudnia bielimy drzewa i krzewy owocowe. Nie bielimy drzewek najmłodszych. Bielenie ma zapobiegać tzw. pęknięciom mrozowym, które mogą powodować rany zgorzelinowe. Pęknięcia powstają na skutek różnicy temperatur – ogrzane w ciągu dnia słońcem pnie drzew, wieczorem zostają gwałtownie schłodzone przez mróz – na skutek tego procesu kora drzew może pękać. Bieląc drzewa zapobiegamy ich nadmiernemu ogrzewaniu. Tym samym zmniejszamy ryzyko powstania dużej różnicy temperatur i zniszczenia pnia drzewa.
Drzewa bielimy mlekiem wapiennym. Możemy kupić gotowe lub sporządzić je sami, mieszając 2 kg wapna palonego w 10 litrach wody.
Zabieg bielenia powtarzamy w lutym, gdy warstwa nałożona w grudniu zostanie zmyta przez opady.
Przechowywane cebule
Sprawdzamy stan cebul, kłączy i bulw roślin przechowywanych i oczekujących do nasadzeń wiosennych. Wyrzucamy okazy chore i uszkodzone. Pamiętajmy by cebulki przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu. Cebule, które nasadziliśmy w ogrodzie jesienią okryjmy gałązkami iglaków.
Rośliny domowe
Dbamy o rośliny doniczkowe domowe – oczywiście stale je podlewamy, oczyszczamy z kurzu i zraszamy.
Sprawdź artykuł: Pielęgnacja roślin domowych zimą
Podlewanie roślin zimą
Nie zapominamy o podlewaniu roślin schowanych przed mrozem w pomieszczeniach. Przeglądamy je czy nie mają szkodników, jeśli się pojawią stosujemy oprysk. Rośliny zimozielone rosnące w pojemnikach na zewnątrz także podlewamy, ale wyłącznie podczas dłuższych odwilży. Jeśli tego nie zrobimy grozi im tzw. susza fizjologiczna. Rośliny te nie przechodzą w okres spoczynku i nawet zimą odparowują w naturalnych procesach wodę. Zimą mają jednak problem by uzupełnić zapasy wody – nie pozwala na to zmrożony grunt. Dlatego tak ważne jest, by w czasie odwilży dostarczyć im wodę.
Dokarmianie ptaków
Dokarmiamy ptaki. Uzupełniamy nasze karmniki na bieżąco i czyścimy je z resztek jedzenia i ptasich odchodów. Jeśli nie mamy karmnika – koniecznie go zamontujmy. Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Warto pamiętać o nich co roku – będą wracać. Duzy wybór karmników znajduje się w naszym Centrum – do tego warto zakupić karmę. Ptaki skuszą się na ziarna słonecznika, rozdrobnione łuskane orzechy a nawet siemię lniane czy płatki owsiane polane olejem – nasiona te dostarczą im sporą dawkę energii. Oczywiście nie zapominajmy o powieszeniu kawałka słoniny. Karmnik umieszczamy w miejscu zacisznym i bezpiecznym dla ptaków, tak by dostęp do karmnika był utrudniony dla kotów.
Sprawdź artykuł: Dokarmianie ptaków zimą
Konserwacja narzędzi
Zima to dobry czas by zadbać o narzędzia – konserwujemy je, smarujemy olejem i czyścimy. Narzędzia przechowujmy w suchym miejscu, tak by ograniczyć ryzyko rdzewienia. Grabie, łopaty, motyki, pazurki, sekatory, nożyce oczyszczamy z resztek roślin. Drobne narzędzia jak np. sekatory warto odkazić wrzątkiem lub spirytusem – zniszczy to bakterie, grzyby i nicienie. Jeśli to możliwe naprawiamy lub dajemy do naprawy zniszczone narzędzia elektryczne i spalinowe. Warto zapoznać się z instrukcją konserwowania takiego sprzętu i zastosować zawarte w niej instrukcje. Być może niektóre nasze sprzęty wymagają naostrzenia – teraz możemy to zrobić.
Dekoracje świąteczne
Zdobimy dom na święta. Z typowych roślin domowych, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem i najczęściej w tym okresie kwitną warto wybrać grudnik, amarylis i gwiazdę betlejemską. Więcej na temat tych roślin w artykule: Zimowe rośliny domowe.
Z niewielkich drzewek możemy postawić w domu cyprysik lub świerk w donicy. W sprzedaży posiadamy te rośliny, dodatkowo świątecznie udekorowane. Wybieramy i kupujemy drzewko bożonarodzeniowe. Dekorujemy dom świątecznymi ozdobami, stroikami i światełkami. Światełkami możemy ozdobić także choinki rosnące w ogrodzie. Gdy spadnie śnieg, będą tworzyć wyjątkową świąteczną atmosferę.
Sprawdź artykuły: Jaką choinkę ciętą wybrać?