Popularne jesienne kwiaty

POPULARNE JESIENNE KWIATY

Jesień nie oznacza końca kolorów kwiatów w naszym ogrodzie. Jest wiele pięknych gatunków, które będą zdobić nasz ogród aż do pierwszych mrozów. I nie są to tylko wrzosy i chryzantemy.

Niestety nie wszystkie przetrwają zimowe warunki, ale niektóre z nich mogą być doskonałym uzupełnieniem pustej, po wiosennych kwiatach rabaty. Nadadzą też barw naszemu jesiennemu ogrodowi. Przedstawiamy niektóre z tych roślin z uwzględnieniem ich potrzeb i warunków, które preferują.

Z powodzeniem możemy także komponować z nich jesienne kosze, które ozdobią taras lub balkon. Przykładowo białe i różowe wrzosy w połączeniu ze srebrnymi mrozami będą idealnie do siebie pasować. Zestaw doskonały tworzą niewysokie fioletowe astry z kwitnącą na żółto ajanią i oryginalną kapustką ozdobną. Zawsze ciekawie wygląda dodana do takiej kompozycji trawa ozdobna. Nie zapominajmy o dodatkach w postaci niewielkich dyń lub tykw. Dopełniają i urozmaicają kompozycję. Tego typu dekoracje mogą nadać także jesiennego klimatu naszemu domowi.

 

WRZOSY

Wrzosy lubią miejsca słoneczne i niezbyt mokre. Nie będą dobrze rosły w miejscach, których na wiosnę lub jesień stoi woda. W takich lokalizacjach ich korzenie mogą zacząć gnić. Nie będą także czuły się dobrze w miejscach cienistych. Gleba powinna być kwaśna. Lepiej podlewać je rzadziej ale bardziej obficie. Nie przycinamy wrzosów po zakończeniu kwitnienia ale dopiero na wiosnę. Zimą przekwitnięte kwiatostany i pędy będą chronić roślinę przed mrozem. Przycięcie wiosenne sprzyja rozrastaniu i lepszemu kwitnięciu wrzosów. Zabezpieczenie tych roślin przed zima jest konieczne. Możemy okryć je agrowłókniną bądź stroiszem. Nie można okrywać ich słomą bądź gałązkami drzewek liściastych. Korzenie wrzosów mogą przez to zacząć gnić.

Więcej informacji: www.hortorus.pl/wrzosy

CHRYZANTEMY

Chryzantemy rosnące na rabacie lubią słońce i żyzną, przepuszczalną, najlepiej zasadową glebę. Uważamy z podlewaniem. Nie służy im zarówno przelanie, jaki i przesuszenie. Kwiaty ścinamy gdy przekwitną lub zniszczy je pierwszy przymrozek. Na zimę chryzantemy trzeba zabezpieczyć. Okrywamy je stroiszem lub agrowłókniną. Nie stosujmy jako okrycia liści, kory czy kompostu – chryzantemy ulegną razem z nimi rozkładowi.

Więcej informacji: www.hortorus.pl/chryzantemy

PERNETIA SPICZASTA


Bardzo ciekawa krzewinka o dekoracyjnych owocach. Możemy wykorzystać ją przy tworzeniu skalniaka lub wrzosowiska. Sprawdzi się także w pojemnikach na tarasach lub balkonach. Istnieje duże prawdopodobieństwo przemarznięcia podczas ostrej zimy, nawet mimo okrycia i zabezpieczenia rośliny. Ale czy mimo wszystko nie warto? Pięknie ozdobi nasz jesienny ogród. Należy do rodziny wrzosowatych i lubi takie same warunki uprawy.

MECH KORALOWY


Niezwykle urokliwa roślinka o bardzo dekoracyjnych owocach, przypominających mech pełen korali. To nertera płożąca. Najczęściej występuje w kolorze białym, żółtym i pomarańczowym. Dobrze rośnie w jasnych miejscach, ale nie na bezpośrednim słońcu. Nie lubi zbyt wysokich temperatur ani przesuszenia. Na zewnątrz możemy uprawiać ją od wiosny do jesieni. Na zimę konieczne jest przeniesienie jej do domu. Idealna na balkon lub taras.

KAPUSTKA OZDOBNA


Piękna i kolorowa jesienna dekoracja rabaty, wygląda niezwykle oryginalnie. Utrzyma się nawet do pierwszych przymrozków, ładnie wygląda ozdobiona szronem. Znosi mrozy nawet do -15 stopni. Może więc z powodzeniem zdobić ogród całą zimę, jeśli jest ona łagodna. Lubi słońce i jasne stanowisko. Preferuje ziemią przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną. Jest jednoroczna. Możemy uprawiać je także w donicach balkonowych lub skrzynkach tarasowych.

AJANIA


To krewna chryzantemy. Jest rośliną wieloletnią, mało wymagającą. Jej ozdobą są drobne żółte, guzikowate kwiatuszki oraz zielone liście z delikatnym białym obrzeżem. Potrzebuje stanowiska słonecznego. Będzie dobrze rosła na glebach ubogich, jednak muszą być one średnio wilgotne. Wytrzymuje mrozy do nawet -15 st. Niestety w naszym klimacie może wymarzać. Można na zimę wykopać ją i przechować w domu.

PIĄTAK


Jest rośliną wieloletnią ale niestety w naszym klimacie raczej nie przetrwa zimy. Możemy jednak jesienią ozdobić tą byliną puste miejsca na rabacie. Wymaga stanowiska słonecznego a gleby żyznej i przewiewnej. Po przekwitnięciu przycinamy go – dzięki temu będzie się lepiej rozkrzewiał. Możemy także ozdobić nim balkon lub taras sadząc go w skrzyni, koszu czy donicy.

MIECHUNKA


Ze względu na słabą mrozoodporność w Polsce jest rośliną jednoroczną. Lubi miejsca słoneczne. Gleba nie musi być bogata w składniki pokarmowe, ale musi być wilgotna. Miechunka ma piękne pomarańczowe kwiaty a później owoce przypominające pomarańczowe pomidorki koktajlowe. Owoce te zwane także rodzynkiem brazylijskim to prawdziwa bomba witaminowa – są jadalne i często wykorzystywane jako element dekoracyjny dań lub deserów.

GORYCZKA


Zimozielona bylina osiągająca 10 cm wysokości. Dzwonkowate kwiaty w rzadko spotykanym wśród roślin niebieskim kolorze pojawiają się od sierpnia aż do jesiennych przymrozków. Wymagają żyznych, umiarkowanie wilgotnych, ale jednocześnie przepuszczalnych podłoży oraz słonecznych stanowisk. Roślina mrozoodporna do – 29 st.

MROZY


Mrozy pochodzą z rodziny astrowatych. Ich dekoracją są przede wszystkim liście – lekko owłosione w kolorze szarości. Pięknie komponują się np. z wrzosami i innymi kwiatami o kontrastowych kolorach. Kwitną na żółto. Lubią stanowiska słoneczne. Ich druga popularna nazwa to starzec.

ASTRY


Typowe jesienne kwiaty. Zależnie od odmiany mogą być jednoroczne lub wieloletnie. Najczęściej spotykane w kolorze fioletowym, różowym, żółtym lub białym. Większość odmian preferuje stanowiska słoneczne. Odmiany wieloletnie bez problemu zimują, ale wymagają odmładzania co 3-4 lata. Nie są mocno wymagające. To kwiaty miododajne. Więcej informacji: www.hortorus.pl/astry-jesienne-ozdoby-ogrodu

PSIANKA KORALOWA


Dekoracyjna z racji kolorowych owoców. Początkowo są zielone, potem pomarańczowe i finalnie czerwone. Może być uprawiana w warunkach domowych. Owoce pojawiają się od października. Są trujące. Potrzebuje stanowiska jasnego. Po opadnięciu owoców należy przyciąć ją o połowę.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka