Podlewanie roślin podczas urlopu

PODLEWANIE ROŚLIN PODCZAS URLOPU

Podlewanie roślin podczas urlopu to teraz, gdy sezon urlopowy w pełni, spore wyzwanie. Jak zapewnić roślinom dostęp do wody pod naszą nieobecność? Najłatwiej byłoby poprosić o pomoc sąsiada, ale co zrobić gdy nie mamy takiej możliwości? Podpowiadamy kilka sprawdzonych pomysłów!

1 ZASADA

Kwiaty ściągnijmy z parapetów i ustawmy je w najchłodniejszym pomieszczeniu. Najlepiej blisko siebie – parującą z roślin woda stworzy specyficzny mikroklimat, dzięki któremu ziemia będzie wolniej wysychać.

ROZWIĄZANIA

Automatyczna konewka

To najskuteczniejszy sposób na podlewanie roślin podczas urlopu. Automatyczna konewka to nic innego, jak automatyczny system nawadniania, bardzo łatwy i wygodny w użyciu. W skład zestawu wchodzi przeważnie pompa, transformator z sterownikiem czasowym oraz zestaw wężyków i rozdzielników. Możemy zabezpieczyć nią około 36 roślin. Jest to spory wydatek, ale na pewno opłacalny i wykorzystywany przez wiele lat.

Kule nawadniające

Bardzo ładnie prezentują się w donicy. Są to zwykle szklane, kolorowe kule z dozownikiem. Napełniamy je wodą i wbijamy do doniczki – woda stopniowo uwalnia się z kuli i podlewa roślinę. Przy wkładaniu kuli do donicy należy uważać by nie zatkać ziemią otwory wylotowego wody – lepiej już do gotowego otworu, wykonanego np. ołówkiem wsadzić końcówkę kuli.

W wannie

Jeżeli mamy wannę – ustawmy w niej rośliny, podlejmy i spryskajmy liście wodą. Zostawmy je w wannie na czas urlopu.

W pojemniku z wodą

Doniczki z drenażem możemy wstawić do pojemnika z wodą. Roślina pobierze sobie od dołu doniczki potrzebną ilość wody.

Samodzielnie wykonane systemy

Możemy wykorzystać plastikową butelkę z zakrętką. Robimy w niej kilka dziurek i wstawiamy w donicę do góry dnem. Woda będzie stopniowo uwalniać się z butelki.

W większych donicach na balkonie możemy położyć ponacinaną plastikową butelkę.

Wiele osób stosuje także system doprowadzenia wody po sznurku. Gromadzimy rośliny w jednym miejscu, a pojemnik z wodą umieszczamy wyżej. Od pojemnika do donic prowadzimy sznur, który nasiąknie wodą i przekaże ją roślinom. Im wyżej umieścimy pojemnik tym dopływ wody będzie szybszy. Sznur możemy dodatkowo owinąć folią by ograniczyć straty wody i ryzyko przeciekania.

ROZWIĄZANIA NA PRZYSZŁOŚĆ

Niektóre rozwiązania ciężko zastosować tuż przed urlopem. Ale warto o nich wiedzieć już teraz, by sadząc, przesadzając rośliny od razu zastosować rozwiązania zabezpieczające je przed utratą wody.

Hydrożel

Jednym z takich rozwiązań jest hydrożel. Hydrożel to specjalne granulki, które mieszamy z ziemią, w której rośnie roślina. Granulki te gromadzą wodę a następnie stopniowo oddają ją do gruntu. Hydrożele stosowane mogą być także w ogrodach. Dzięki nim możemy rzadziej podlewać rośliny. Preparat ten jest do zakupienia w naszym Centrum.

Hydrobox

Jest to nietypowy magazyn wody. Występuje w kilku rozmiarach. Hydrobox nasączamy wodą i wkładamy go na dno donicy. Na nim umieszczamy roślinę i zasypujemy ją ziemią. Pochłania wodę z gleby i magazynuje ją w pobliżu korzeni. Daje roślinie optymalny dostęp do wody, zapewniając jej zdrowy i intensywny wzrost. Hydroboxy także dostępne są w naszym Centrum.


KOLORY WARZYW

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka