Pnącza

Pnącza

Pnącza stanowią grupę krzewów ozdobnych, wspinających się po podporach przy pomocy pędów, wąsów czepnych lub liści. Niektóre mogą się piąć bez dodatkowych podpór, przytrzymując się płaskich ścian korzeniami przybyszowymi lub specjalnymi przylgami na końcach wąsów.

Rośliny te dostosowują się do kształtu pokrywanych podpór. Stwarzają osłony od wiatru, kurzu i słońca. Ich silny wzrost i duża dekoracyjność sprawiają, że odgrywają szczególną rolę w ogrodzie. Zajmują mało miejsca, a są efektywne. Mogą pokrywać ściany budynków, altany, pergole, trejaże, łuki, bramki, kraty i trójnogi, ogrodzenia, podstawy drzew i silnych krzewów.

Większość pnączy nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale nie lubi gleb bardzo suchych i bardzo ubogich.

W ofercie pnączy znajdą Państwo m.in.:

POWOJNIKI

Powojniki zwane także klematisami to piękne pnącza, zjawiskowo kwitnące, w zachwycających barwach. Ich przekwitnięte kwiaty także zdobnie prezentują się jesienią i zimą.

Preferują glebę żyzną, próchniczą, zasobną w wapń, stale umiarkowanie wilgotną.
Zależnie od odmiany nadają się na stanowiska słoneczne bądź półcieniste.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym powojników jest przycinanie.

WICIOKRZEWY

Wiciokrzewy zwane z łaciny lonicerami to pnącza o oryginalnych rurkowatych kwiatostanach, występujące w różnorodnych kolorach.

Preferują gleby obojętne lub lekko zasadowe, przepuszczalne i żyzne i wilgotne, ale nie podmokłe.
Stanowisko słoneczne, półcieniste, osłonięte od wiatrów.

Przycinanie tylko w razie potrzeby, koniecznie nawożenie i podlewanie - to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne tych roślin.

BLUSZCZ POSPOLITY

To pnącze, którego ozdobą są liście. Często używane do tworzenia tzw. zielonych ścian. Liście bluszczów różnią się rozmiarem, kolorem - niektóre są pełne, inne są biało lub żółto obrzeżone. Są zimozielone.

Bluszcz nie jest wymagający co do gleby, lecz powinna być ona umiarkowanie wilgotna, o zasadowym odczynie. Stanowiska półcieniste lub cieniste, odmiany o kolorowych liściach nawet słoneczne, osłonięte od wiatrów.
Bluszcz jest mrozoodporny, ale w ostre zimy wymaga okrycia.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka