Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą – jakich zasad należy przestrzegać? Zima to również ciężki czas dla roślin doniczkowych. Najczęściej muszą radzić sobie w nie do końca sprzyjających dla nich warunkach. Brak światła, suche powietrze i nieodpowiednia temperatura to główne problemy. Jak zadbać o nasze rośliny by także zimą cieszyły pięknym wyglądem i by poradziły sobie w tym ciężkim dla nich okresie.

Niedobór światła

Niedobór światła może powodować opadanie liści, stratę ich koloru i wiotkość. Postarajmy się więc ustawić rośliny w jasnych oknach. Regularnie także wycierajmy z liści kurz, który także ogranicza dostęp do światła. Rośliny możemy także doświetlać sztucznie.

Niska temperatura

W tym zimowym okresie warto zapewnić roślinom niższą temperaturę. Jeżeli możemy przenieśmy nasze kwiaty do chłodniejszych, ale jasnych pomieszczeń (np. na werandę lub do ogrodu zimowego). Jeśli nie mamy takiej możliwości, ustawmy je na parapetach – dostaną więcej światła, a przy tym temperatura przy oknach jest niższa. Absolutnie kwiaty nie mogą stać przy kaloryferach. Uważajmy na wietrzenie, większość roślin jest wrażliwa na przeciągi. Gdy wietrzymy pokój przestawmy rośliny w bezpieczne, osłonięte miejsce.

Podlewanie i wilgotność powietrza

Rośliny podlewamy rzadziej. Dopiero wtedy gdy ziemia jest sucha, przeważnie raz na dwa tygodnie. Zimą przez ogrzewanie w domu często powietrze staje się suche. Ze względu na swoje zdrowie warto używać nawilżaczy, a dodatkowo będzie to działanie korzystnie dla roślin. Możemy także rozwiesić wilgotne ręczniki na kaloryferze. Rośliny będą nam także wdzięczne za zraszanie.

Nawożenie

Nawozimy tylko rośliny, które w okresie zimowym kwitną np. azalie, poinsecje, cyklameny, grudniki czy kalanchoe. Nawozimy także rośliny, które nie przechodzą w stan spoczynku np. monstera, paprocie, bluszcze, draceny, skrzydłokwiaty. Rośliny nawozimy specjalnymi przeznaczonymi do tego produktami, stworzonymi do stosowania właśnie w tej porze roku.

Porządki

Na bieżąco usuwamy suche listki. Obserwujemy rośliny – gdy zauważymy na nich szkodniki – stosujemy odpowiedni środek. Niestety w tym trudnym okresie rośliny mogą często chorować, ważne jest więc by zaaplikować im odpowiednio szybko środek zaradczy. Roślin w tym okresie lepiej nie przesadzać ani nie rozmnażać. Poczekajmy z tym do wiosny. Chyba, że sytuacja jest wyjątkowa (przerośnięte korzenie nie mieszczą się w donicy), wtedy nie przesadzenie rośliny może przynieść więcej szkody.

Zima to czas, w którym musimy otoczyć nasze domowe roślin szczególną troską. Na pewno warto to zrobić – na wiosnę odwdzięczą się pięknym wyglądem.

ZIMOWE ROŚLINY DOMOWE

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka