Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie jest mocno wymagająca, aczkolwiek warto znać kilka trików, które pozwolą nią cieszyć się długo i co roku. Gwiazda betlejemska zwana też poinsecją jednoznacznie kojarzy się z dekoracją na Boże Narodzenie. Jak o nią zadbać by jak najdłużej zdobiła nasz dom?

Przede wszystkim roślinę ta musimy kupić w sprawdzonym miejscu, gdzie mamy pewność, że była ona właściwie pielęgnowana. Niestety, roślina źle traktowana przed zakupem, nawet gdy zapewnimy jej w domu idealne warunki nie zagrzeje w nim miejsca zbyt długo. W kwiaciarni wybieramy okaz zadbany, ze zdrowymi liśćmi. Poinsecja jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Dlatego nie wybierajmy kwiatów stojących blisko drzwi kwiaciarni. Zakupiony kwiat najlepiej transportować do domu owinięty w papier. Poprośmy obsługę o właśnie takie zapakowanie naszej rośliny.

Poinsecję podlewamy umiarkowanie – jest wrażliwa zarówno na przesuszenie jak i przelanie. Trzeba więc znaleźć tutaj właściwą równowagę. Podlewamy ją wodą w temperaturze pokojowej. Lubi miejsca słoneczne i jasne oraz ciepłe. Źle znosi suche powietrze, unikajmy stawiania jej przy kaloryferze.

Poinsecja również doskonale sprawdza się jako kwiat cięty. Jest bardzo trwała. Po obcięciu końcówki rośliny zanurzamy we wrzątku – to sprawi że zatrzyma w sobie soki.

Nie wyrzucajmy jej gdy opadną jej listki. To roślina wieloletnia! Gdy jej liście zzielenieją lub opadną, możemy ją przyciąć by się ładnie rozkrzewiła, ale nie jest to zabieg konieczny. Aby jednak wybarwiła liście w kolejnym sezonie wymaga zaciemniania. Przez 8 tygodniu, po co najmniej 14 godzin dziennie powinna przebywać w kompletnych ciemnościach (możemy np. okrywać ją kartonem).

Istnieje wiele ciekawych odmian poinsecji – różnią się wybarwieniem liści. Możemy spotkać poinsecje wybarwione na biało, różowo bądź łososiowo. Te specyficzne odmiany cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Nic dziwnego, wyglądają naprawdę zjawiskowo i oryginalnie. Można pokusić się o wykonanie na święta kompozycji złożonej z kilku kolorów poinsecji – z pewnością będzie piękną ozdobą domu.

ZIMOWE ROŚLINY DOMOWE

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka