Piękne powojniki (klematisy)

powojniki

PIĘKNE POWOJNIKI (KLEMATISY)

Powojniki to niezwykle dekoracyjne pnącza. Kwitną wręcz zjawiskowo, a wybór odmian i kolorów kwiatów jest ogromny. Ze względu na atrakcyjny wygląd owocostanów są ozdobą ogrodu także jesienią i zimą. Przedstawiamy podstawowe potrzeby tych roślin.

Stanowisko

Szczegółowe wymagania stanowiskowe powojnika zależą od jego odmiany. Znajdziemy wśród nich rośliny, które wymagają mocnego nasłonecznienia jak i takie, które doskonale rosną w półcieniu. Najczęściej dobrze jest gdy podstawa krzewu jest w miejscu zacienionym, a jego górna część w miejscu jasnym. Stanowisko powinno być zawsze zaciszne i osłonięte od wiatrów.

Powojniki preferują glebę żyzną i próchniczą, najlepiej lekką i zasobną w wapń (pH 6-7).
Z racji tego, iż są to rośliny pnące wymagają podpór, które będą dekoracyjnie oplatać.

Pielęgnacja

Powojniki są wrażliwe na suszę należy więc pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Ziemię wokół roślin warto wyściółkować np. korą co ułatwi utrzymanie wilgoci. Z racji tego, że powojniki intensywnie kwitną wymagają nawożenia, najlepiej w kwietniu, nawozami o spowolnionym działaniu. Aby przedłużyć kwitnienie warto uszczykiwać przekwitnięte kwiatostany. Pod koniec kwitnienia warto jednak zostawić pewną ich ilość i dopuścić do wykształcenia dekoracyjnych owocostanów.

Na zimę pnącza należy zabezpieczyć. Wystarczy u ich podstawy usypać kopczyk z ziemi, kory lub trocin.

Przycinanie

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne przycinanie. Wykonuje się je od końca lutego do początku kwietnia. Prawidłowo wykonane cięcie wpływa na rozkrzewienie pnącza i obfitość jego kwitnienia. Wszystkie, młode sadzonki, w pierwszym roku należy przyciąć do wysokości 30 cm. Ale uwaga, niektóre powojniki przycina się słabo lub wcale. Wszystko zależy od odmiany. Zanim więc chwycimy za sekator, upewnijmy się jaką odmianę posiadamy.

Zastosowanie

Powojniki wspinają się po podporach za pomocą dość krótkich ogonków liściowych. Należy im zapewnić podporę, ale nie może być ona większa niż 2 cm średnicy. Gdy spełnimy ten warunek pnącze będzie doskonale wspinało się po drewnianych kratkach, pergolach czy altanach. Zdarza się, że powojniki malowniczo oplatają inne drzewa i krzewy lub pełnią rolę rośliny okrywowej, płożąc się po ziemi. W tych postaciach również wyglądają bardzo ciekawie. Część odmian także doskonale czuje się w pojemnikach, może być więc również ozdobą balkonu lub tarasu.

Przeczytaj także:
RODODENDRONY W OGRODZIE

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka