
Pelargonie
Pelargonie to chyba najbardziej popularne kwiaty balkonowe. Nic w tym dziwnego – są łatwe w uprawie, mają niewielkie wymagania i są bardzo urokliwe. Jest jednak kilka zasad pielęgnacji niezbędnych by rosły pięknie i zdrowo. Dodatkowo do wyboru mamy ogromną ilość odmian i barw kwiatów. Jak zadbać o pelargonie aby jak najdłużej zdobiły nasz balkon? Podpowiadamy.
Pelargonie pochodzą głównie z Afryki Południowej. Właśnie stamtąd przybyło najwięcej odmian tych kwiatów.
Nazwa pelargonii pochodzi od greckiego słowa „pelargós” (bocian), od podobieństwa rozłupek pelargonii do bocianiego dzioba.
Jaką odmianę wybrać?
Pelargonia rabatowa/ogrodowa – możemy sadzić ją zarówno w donicy jak i na rabatce. Odporne na zimno oraz wiatr, ale uwaga pelargonie zawsze chronimy gdy zapowiadane są przymrozki. Będą dobrze czuły się w pełnym słońcu.
Pelargonia bluszczolistna/zwisająca – odmiana pięknie prezentuje się w wiszących donicach. Należy umieszczać je w miejscu osłoniętym od silnych podmuchów wiatru. Są odporne na przesychanie. Poza stanowiskiem słonecznym odpowiednie będzie dla nich także stanowisko półcieniste.
Pelargonia wielkokwiatowa/angielska – mają duży, oryginalny kwiat. Ze względu na dużą wrażliwość na warunki pogodowe, polecane do uprawy w warunkach domowych.
Najpopularniejszą odmianą sadzoną w ogródkach, na balkonach i tarasach jest pelargonia rabatowa.
Stanowisko
Pelargonie są dość uniwersalne jeśli chodzi o stanowisko. Najbardziej odpowiada im słońce, ale poradzą sobie także w półcieniu (poza odmianami o wielobarwnych liściach). Doskonale sprawdzają się na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Dobrze jest chronić je przed wiatrem, może on łamać łodygi rośliny. Są wrażliwe na mrozy, najlepiej więc sadzić je po „zimnych ogrodnikach” czyli od połowy maja.
Sadzenie pelargonii
Pelargonie kupujemy zazwyczaj w mniejszych doniczkach, potem przesadzamy je do większych pojemników. Pelargonie lubią ziemią przepuszczalną i próchniczą. Możemy kupić ziemię specjalnie dedykowana pelargoniom, lub po prostu ziemię do kwiatów balkonowych. Na dno donicy należy wysypać drenaż.
Pelargonie sadzimy w odstępach około 25 cm – zostawmy im miejsca aby się rozrosły.
Pielęgnacja pelargonii
Aby pelargonie pięknie i długo kwitły usuwamy regularnie przekwitnięte kwiatostany. Pelargonie lubię obfite i regularne podlewanie. To podstawowy i najważniejszy dla nich zabieg pielęgnacyjny – latem potrzebny nawet 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.
Warto zasilić je także nawozem dla roślin kwitnących, wydłuży to dodatkowo czas kwitnięcia. Można kupić nawóz, który dosypujemy do wody, którą podlewamy pelargonie. Przy każdym, lub co drugim podlewaniu dostaną wtedy dawkę składników odżywczych niezbędnych do obfitego kwitnienia.
Koniec sezonu
Pelargonie będą kwitły do pierwszych przymrozków. Przed zimą, jeśli mamy taką możliwość pelargonie chowamy do jasnego ale chłodnego pomieszczenia. Przycinamy je na wysokość około 5 cm. Nie zapominamy o podlewaniu, ale nie robimy już tego tak często jak w okresie kwitnienia.