
Paproć to roślina, którą często spotykamy w domach i miejscach użyteczności publicznej. Ta z pozoru mało charakterystyczna, zielona ozdoba wnętrz pochodzi z samego dna tropikalnych lasów i może wyjątkowo dobrze wpłynąć na nasze samopoczucie. Co warto wiedzieć o paprociach? Jakie warunki należy im zapewnić, aby zdrowo rosły? W poniższym artykule przedstawiamy najlepsze porady i wskazówki związane z hodowlą tej wdzięcznej rośliny.
Co warto wiedzieć o paprociach?
Paprocie od dekad są jednymi z najpopularniejszych roślin w uprawie doniczkowej. Paprotka wyróżnia się kępiastą budową i przybiera intensywną, zieloną barwę. Występuje w dziesiątkach gatunków i setkach odmian, a jej specyficzne wymagania okazują się łatwe do spełnienia. Wystarczy pamiętać jedynie o kilku warunkach, o których mowa poniżej.
Szukasz roślin domowych najlepszej jakości? Sprawdź ofertę Hortorusa.
Paproć w domu — stanowisko
Paproć preferuje stanowiska bez bezpośrednich promieni słonecznych. Najlepiej rośnie nieco oddalona od okna, w miejscach lekko zacienionych. Jest także wrażliwa na zbyt suche powietrze, dlatego często dobrze czuje się w kuchniach, lub łazienkach z oknem. Dzięki temu, że często w tych pomieszczeniach przebywamy, nie zapomnimy także o regularnym podlewaniu. Paprocie są wrażliwe na byt długie przesuszenie korzeni i szybko reagują zrzucaniem liści.
Przesadzanie paproci — jakie podłoże?
Podłoże dla paproci powinno być próchniczne, przepuszczalne oraz wykazywać lekko kwaśny, odczyn, na poziomie pH 5-6. Zadbaj również o to, aby wystarczająco długo utrzymywało wilgoć. Dobrze sprawdzi się mieszanka substratów, złożona z włókna kokosowego, czipsów kokosowych, kwaśnego torfu, podłoża uniwersalnego do roślin oraz mieszanki perlitu i keramzytu w stosunku. Paprocie należy przesadzać rzadko, dopiero gdy bryła korzeniowa nie mieści się już w dotychczasowej doniczce.
Sprawdź inne porady Hortorusa i dowiedz się jak uprawiać sukulenty w domu.
Rozmnażanie paproci
Paproć to roślina, którą łatwo można rozmnożyć. W tym celu podczas przesadzania możemy podzielić roślinę mateczną na mniejsze kępy i posadzić w oddzielnych doniczkach lub pobrać kłącza i ukorzenić je bezpośrednio w podłożu. Możliwe jest także rozmnażanie generatywne za pomocą zarodników, jednak, proces ten jest jednak trudny i wymaga dużo czasu i wiedzy od hodowcy. Jeśli zastanawiasz się nad najlepszym momentem na zmianę podłoża i doniczki dla paproci, polecamy wybrać w tym celu wczesną wiosnę.
Podlewanie paproci — praktyczne wskazówki
Paproć należy podlewać regularnie i obficie, stosując zasadę ‘wilgotno, ale nigdy mokro’. Przed rozpoczęciem nawadniania upewnij się, że podłoże zdążyło już nieco przeschnąć. Najskuteczniej można to zrobić wkładając cały palec do podłoża. Jeśli na skórze czujemy wilgoć, oznacza to, że musimy wstrzymać się z nawadnianiem rośliny. Jeśli jednak palec jest suchy, lub wilgoć jest wyczuwalna jedynie w głębi doniczki, można podać jej kolejną dawkę wody. Pamiętaj, aby nie doprowadzać także do zbyt długich okresów suchych. W przypadku paproci dobrze sprawdza się metoda podlewania od dołu, polegająca na wstawieniu doniczki do miski z wodą i odczekaniu około 30 minut, aż roślina wchłonie tyle wody, ile potrzebuje. Należy jednak uważać, aby nie pozostawiać rośliny w wodzie zbyt długo.
Czy paproć warto nawozić?
Paproć to roślina, która wymaga regularnego nawożenia. W przeciwieństwie do wielu innych roślin egzotycznych nie powinno się jednak wykonywać go zbyt intensywnie. Stosując nawóz użyj połowy dawki zalecanej przez producenta, lub wybierz nawóz dedykowany paprociom, którego skład jest odpowiednio przystosowany dla tej grupy roślin.