
Chcesz stworzyć wakacyjny klimat w swoim wnętrzu? Poznaj palmy — rośliny domowe odnajdujące się w większości warunków domowych, pasujące do wielu wnętrzarskich stylów. Jak uprawiać palmy? Na jakim stanowisku czują się najlepiej? Czy są to rośliny przeznaczone jedynie do domowych warunków? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Palmy — jak uprawiać?
Palmy najlepiej czują się na stanowiskach jasnych a nawet bardzo jasnych. Są w stanie także znieść kilka godzin bezpośredniej operacji słonecznej w trakcie dnia. Wyjątkiem jest palma chamedora, która preferuje stanowisko lekko zacienione. Rośliny, którym nie zapewnimy wystarczająco intensywnej ekspozycji na słońce, mogą znacznie zahamować swój wzrost, oraz stać się słabe i rachityczne. Jednym z kluczowych elementów uprawy palm jest podwyższona wilgotność powietrza, która pozwoli ich pięknym liściom prawidłowo się rozwijać. Brak odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza może powodować podsychanie końcówek liści, które może rozprzestrzenić się na całą blaszkę liściową.
Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Sanseweria – uprawa i pielęgnacja”
Palmy — podlewanie
Palmy wymagają regularnego podlewania. Podłoże, w którym się znajdują, powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Przy podlewaniu warto zwilżyć całą powierzchnie ziemi w doniczce tak, aby woda wypłynęła otworami odpływowymi. Jeżeli po około 30 minutach w osłonce lub podstawce nadal pozostanie woda, jej nadmiar trzeba usunąć. Przed kolejnym podlewaniem należy sprawdzić, czy wierzchnia warstwa ziemi zdążyła przeschnąć. Nadmierne przesuszenie palmy skutkować będzie zasychaniem końcówek liści, a w rezultacie obumieraniem pędów rośliny.
Podłoże do palmy
Dobór odpowiedniego substratu pełni kluczową funkcję w uprawie palm domowych. Powinien być on odpowiednio zbilansowany pod kątem wymiany gazowej oraz retencji wody. Najlepiej od razu po zakupie przesadzić palmę z podłoża produkcyjnego, które jest bardzo ubogie i zbyt długo utrzymuje wilgoć. Najlepszym wyborem będzie mieszanka przepuszczalna, luźna i zasobna. Jej głównymi składnikiem powinna być żyzna ziemia kompostowa, a dodatek perlitu lub keramzytu rozluźni podłoże i poprawi dostęp korzeni rośliny do powietrza. Domieszka nieznacznej ilości gliny poprawia chłonność podłoża i umożliwia magazynowanie składników pokarmowych. Dobrze sprawdzają się gotowe mieszanki podłoży dedykowane palmom dostępne w sklepach ogrodniczych.
Przeczytaj nasz ostatni artykuł „Monstera Deliciosa – uprawa bez tajemnic”
Palmy w donicy — przesadzanie
Palmy to rośliny wymagające odpowiednich pojemników do uprawy. Wytwarzają długi korzeń palowy oraz niewielką, delikatną sieć bocznych korzeni przybyszowych. Należy wziąć to pod uwagę wybierając dla palmy donicę o odpowiedniej wysokości, przy jednoczesnym zachowaniu mniejszej średnicy, aby objętość donicy nie była zbyt duża. Przesadzanie powinno odbyć się w momencie, w którym korzenie przerastają dolnymi otworami drenażowymi, bądź, kiedy roślina zacznie unosić się ponad podłoże na przyrastających korzeniach.
Jak dbać o palmę — nawożenie
Palmy nie wykazują dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Mimo to należy pamiętać, aby zapewnić im dostęp do podstawowych mikro i makroelementów. Najlepiej sprawdza się zasilanie rośliny raz na miesiąc w sezonie wzrostu wypadającym pomiędzy wiosną a jesienią. W sezonie spoczynku przypadającym na późną jesień i zimę zaprzestań nawożenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zimą doświetlasz rośliny, utrzymując jednocześnie wysoką temperaturę w pomieszczeniu — rośliny stymulowane do wzrostu w taki sposób będą wymagały dostarczenia im składników odżywczych przez cały rok.
Gdzie powinna stać palma?
Do prawidłowego wzrostu palma potrzebuje dużej ilości światła rozproszonego. Niektóre gatunki palm dobrze znoszą także bezpośrednie promienie słoneczne, o ile nie padają na ich liście zbyt długo. Jeśli Twoja palma mimo właściwego podlewania ma blade, żółknące liście, przestawienie jej na stanowisko bez bezpośrednich promieni słonecznych może pomóc. Latem palmy dobrze rosną w temperaturze pokojowej, wynoszącej od 18 do 22 stopni Celsjusza. Zimą natomiast najlepiej przestawić je do chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura od 4 do 12 stopni Celsjusza, aby mogły przejść w stan spoczynku.
Jak często podlewać palmę w domu?
Nie da się ustalić jednego, uniwersalnego grafiku podlewania. Należy zawsze dostosować częstotliwość podawania wody do potrzeb rośliny, które zmieniają się w ciągu roku. Najwięcej wilgoci potrzebują rośliny w okresie letnim, zwłaszcza stojące w miejscach słonecznych. Im ciemniejsze stanowisko, tym mniej należy podlewać, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewać najlepiej taką ilością wody, aby nasączyła całe podłoże w doniczce i wypłynęła otworami odpływowymi. Nadmiar wody po około 30 minutach należy usunąć z podstawki lub osłonki. Aby rośliny nie przelać, warto wyrobić sobie nawyk każdorazowego sprawdzania stanu podłoża. Jeżeli wierzchnia warstwa przeschła, można podlewać. Nie należy dopuszczać do całkowitego przeschnięcia bryły korzeniowej, ponieważ może to skutkować zasychaniem liści.
Jak poznać, że palma jest przelana?
Pierwsze widoczne oznaki przelania rośliny pojawią się na liściach w postaci brązowych plam oraz żółknięcia blaszki liściowej. Chcąc mieć pewność, czy dobrze zdiagnozowaliśmy problem, warto wyjąć roślinę z ziemi i obejrzeć jej korzenie. Jeżeli dużo z nich jest brązowych, miękkich i brzydko pachnących, z pewnością przesadziliśmy z wodą. Uszkodzone korzenie należy usunąć, pozwolić bryle korzeniowej nieco przeschnąć, a następnie umieścić roślinę w świeżej ziemi. Pozwólmy korzeniom zregenerować się przez kilka dni w suchym podłożu, a następnie podlewajmy regularnie, ale oszczędniej niż dotychczas, aby problem się nie powtórzył.
Kiedy palmę można wynieść na taras bądź do ogrodu?
Palmy domowe w okresie letnim dobrze rosną na zewnątrz. Możemy wystawiać je na balkon lub taras w drugiej połowie maja, o ile pogoda na to pozwala. Początkowo należy zahartować roślinę, wystawiając ją na godzinę dziennie i stopniowo wydłużać ten czas. Po około 10 dniach roślina powinna być już całkowicie przyzwyczajona do warunków zewnętrznych i gotowa do pozostawienia jej na noc. Warto wybrać dla niej miejsce zaciszne i osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych.